şükela:  tümü | bugün
 • keltlerin 31 ekim gecesi kutladıkları festival. günümüzde de halloweene çevrilmiş bi şekilde kutlar bunu yabancı memleketlerde insanlar.. (epey sulandırılmış şekilde)
  katolikler de all souls night şeklinde ölen yakınlarını anarlar.
 • glenn danzig bey'in misfits'ten sonraki danzig'den önceki grubunun ismi
 • (31 ekim); en son hasat. toprak, tanrıya hüzünlü bir şekilde el sallamaktadır. tanrıçanın bir daha yeniden doğuşu olacağını ve döngünün devam edeceği bilinir. bu yankı dönemidir. bizden önce yaşamış eskileri şereflendirme ve görme (kehanet) zamanıdır. sene çarkına bakıp düşündükçe, ebedi yaşam döngüsündeki rolümüzü anlamaya başlarız.

  (bkz: pagan festivalleri), (bkz: sabbat), (bkz: wicca)
 • birçok craft geleneğinde, yıl döngüsü halloween'le başlar ve bunun eski kelt dilindeki ismi samhain'dir.

  bu noktada yılın en karanlık dönemi başlar, sonbahar ekinoksu ile kış gündönümü arasındaki bölüm... ruhani dünyanın yaşam dünyasına yaklaştığı ve bu ikisi arasındaki peçenin incecik olduğu zamandır... bu yüzden cadılar, samhain sebt gününde ölülerin ruhlarının gelip kendilerine katılmaları için davet ederler(aps&mail aracılıgı ile)... çember, bal ve sukabakları, sohbahar yaprakları ama özellikle meşe ağacı yapraklarıyla süslenir çünkü bu yaprak ölüm tanrısını sembolize eder... dört ana yöne yerleştirilmesi gereken mumlar, jack o lantern'lerin
  içine konur ve batı noktasının solunda ölümün girebileceği bir gateway olmalıdır...ayin sırasında ruhlar çağrılır, ve belki saatin ters yönünde bir spiral dansı yapmak yeniden doğuşu sembolize ettiğinden ayine katılabilir...ouija tahtasi gibi bir aracın da ayrıca çemberin ortasında bulunması gerekir... samhain sebt gününde cadılar yalnızca sevdikleri ve şimdi yanlarından ayrılmış olan ruhlardan mesajlar almayı değil, aynı zamanda craft'larının eskilerinden, pagan atalarından ve akrabalarından da mesajlar almayı umarlar ummaktadırlar.. tanrıça, onun bir görünümü olan karanlık gizemlerin tanrıçası olarak onurlandırılır... tanrı ise, ölümün boynuzlu tanrısı olarak onurlandırılır, ve yalnızca insanlar değil ama bunu hayvanlarda yaparlar...boyle birgundur samhain gunu witchcraftda..
 • samhain toprak ugrasının sonlanısının, kısın, yılın en soguk aylarına dogru devrilisinin işaretidir. geleneksel olarak ölüler adına mass'lar soylenebilmesi icin para toplanır ve ziyaretciler icin corek pisirilir. ölüler icin yol kavsaklarına hecate icin kutsal olan balık ve yumurta konur ve atesler yakılır. herkes bır tas alır ve atese atar eger sabah attıgı tası bulamazsa ertesı samhain'e dek yasayamayacaına inanılır.

  wiccalar icin samhain dunyalar arasındakı duvarın en ınce oldugu zamandır. ölüler ve yasayanlar bırbırıne karısır ve gocmus ruhlarla konusup hecatenin gizli sırlarını ogrenebiliriz..
 • nsa geliştirilmiş güvenlikli linux projesi üzerine kurulmuş yüksek güvenlikli bir linux dağıtımı
  http://lunapark.org/projects/
  (bkz: microsoft alternatifleri)
 • belladonna and aconite adlı inkubus sukkubus albümünün bir şarkısı.
  from the west comes old death
  a-riding on the storm
  with hungry eyes for funeral fires
  to burn till the morrow's dawn
  for tis the night, here comes the dead
  unbound from the underworld
  and the children dress as the babes of hell
  all the boys and all the girls

  and the fires shall burn
  and the wheel of life shall turn
  and the dead come back home on samhain
  and in the night sky on the lunar light they fly
  and the dead come back home on samhain

  at the sabbath high on the funeral hill
  wait the witches at the feast
  for the first winter's day
  the first winter's sun
  a-rising in the east
  for death has come for the summertime
  and to take the leaves of spring
  hecate, nemesis, dark mother take us in
 • 96 yılında kurulan istanbullu amator death/trash grubu.su an davulcuları barlarda sıkıdım sıkıdım calmaktadır,gitaristleri ise 98 yılında falldown grubuna gecmistir.
 • en son entrysini üç yıl önce yazmış, sadece dört entrysi olan üçüncü nesil sözlük yazarı
 • olumun lordu olarak da adlandirilir bu saman