şükela:  tümü | bugün
 • gücünü saçından alan yakışıklı bir adam ve çok güzel ama afedersiniz çok kaltak bir hatunun arasındaki aşkı anlatan hikayedir. delilah bütün cazibesi ve femme fatale karakteriyle samson'un gücünü elinden almayı başarır. 1949 yapımı filmde ikiliyi hedy lamarr bi de victor mature canlandırmıştır. müzikleri pek güzeldir bu filmin ve bilumum yerli filmlerde kullanılıp maymun edilmiştir.
  (bkz: ukte doldurmanın dayanılmaz hafifliği)
 • incilde gecen bir hikayedir bu.samson israilldir delilah da filistinli.
  samson bir esegin cenekemigiyle birsuru dusmanini olduren ve gucunu de saclarindan alan bir insanmis.filistinlilere yakalanip hapsedilmis sonradan kacmayi basarmis.lakin filistinli kadinlara duskunulugu yuzunden gucunden olmus
  delilah onun gucunun kaynagini gizlice ogrenmis ve bir gece o uyurken sacini kesivermis.
  hikaye budur.kadinin seytan olduguna bir kanit olsun diye incildedir kanimca
  daha sonra filmlere operalara falan da konu olmustur
 • bu filmin soundtrack'i olan "delilah delilah destane" isimli şarkı bizim ülkemizde de defalarca cover'lanmış, sevilmiş, takdir kazanmıştır.

  bunun üzerine coşkun sabah, "samson, herşeyim samson, canım sevgilim" diye bir şarkı yapmıştı, o da sevildi, beğeni topladı. gerçekten klas.

  schizolobo da "aşkı aramak" başlığında incelemiştir bunu.
 • filmin,ellilerde ozellikle cocuklar ustunde buyuk etkisi oldugunu soyler buyuklerimiz. mahallede kilinccilik oynarken "ben tarik bin ziyad olacam!", "o zaman ben de masis olcam!", "ben de samsondalila!" cigliklari atilirmis.
  ayrica denilir ki, filmin adi bir yanlis anlama sonucu "samsunlu halil aga" diye basilmis afislere.
 • bu hikayeden yola çikarak delilah çoğu zaman fettan kadin anlaminda da kullanilir. cranberries bunun türküsünü bile yapmişti sağolsun.
 • bir aşk öyküsü olmaktan çok bir hırs ve intikam öyküsü olduğunu düşündüğüm eski ahitte yer alan etkileyici öykü
 • en sevdıgım fılmhayatın butun öğelerini taşır..emuleden indirip kesık kesıkte olsa seyrettıgım efsane fılm..bi erkek ne kadar güçlü olursa olsun bi aşifteye nasıl kurban gıttiğini anladıgım fılm gercı bi kadın aslında kac gram ki..sadece onu nasıl pazarladıgı göre degisen seydır kadın beyni..filmin en sonunda samson allaha dua edip sutunları yıktıgı sahnede bende itmesine yardım etmıstım genede delilahı ölürken bagıslamıstı ona yaptıklarında sonra erkek işte
 • leonard cohen'in hallelujah adlı olağanüstü bestesinde de bu hikayeye değinilmektedir:

  şarkının başında "duydum ki gizli bir akor varmis davut'un caldigi, ve tanrinin hosuna giden, ama sen aslında müziği hiç umursamıyorsun değil mi?" dizeleri hikayeye bir nevi giriş niteliği taşımakta, samson anlatılmadan önce israiloğullarından böylece bahsedilmektedir. "ona olan inancın güçlüydü, ama yine de kanıta ihtiyacın vardı... ve onu çatıda yıkanırken gördün, güzelliği ve ayışığı seni büyülemişti" kısmında samson'un delilah'a aşık oluşu anlatılır ve hemen ardından "ama o seni bir mutfak sandalyesine bağladı, tahtını kırdı, saçlarını kesti ve böylece ve dudaklarindan yakarisi aldi" mısrasıyla hikayenin o en vurucu yerine geçilir. sonra sanırsam ki samson'un yalnızlığını anlatan şu dizelere geçilir: "belki daha once buraya geldim bu odayi biliyorum, bu yerde yurudum seni tanimadan once yalniz yasardim " ardındansa samson'un acı içindeki sözlerine gelinir: "mermer kemerde bayragini gordum ask, zafer kazanilacak bir yuruyus degil soguk ve kirik bir yakaristir... bana içini açıp, kalbini gösterdiğini, içinde nelerin olup bittiğini gösterdiğin bir zaman vardı, ama onu artık bir daha asla göremeyeceğim, değil mi? ve hatırlıyor musun, ben senin içinde ilerlerken aslında kutsal karanlık da ilerliyordu, aldığımız her nefes bir yakaristi..." ve samson'un acısından yakardığı dizeler: "belki de yukarıda bir tanrı vardır, ama benim aşktan tek öğrendiğim, silahini senden once ceken birini nasil vuracagin oldu... ve bu, geceleyin duyabileceğiniz bir yakarış değil... bu, ışığı görebilmiş biri de değil... bu sadece sadece tanrı'ya edilmiş soğuk ve kırık bir şükür..."

  tüm sözleri ise şöyledir:

  i've heard there was a secret chord
  that david played and it pleased the lord
  but you don't really care for music, do you?

  it goes like this...the fourth, the fifth
  the minor fall
  the major lift
  the baffled king composing hallelujah

  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah

  your faith was strong but you needed proof
  you saw her bathing on the roof
  her beauty and the moonlight overthrew you.

  she tied you to a kitchen chair
  she broke your throne
  she cut your hair
  and from your lips she drew the hallelujah

  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah

  maybe i have been here before
  i know this room, i've walked this floor
  i used to live alone before i knew you.

  i've seen your flag on the marble arch
  love is not a victory march
  it's a cold and it's a broken hallelujah

  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah

  there was a time you let me know
  what's real and going on below
  but now you never show it to me, do you?

  and remember when i moved in you
  the holy dark was moving too
  and every breath we drew was hallelujah

  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah

  maybe there's a god above
  and all i ever learned from love
  was how to shoot at someone who outdrew you.

  and it's not a cry you can hear at night
  it's not somebody who's seen the light
  it's a cold and it's a broken hallelujah

  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah
  hallelujah

  ayrıca kanımca bu şarkı, hikayeyi en güzel anlatan şarkıdır. samson'un çektiği acı çok ince bir şekilde betimlenmiştir ve şarkının özellikle rufus wainwright versiyonunda şarkıda böyle gizemli birşeylerin anlatıldığı kolayca sezilir. çok güzel şarkıdır, efsane müthiştir. * *
 • (bkz: sam's son)
 • the pixies'in gouge away isimli şarkısı da buna değinir.