şükela:  tümü | bugün
 • ermeni araştırmaları enstitüsü için çalışan ve "fransa ermeni toplumu ve türkiye: propoganda ve lobilicik" konulu bir araştırması olan şahıs.

  http://www.eraren.org/…/fransizlobisamimakgonul.htm

  edit. web sitesi ilgili sayfayı açarken problem çıkarıyor. http://www.eraren.org/ adresi kullanılabilir.
 • les grecs de turquie adli kitabi cikmis olan sahis. academia bruylant yayinlarindan fransizca olarak basildi.
 • azınlıklarla ilgili yaptığı önemli çalışmalarla genç yaşında önemli başarılar edinmiş fransız ve türk pasaportu taşıyan bir akademisyen. kitaplarını okuyup essay yazdığım dönemlerin ardından yeditepe üniversitesi'nde verdiği derse dinleyici olarak beni kabul etti. gerçekten kendi öğrencilerinden ayrı tutmayarak sınıftaki herkesi konunun içine katabilen birisi. dersi anlatırken aralara tarih tekerrürden ibaret şeklinde verdiği güncel örnekler, yalın anlatımı ve verdiği çok enteresan detaylarla dinleyenlere dersin nasıl geçtiğini anlama fırsatı vermiyor. akademisyen olarak çok fazla yerde alan çalışması yaptığı için genel olarak bahsettiği konuların içerisinde yer almış ve çok iyi özümsemiş kendisi. les grecs de turquie isimli kitabı türkçe'ye çevrilip baskın oran'ın önsözüyle iletişim yayınları'ndan türkiye rumları adıyla çıkmıştır. ayrıca uluslararası hukukta mütekabiliyet olarak bilinen reciprocity de yaptığı çok önemli çalışmalardan birisidir.
 • yeditepe üniversitesi'nde tanımış olmaktan büyük mutluluk duyduğum çok güzel kalpli bir insan. ' türkiye rumları: ulus-devlet çağından küreselleşme çağına bir azınlığın yok oluş süreci' , 'azınlık: türk bağlamında azınlık kavramına çapraz bakışlar' ve 'tartışılan laiklik' türkçe'ye çevrilmiş kitaplarıdır. haftanın yarısını strasbourg'da, yarısını istanbul'da ders vererek geçirmekte ve bu enerjisine hayran bıraktırmaktadır. insanların titri yükseldikçe kendilerinin de yerden yükseldiği canım ülkemde bir profesörden beklenmeyecek kadar alçakgönüllü ve içtendir kendisi. öğrencileriyle daima arasında kurduğu yakınlık, kendisinin sempatisine sempati katar, muhabbetinin tadına doyulmaz. bilgi birikimi, genel kültür düzeyi ve hitabet yeteneğine hayran bırakır. kendisinden akıl, yardım vs. ne istenirse istensin elinden geleni yapar, öğrencisine istediklerini yapması konusunda hem cesaret hem de destek verir, ve bu destek öyle lafta sözde kalmaz, elinden geleni yapar. her üniversite, öğrencilerine samim akgönül gibi bir 'hoca'yla tanışma fırsatını vermelidir. bir samim akgönül kolay yetişmiyor madem, daha çok insan onu tanımalı, dinlemeli, okumalı bence.
 • @samimakgonul şeklinde bir twitter adresine sahiptir. kulak verilmesi gereken bir insan.
 • tarihçi ve siyaset bilimci. strasbourg üniversitesi öğretim üyesi ve fransız ulusal bilimsel araştırmalar merkezi araştırmacısıdır. ayrıca syracuse üniversitesi ve `uluslararası ilişkiler mütercim-tercümanlık enstitüsü`'nde avrupa'da ayrımcılık ve ırkçılık, azınlıklar, türkiye-avrupa birliği ilişkileri, türkiye siyasi ve toplumsal tarihi ve türk dili dersleri vermektedir. araştırmaları, türkiye'de gayrimüslim azınlıklar, balkanlar'da müslüman azınlıklar, batı avrupa'da müslümanlar, avrupa'da din-devlet ilişkileri ve azınlık kavramı konuları üzerinde yoğunlaşmıştır. türkçe üzerine sosyal-dilbilim çalışmaları da vardır. bilimsel dergilerde birçok fransızca, türkçe ve ingilizce makaleleri yayımlanmıştır. fransa ve türkiye basınında fikir yazıları ve yorumlar yazmaktadır. agit ve avrupa konseyi gibi uluslararası kurumlarda, çeşitli resmi ulusal kurumlarda azınlıklar ve göçmenler konularında uzmanlık görevi yapmaktadır. başlıca yayımlanmış kitapları şunlardır: une minorité, deux etats: la minorite turco-musulmane de thrace occidentale, istanbul: isis, 1999; le patriarcat grec ortodoxe de constatinople: de l'isolement a l'internationalisation, paris: maisonneuve & larose, 2005; religion de turquie, religions des turcs: nouveaux acteurs dans l'europe élargie, paris: l'harmattan, 2005; de la nomination en turc actuel: appartenances, perceptions, croyances, istanbul: isis, 2007; stéphane de tapia ile birlikte, minorités méconnues, diasporas en devenir? kazakhs, kalmouks et tibétians en france, paris: l'harmattan, 2007.

  kaynak: http://www.iletisim.com.tr/…gonul/8109#.v-oypiiltiu

  ünlü eseri için; (bkz: türkiye rumları).