şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kommagene krallığı'nin ba$kentidir. (bkz: kommagene krallığı)
  • günümüzdeki ismi için (bkz: samsat)
  • büyük iskender'in ardıl devletlerinden biri olan komagene devletinin başkentidir. günümüz adıyaman sınırları içinde yer alan "samosata", zamanla samsat olarak değişmiştir. atatürk barajının yapılması sonucu bu eski yerleşim yeri sular altında kalmıştır.
  • günümüz adıyaman ili sınırlarında yer alan samosata kentinin -antik kent tabiri daha doğru olacaktır- tarihini incelemeye başlarsak kommagene gibi bir idolün önemli bir yer tuttuğunu görürüz fakat kentin tarihi çok daha eskilere uzanmakta, neolitikten izler taşımaktadır.

    bakıldığı zaman samaosatanın ana temelini oluşturan bir höyüktür ve zaman içerisinde şehir bu höyük üzerine kurulmuştur. neolitik döneminde uruk ve hassuna kültürlerinin etkisi alanında kalan bölgede bu kültürlere ait çömlek tipleri bulunmuştur. daha sonrasında bölge asur ticari kolonilerinin arasına girmiş ve bir karum şehri haline gelmiştir. neolotik sonrası başlayan kalkolitik döneminde ticari açıdan ve mezopotamya'nın girişinde bulunması bakımından önemi daha da artmış, hem helenistik hem de klasik dönemde gözde bir şehir haline gelmiştir. yıllar içerisinde büyük iskender'in büyük makedonyası'ndan seleucidlere, onlardan parthianlara ve romaya bağlı vassallardan kommageneye kadar birçok kez el değiştirmiş olan samosata, en büyük gözde dönemini bahsettiğimiz höyük üzerine kurulan saray zamanında yani kommagene zamanında yaşamıştır.

    romalılar için perslilerle aralarında bir tampon bölge görevini gören bu bölge büyük bir önem arz etmiştir ki yıllarca bölge romalılar tarafından fonlanmıştır. kurulan imparatorluk altın çağını imparator antiochus zamanında yaşamıştır. daha sonrasında bölge romalılarca işgal edilmiş, romalılar ve persler arasındak mücadele de devam etmiştir.

    günümüzde ise gap projesi kapsamında inşaa edilen atatürk barajının gölü nedeniyle bölge sular altında kalmış, büyük bir tarih gözden ırakta kalmıştır. bölge ismi de samsat olarak varlığını devam ettirmektedir.