şükela:  tümü | bugün
 • kendisi ayrıca şükrü sina gürel'in öz dayısıdır.
 • 1916 yılında söke'de doğdu. 1928'de ilkokulu bitiren kocagöz, ortaokul ve lise öğrenimini izmir erkek lisesi'nde tamamladı. 1937 yılında liseyi bitirdikten sonra da en büyük amacı olan edebiyat öğrenimini almak üzere istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü'ne girdi. 1942-45 yılları arasında isviçre'nin lozan üniversitesi'nde sanat tarihi ve felsefe tarihi dersleri aldı.

  yazarlığının yanı sıra öğretmenlik de yapan kocagöz, izmir devlet konservetuvarı'nda tiyatro tarihi, edebiyat; kısa bir süre çalıştığı izmir ticaret lisesi'nde de edebiyat dersleri verdi.

  öykü ve yazıları serveti fünun-uyanış, ses, yürüyüş, vatan, fikirler, yenilikler, yeditepe, yeni ufuklar, ataç, yön, türk dili, varlık, adam sanat, cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde yer alan samim kocagöz, yazın yaşamına 1938 yılında ikinci dünya romanıyla başladı. olgunluk dönemindeki eserlerinde rastlanmayan romantizmin etkin olduğu bu romanını, diğer roman ve öyküleri izledi.

  ilk öyküsü "yarıntı" 1939'da ses dergisinde yayımlandı. "yarıntı" ile başlayan öykücülük serüveni, telli kavak (1941), sığınak (1946), sam amca (1951) kitaplarıyla şekillendi. yeni istanbul ve new york herald tribune gazetelerinin 1950 yılında düzenledikleri dünya hikâye yarışması'nda "sam amca" öyküsüyle türkiye birincisi oldu. 1944 yılında tamamlanıp 1948'de yayımlanan bir şehrin iki kapısı adlı romanı, yazarın toplumcu gerçekçi çizgisini yansıtan ilk romanı olarak değerlendirildi. roman, 1985'te yapılan ikinci baskısında nabi'nin park kahvesi adıyla yayımlandı.

  1946'da vatan gazetesinde çıkan "fındık yaprakları" öyküsü nedeniyle sivas'a sürüldü.

  hüsamettin bozok'un kurduğu yeditepe yayınevi'nin 1955-1960 yılları arasında ortağı oldu.

  öykücülüğünün ikinci dönem eserleri olan cihan şoförü (1954), ahmet'in kuzuları (1958), yolun üstündeki kaya (1964) kitapları basıldı.

  kocagöz, 1957'de çıkan onbirlerin dönüşü'nde, ikinci dünya savaşı sırasında ortaya çıkan fikir hareketleri/ayrılıklarını, insanların düşkırıklıklarını anlattı. kalpaklılar-doludizgin (1962) ise kurtuluş savaşı ve milli mücadele ekseninde yaşananların anlatıldığı beşinci romanı oldu.

  yağmurdaki kız adlı öykü kitabıyla 1968 türk dil kurumu öykü ödülü'nü kazandı.

  üyesi olduğu türkiye işçi partisi'nden 1970 yılında ayrıldı. tip'te geçirdiği yıllara dair gözlemlerini ve davutpaşa kışlası'ndaki tutukluluk zamanlarını anlattığı tartışma (1976) adlı romanında 12 mart müdahalesine yer verdi. yazdığı oyunlarından yalnızca sayılı günler ve yaşlı kız okura ulaştı.

  yokluk içinde yaşayan, bir karış toprağı bile olamayan yörüklerin, cumhuriyet öncesi yaşamlarını anlattığı bir karış toprak (1964) adlı romanının devamı olarak, cumhuriyet sonrası dönemde bir çift öküze sahip olamak isteyen göçmenlerin dramını anlattığı bir çift öküz (1970) romanı yayımlandı.

  demokrat parti'nin son yıllarıyla 27 mayıs'a geliş sürecini anlattığı ve 1973 yılında yayımlanan izmir'in içinde adlı romanıyla türkiye'nin siyasal durumunu bütün çıplaklığıyla ortaya koydu.

  1978'de basılan alandaki delikanlı adlı öykü kitabıyla 1979 lions hikâye ödülü'nü aldı.

  kocagöz'ün, roman, romancı, okur, eleştirmen, sanat, edebiyat, türk edebiyatının dünya edebiyatı içindeki yeri üzerine yazdığı yazılarının bir araya getirildiği deneme kitabı roman ve yazarlık onuru 1983'te yayımlandı.

  sosyo-politik olayların konu edildiği öykü kitaplarından biri olan gecenin soluğu 1985 yılında çıktı.

  eserlerine konu olan, türkiye'nin toplumsal yaşamına etki eden dönemlerden birini, 12 eylül 1980'in getirdiklerini anlattığı on birinci romanı mor ötesi, 1986 yılında, "simon pépéta" adlı uzun öyküsüyle birlikte yayımlandı. bu romanıyla 1987 ferit oğuz bayır roman ödülü'nü kazandı.

  1989 orhan kemal roman ödülü'nü aldığı en son romanı eski toprak'ta (1988), 12 mart 1971'e geliş sürecini sorguladı.

  1989 yılında çıkan bu da geçti yahu adlı anı kitabından bir yıl sonra baskın adlı öykü kitabı yayımlandı. aynı yıllarda geçirdiği felce rağmen yazmaya devam etti.

  samim kocagöz, 5 eylül 1993 tarihinde, tasarladığı "kocagözgiller" romanını tamamlayamadan aramızdan ayrıldı. kocagöz'ün başta öyküleri olmak üzere, yapıtlarından bazıları yabancı dillere çevrilmiş, uluslararası antolojilere girmiş ve hakkında çeşitli makaleler yazılmıştır.
 • kalpaklılar kitabını "eşsiz kahraman, ölümsüz atatürk' e ve istiklal ordusu' nun aziz şehitlerinin anısına, gazilerine armağan ediyorum" diyen yazar...
 • kalpaklılar kitabının yazarı..

  o dönemleri sanki yaşamış gibi, hasan tahsin' in arkadaşı yusuf ' un bedeninde biçim biçim birleştirip,
  yaşatmış yazar...

  salih efe, yusuf, ilyas ve diğerleri..
  ışıklar içinde uyuyun.
 • en meşhur kitabı sam amca'dır.
 • gün itibariyle ölümünün 23. yıl dönümünde anılan yazar. devlet tiyatroları'nda eserlerini görmek cidden güzel olurdu.
 • (az evvel, kendisine yazacağım entry'i kemal bilbaşar'a mal etmişim. artık hangi geceyarısı hangi insomniac ruh haliyle not etmişim, emin değilim. @jean baptiste jacqueline'e uyarısı için teşekkür ederim.)

  vasatlık... en tahammül edemediğim insan özelliği. okurken, yazarken, araştırma yaparken, kısacası en olmadık yerde ve zamanda sökün eder vasat kafa ve sana musallat olur. onlar her yerdedir. konumları, mevkileri, statüleri, madalyaları ve diplomaları önemli değil. onlara her yerde ve zamanda rastlaman mümkündür.

  samim kocagöz... bir sürü toplumcu-gerçekçi roman yazmış bir yazar. bazı romanları köy edebiyatı çerçevesinde kimi edebiyat tarihçileri tarafından el üstünde tutulmakta. yani kendini kanıtlamış bir yazar.

  fazla uzatmadan... şu sözüne denk geldim bir yerde:

  "orhan pamuk'un kara kitap'ından hiçbir şey anlamadım. roman, 'ali geldi veli gitti' diye yazılır."

  bravo! ayakta alkışlıyorum...
 • bugün 26. ölüm yıl dönümü olan yazar.
 • bugün 104 yaşına basan edebiyatçımız.
 • "kemal çığ" karakterini hayatımıza sokan adam.

  (bkz: #104793525)
hesabın var mı? giriş yap