şükela:  tümü | bugün
 • saclarinin uzunluguyla kuvveti dogru orantili olan efsanevi kahraman.. saclarini kesince maymuna doner..

  (bkz: doc samson)
 • bruce dickinson'un iron maiden'a girmeden once vokalistlik yaptigi grup... 2 studyo albumu yapti bunnarla, 1980 ve 1981 tarihli sanirim. bi de live album var.
 • (bkz: samsonite)
 • sevgilisi vardır delilah diye... samson'un gücünün sırrını öğrenir ve saçlarını uyurken keser
 • gaz , buhar vanalari ureten alman firmasi.
 • israiloğulları'nın herkül'ü. tüm gücü saçlarında. fakat bu sırrı bilen yok ta ki dalila ile aşna fişna olana kadar. dalila da öyle kolay öğrenemiyor. ancak üçüncü denemede başarıyor bu sırrı söyletmeyi. sonrası malum. kesilen saçlar ve bir anda tüm gücün yitmesi. yani aşil topuğundan vurulmuştu. tapınağa getiriyor filistinliler bunu. bu arada gözlerini de oymuşlar. ama o sürekli ağlıyor ve tanrı'ya yalvarıyor. son anda tanrı dualarını kabul ediyor ve gücünü iade ediyor falan filan. pek çok romana , tiyatro eserine, operete ve sinema filmine konu oluyor bu hazin aşk hikayesi. anlayacağınız üzere karşılıklı bir aşk değil burada sözkonusu olan. aşık olan samson ama dalila intikam ateşi ile yanan, içten pazarlıklı bir filistinli. hazin sonu düşünürsek bize de samson'la birlikte "ah minel aşk" (aşkın elinden) demek düşüyor.
 • samson ve delilah'da ana karakter.saclari kesilince insanustu gucunu kaybeder ve filistinliler tarafindan esir edilir,gozlerine mil cekilir ve dagon tapinaginda zincire vurulmus bir bicimde sergilenir.tapinaga gelen insanlarin asagilamalarina maruz kalir.
  1 gun saclarinin ufak ufak uzamaya basladigini farkeder ve tapinagi tutan 2 dev kolonun arasina gelip dikilir,sonra da tanriya yalvarir.tanri samson'a gucunu geri verir ve samson tum tapinagin dengesini saglayan 2 kolonu kendine dogru cekerek tapinagin yikilmasina yolacar;sonucta samson,filistinin ruhban sinifinin ve siyaset adamlarinin en onemlileri ve birkac 1000 filistinli ölür.
 • pijamasini, donunu indirdi. klozete oturdu. dilini agzinin icinde gezdirdi, yuzunu burusturdu. uc haftadir, her sabah yorgun uyaniyordu. uzun uzun esnedi. gozleri yasardi. gerinirken dirsekleri duvara surtundu. (ayakyolunun eni 92 santimetre.) kollarini indirmeden, oylece durdu. yukariya bakti. isigin etrafinda bir sinek vizildiyordu. <tanrim, guc ver bana.> gozlerini kisti. ikindi. kulaklari uguldadi. <plop!> sol yaninda, dirsegin duvara degdigi yerde, fayans catirdadi.
 • nwobhm tarihinde sağlam bir yeri olan grup. "survivors", "shock tactics", "samson", "joint forces", "head on" gibi güzel albümlerinin yanı sıra bir kaç tane de live çalışmaları bulunmaktadır. bruce dickinson ile ilgili olarak da "little big man" ve özellikle bir samson klasiği olan "riding with the angels" mutlaka dinlenmelidir.
 • alaman susam sokagi'nin minik kus'u.
hesabın var mı? giriş yap