şükela:  tümü | bugün
  • kendi ağzından;
    ben 37 yaşımdayım, abhazya'nın gürcistan'a karşı verdiği bağımsızlık mücadelesine bilfiil katılmış bir kızla evliyim. bir oğlum, üç de kızım var. bu yeni savaş başlamadan kısa süre önce ikinci kez evlendim, fakat bundan çocuğum yok.
    şirvânî isimli bir kardeşim olup, o da ünlü kumandanlardandır ve savaşta benim yanımda mücadele etmektedir.
    moskova'da yüksek tahsil gördüm, sonra sovyet ordusunda askerlik yaptım; daha sonra da moskova'da ticaretle meşgul oldum. abhazya'da bağımsızlık mücadelesi veren kardeşlerimize yardım etme şerefine nail oldum. keza, karabağ'da ruslara karşı yapılan mücadeleye de katıldım.

1991'de sovyetlerin dağılması üzerine çeçenistan'a döndüm ve birtakım askerî birlikler teşkil ettim, onlar afganistan'da eğitildiler ve tacikistan'daki mücahitlere destek vermek için oraya gönderildiler. her zaman olduğu gibi çeçenistan'da olaylar çabuk gelişti ve başkan cevher dudayev çeçenistan'ın bağımsızlığını ilân etti; böylece benim çalışmalarım da bizatihi çeçenistan'a yöneldi ve ülkemde "özel mücahit birlikleri" teşkil ettim ve onları, rus gizli örgütleri ile rus ordusuna karşı mücadelede yönettim.

http://www.qoqaz.de/
  • rusya'nin yillardir arayip bulamadigi yeni dudayev
  • bir rus uçağını kaçırıp ankara'ya indirmesiyle adı duyulmuştur. rusya kendisini arayıp bulamasa da şamil basayev'in ailesini yoketmiştir. 1995 yılında bir saldırıda ailesinden 11 kişiyi aynı anda öldürmüşlerdir. bu olaydan bir yıl sonra ruslarçeçenistan'ı boşaltmaya mecbur bırakan grozni operasyonunu yönetmiştir ve başarılı olmuştur. 1999'da ise yine aynı yerlerde girdiği mücadalede başarısız olmuş, bölgeden çekilirken bacağını kaybetmiştir. rusya her daim kendisinin öldüğünü iddia eder; ancak şamil basayev bir şekilde bir yerlerden çıkar.
  • rus yanlisi ahmed kadyrov'u ortadan kaldirip ardindan "soz verdigimizden 1 ay daha gec oldugu icin ozur dileriz" aciklamasini yapip karizmasina karizma katan buyuk savasci.
  • sivil insanları,okuldaki çocukları rehin alınmasını planlayıp çeçenistanı bağımsız yapacağını sanan terörist. bu adam kesinlikle bağımsızlık,özgürlük savaşçısı olamaz teröristin allahıdır.
  • www.kavkazcenter.com'a göre, 1 eylul 2004 kuzey osetya okul baskininı üstlenen çeçen lider.

http://www.kavkazcenter.com/
  • çoğu çocuk 400'ün üzerinde sivilin ölümünden sorumlu çeçen halk kahramanı. olaydan sonra biz yapmadık açıklaması yapan, yaklaşık iki hafta sonra foyası açığa çıkan büyük asker, değerli devlet adamı.

çocuk katili.
  • 1980'lerle başlayıp sscbnin dağılmasıyla kontrol edilemez hale gelen sosyalist ideoloji, kapitalist dünyanın karşısına iyi veya kötü bir alternatif oluşturmaktaydı. sosyalizmin kendini yenilemesi gereği doğduğu zaman bunu görmezden gelen düşünürler, yeni dünyanın yeni koşullarına göre yeni bir ideoloji yaratamadılar. bu dönemde dünyanın çekim merkezi olabilecek iki ülkede** ise dünyanın kapitalist kutbu tarafından gerici darbeler vuku bulmuş, her şey abd'nin istediği şekilde yürümüştür. 90'ların ortalarından itibaren islam doğan boşluğu dolduracak bir ideoloji gibi görünmesine karşın, muhafazakar ellerde çürütüldü. küba devrimi ve 1968 hareketlerinin kitleler üzerinnde yaptığı etkiyi islami hareketlerin, (mazlumu koruma, zalimin karşısına dikilme yönüyle) yapması işten bile değildi. tam da bu dönemde patlak veren çeçen sorunu dünya düşünce yaşamına yeni bir ufuk açtı. bir direniş, özgürleşme hreketi vardı. işte, şamil basayev böyle bir ortamda bir kahraman olarak öne çıktı. ancak, islami ideolojinin boyası dökülüp gerçekler anlaşılınca, basayev'in de maskesi düştü. bunu anlamak için osetya okul baskının olmasına gerek yoktu ama insanlar somut olaylar olmadan bir şeyleri anlamıyorlar.
  • "uygun gördüğümüz şekilde savaşacağız. bizden durmamızı isteyen dünyaya ise gülüyor ve diyoruz ki: bugüne kadar bizim için, sizi dinlememizi gerektirecek ne yaptınız?"

not: bu entry kötülenmiş. kötü yönde oy kullananlara birşey sormak istiyorum: kötülediğiniz şey nedir? samil basayev'in görüşü mü? yoksa entrynin kendisi mi? eğer birincisi ise lafım yok. fakat sebep ikincisi ise; neyi beğenmediniz? sadece şahsın bir sözünü içeren entry niye sizi rahatsız etti? altına yorum yapmamama rağmen beni çeçen terörist falan mı ilan ettiniz? cevap verirseniz aydınlanmak istiyorum; nereden hareketle kötülediniz bu entryi?
  • çeçenistan da riyaz us salihin adında kendi askeri birliğini kuran ve "bir mücahidin kitabı" adında kitap yazan 1965 doğumlu çeçen komutan.
    (bkz: warlord)