şükela:  tümü | bugün soru sor
 • samsun atatürk kültür merkezi hikayesinin bir bölümü. uktecinin merak etmekte hakkı var doğrusu bu işi.
  taa 13 nisan 2001 tarihli hürriyetim'den bir copy paste ile başlayalım ukte söndürme işimize:
  "samsun valisi'nden yılmaz'a: sakın gelmeyin olay çıkar

  yapımına 14 yıl önce başlanan ve ancak bu yıl tamamlanabilen samsun atatürk kültür merkezi'nin 13 nisan tarihindeki açılışının protesto eylemi yapılabileceği istihbaratı üzerine ertelendiği ortaya çıktı.

  hürriyet yazarı doğan hızlan'ın ‘bir kurdele uğruna yarab’ yazısı üzerine kültür bakanı istemihan talay, hızlan'ı arayarak yapılamayan açılış konusunda bilgi verdi. talay, olayın gelişimini şöyle anlattı:

  ‘‘samsun atatürk kültür merkezi'nin açılış programı konuşulurken, başbakan yardımcısı mesut yılmaz da buranın temelini kendi kültür bakanlığı döneminde attığını söyleyerek, birlikte açılış yapmayı önerdi. bu öneri karşısında açılışı birlikte yapmaya karar verdik. gün yazıldığı gibi tesbit edilmiş, 13 nisan 2001 için davetiyeler de basılarak dağıtılmıştı. ancak vali muammer güler ve emniyet birimindeki yetkililer bazı kişilerin açılışı fırsat bilerek kalabalığa karışacaklarını ve açılışın esas anlamından saptırılacağını söyledi. bunun üzerine açılış tarihini erteledik.’’

  vali güler de hızlan'ı arayarak, bu merkezin karadeniz bölgesi'nin en büyük kültür merkezi olduğunu ve görkemli bir açılış düzenlediklerini belirtti. güler, samsun devlet opera ve balesi'nin 155 kişilik kadro onayının çıktığını ve atamalara başlanacağını, ayrıca bir samsun devlet tiyatrosu, samsun devlet senfoni orkestrası için de girişimlerde bulunduklarını söyledi."

  anlaşıldığı kadarıyla, bakanlık samsun'da "devlet klasik türk müziği korosu" kurmak dışında halen birşey yapmamıştır. fazıl say samsun akm'de konser vermiş, güzel sanatlar lisesi konserler vermiş ve bunun gibi etkinlikler düzenlenmiş olmasına rağmen, henüz kadro onayı çıkan bu 155 devlet sanatçısının akibeti netlik kazanmamış, bu işimiz de bir yılan hikayesine dönmüşe benzemekte. samsun devlet tiyatrosu ise bağnazlıktan nasibini alarak sahne tozu üretmeye devam ediyor görünümü sergilemekte. allah bu ülkede yaşayan herkese sabır versin. amin.
  (bkz: samsun devlet tiyatrosu)
 • kurulus karari alindiktan 16 yil sonra kirmizi ev isimli muzikal oyunla 19 mayis 2008 tarihinde perdelerini acacak olan sahne.
 • 5 ay gibi kısa bir sürede 9 farklı eser sahneleyerek kendi çapında rekor kuran kurum..

  http://www.samdob.com/
 • bu yıl 4 ekim'de g. puccini 'nin "la boheme" operası ile sezonu açacak olan karadeniz'in en büyük sanat kurumu. her yıl sadece opera ve bale eserleriyle veya operet ve müzikli oyunlarla değil, senfonik konserlerle de samsun'un çok sesli müzik ve opera ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. "böyle bir ihtiyaç mı varmış?" demeyin doluluk oranı ve bilet satışı olarak birçok devlet operasını geçmiş bir kurum sdob. samsun'un akm'sinde çalışmalarına devam eden bu kurum 4 solist, 51 orkestra, 34 bale, 43 koro sanatçısı ile sezonu opera ve bale repertuarının en gözde eserleriyle dolduruyor. ayrıntlılı bilgi için resmi sitenin linkini veriyorum
 • çoğunluğunu hacettepelilerin oluşturduğu sağlam bir kadroya sahip operadır.
 • buyuk samsun oteline sigara icme mesafesindedir.

  gittigimden degl, yuruduğumden.
 • tüm çocukların üstünden kayma hayali kurduğu bir binaya sahiptir. ayrıca samsun'da böyle bir yer olması şaşırtıcı değildir katılım da genelde gayet yüksektir.
 • sahip oldugu binanin uzerine bisikletimle cikmaya calisirken "gel la buraya nere gidiyon itoolit" diyen bekci amcaya yakalanmistim seneler once.
 • başlıkta bahsedilen, samsun'dan şöyle bir geçmiş insanların bile görüp "şunun en tepesinden bir güzel kaymak vardı!" yorumunu yaptıkları bina şudur.

  eski atatürk kültür merkezi, uzun zamandır da samsun devlet opera ve balesi'dir kendileri.