şükela:  tümü | bugün
  • ayıptır.

7 puan demek, her halükarda (2-1-3 veya 1-4-1) galibiyetler mağlubiyetlerden fazla değil demektir. ama gruptan çıkmak bir başarıdır. bu da yenildiğinden çok yenememiş bir takımın "başarılı" olması sonucunu doğurur, ki başarı bu kadar ucuz bir kavram olmamalı.

işin ilginç tarafı, 7 matematiksel olarak gruptan çıkmayı sağlayabilecek en düşük puan değil. 4 puan toplayarak da gruptan çıkmak mümkün, ama şampiyonlar liginin 20 yıllık tarihinde bunun yaşandığını sanmıyorum. 3 puan toplayarak gruptan çıkmak ise mümkün değil (bunun ispatını matematikle ilgilenen futbolsever gençlere bırakıyorum).

peşin edit: (futbolu ciddiye aldığım zamanlar) galatasaraylıy(d)ım.

taksitle edit: bugün zenit 6 puanla gruptan çıkmış. kendilerini tebrik ediyorum. seneye de 5 puanla gruptan çıkan görürürüz allah'ın izniyle.

icra editi: hesap yanlış çıktı, anafikir ziyan oldu, böylece toparlamaya çalıştık, ama bu haliyle bir şeye benzemedi. city upon a hill'e düzeltme için teşekkürler (düzeltme: 7 puan alan bir takımın galibiyet ve mağlubiyet sayılarının eşit olması mümkün).

iflas editi: 4 puan ile çıkmak da mümkünmüş. 18-4-4-4 örneği için helm hammerhand'a teşekkürler. bir matematiksel futbol tespiti yapalım dedik, rezil kepaze olduk. artık gruptan çıkmak için toplanması gereken minimum puana tam 3 puan basan galatasaray'ımızı tebrik etmekten başka çare yok.
  • şampiyonlar ligine bile katılamamaktan iyidir.
  • altinda bir suserin dramini okudugunuz basliktir.

bir ara "bu da mi gol degil" diye isyan etmesini bekledim.

onun disinda gruptan cikiliyorsa ve heyecan devam ediyorsa umursamadigim puandir.
  • bir gruptan çıktık da 7/16 farketmez birileri fena rahatsız oluyor herhalde bu kin neden anlamıyorum ki. illa küfür mü etsin insanlar bu hazımsızlığa. sizene yahu fenerbahçe aynı başarıyı gösterse bazı danalar ona da laf atar tamam kardeşim desteklemeyin de laf da atmayın ezikliktir bu yeter da küfür kıyamet.
  • gruptan çıktığınıza delalettir. kalifiye olmuşsunuzdur. kasanıza belirli bir miktar para eklenmiş ayrıca puanınızı arttırmışsınız demektir. şampiyonlar liginde yolunuza devam ediyorsunuzdur. görülmüş en düşük puanlı tur atlama olmadığı gibi her grubun kendi dinamikleri, zorlukları mevcut olduğundan standart bir tur atlama puanı yoktur. sıfır puan çekmediğinize göre sevinebilir ve çekilecek olan kurayı bekleyebilirsiniz. seneye tekrar buralarda yer alacağınızı biliyorsunuzdur zira şampiyon olamasanız da, 2. olamasanız da şampiyonlar ligine gidebilecek, en azından eleme oynama şansı yakalayacaksınız. her hangi bir men kararı yok hakkınızda, önünüz açık. başarılar size avrupa'nın en iyi ilk 16 takımı arasına tekrar girmeyi başarıdınız.
  • bunu başaran takım, puan olarak altına aldığı takımlara karşı ikili averajda da üstündür.
    kuşlar şimdi dağılabilir.
  • bunu başaran takımlardan -en az- biri 8'li olarak düzenlenen ilk şampiyonlar ligine katılarak statüyü değiştirmiş, takip eden senelerde grupta 2. olmasına rağmen statü gereği bir üst tura çıkamamıştır.