şükela:  tümü | bugün
 • yahudilerin kutsal kitabında * israil'in başkenti olarak tanımlanan kentin adı.ayrıntılar için:
  http://www.crystalinks.com/samaria.html
 • filistin'de yahudiye bölgesinden kuzeydeki celile bölgesine giderken yol üzerinde bulunan bir eyalettir. bu samiriye bölgesinde yakup kuyusu denilen bir kuyu bulunmaktadır. eski geleneklere göre, yahudi bir erkek samiriyeli bir kadınla konuşamazdı. fakat incil'de geçtiği üzere isa bu kuyu yanında oturup samiriyeli bir kadınla muhabbet etmiş ve bu muhabbet esnasında isa, "benim vereceğim sudan içen sonsuza dek susamaz" diyerek kendisini "yaşam suyu" olarak müjdelemiştir. bu nedenle incil'de bu yer tanınmış olup başka yerlerde sıklıkla iktibas edilmektedir.

  *lee, jung hye. "bizans siyasi ve sosyal tarihinde tasvir kırıcılık (ikonoklazma) hareketinin başlangıç dönemi". yayınlanmamış yüksek lisans tezi. istanbul: istanbul üniversitesi, 2004
 • (bkz: samara), samarra
  (bkz: naboth)
 • kuzey krallık'ın (israil krallığı) başkentidir. babil sürgünü sırasında nebukadnezar en eğitimli, akıllı ve sağlıklı yahudileri devşirip yanında babil'e götürmüştü. geriye kalan yahudiler de diğer halklarla evlendiler, onlara karıştılar ve rab'be olan imandan saptılar. yahudiler sürgünden döndükten sonra bu insanlara çok kötü davrandılar. onlara selam bile vermezlerdi ve murdar sayılırlardı. incil'de bahsedilen iyi samiriyeli benzetmesi tam da bu yüzden bir devrim niteliği taşıyordu.

  incil'i okurken tarihsel bağlama ve o günün toplumsal yapısına hakim olmak, isa'nın sözlerinin ne harika olduğunu daha yüksek bir sesle haykırmamıza neden oluyor. bakın bu benzetmede isa ne anlatıyor: (bkz: #74571429)