• böyle değildi ya bu samsun. karadeniz sahil şeridinin en yüksek potansiyelli, en güzel şehriydi. sonra göç aldı, özellikle trabzon'dan hatta buna göç denemez resmen istila edildi ve buna ek olarak çarşamba ve kavak ilçelerinden alınan göç şehri tanınmaz bir hale getirdi. evet şehir güzelleşiyor, özellikle atakum tarafı ama tüm türkiye'de yaşanan çomar popülasyonundaki artış bu güzide ilimizde özellikle yükseliyor, yükseltiliyor.
  • şanslı kadınmış. zonguldak'ta erkek halimle kendimi zor kurtardığım olmuştur. sabah saksocuları, götçüler, gardaş hayırdırcılar falan çok denk geldiğim oldu. kıllı erkek halimizle "kardeş atla arabaya takılalım" diyen adamlar vardı arkadaş, siz ne sanıyorsunuz? böyle çok paket olana bizzat denk geldim zonguldak'ta. zaten oranın eskisi, yerli, oturaklı insanları iyice izole olmuş şekilde yaşıyorlardı. polisi arayan yobaz farkında olmadan iyilik etmiş. manyak dolu sahiller...

not: bu arada arayan kişinin iyi niyetli olduğunu düşünmek için boston'da, kanada'da falan yüksek lisans yapmış olmak lazım. o kadar okuyamadım şahsen. normalde her türlü bok döner sahillerde, yalnız gitar çalan gençleri ya da telefonla konuşan kadınları falan ihbar ederler, onlara sararlar. sapığı, iti kopuğu artık ahbap olmuştur polisle, yakın çevreyle.
  • yalnız olmak suç muymuş? polisin artık işi gücü kalmamış demek ki. asıl peşinde olmaları gerekenler sokaklarda cirit atarken sağda solda tek başına oturan kadınlar potansiyel suçlu olarak görülüyor demek ki. saçmalığın daniskası. insanların da işi gücü yokmuş kalkıp kadını ihbar filan etmişler herhalde. cahillik, yobazlık ve rezaletin vücut bulmuş hali bu olay.
  • doğma büyüme samsunluyum. şehrin aldığı iğrenç göçten tekrar bahsetmeyeceğim yukarıda bahsedilmiş zaten.

canik konusu çok başka. şehrin en gelişmemiş bölgesi canik. hem kafa olarak hem de şehir yapısı olarak gerçek anlamda rezalet. samsun insanının eskiden yoğun bir şekilde ziyaret ettiği bir bölgeydi canik çünkü hem stadyum hem şehrin sanayisi ordaydı. ikisi de taşındı. artık sadece mert ırmağı'ndan gelen bok kokusuyla derme çatma evler kaldı. bir de toki binaları tabii.

atakum çok daha başka bir yer. yine hem insanıyla hem şehir yapısıyla gerçekten çok farklı ve gerçekten, şehrim diye söylemiyorum, mükemmel bir sahil şeridi var. üniversite öğrencilerinin en yoğun olduğu bölge. gidip içebileceğiniz bütün barlar, kafeler burda.

ve gerçekten çok merak ediyorum bu kız tam olarak atakum'un neresinden şikayet edilmiş çünkü atakum sahilinde intihar edilecek bir yer yok. en fazla iskeleden atlanır ki oralar da zaten hep kalabalıktı. spor yapan insanlarla doludur vs. hadi diyelim gece geç saatte oldu bu olay. o zaman bu aşırı duyardır vatandaşın yaptığı başka bir şey değil. ki gece geç saatte de kalabalıktır sahil, yine üniversite öğrencileriyle doludur çünkü yurtlar ve öğrencilerin yoğunlukla yerleşim yaptığı bölgeler çok yakındı. kızın alkollü diye göz altına alınması ise rezalet ve bu sadece samsun'da olmuyor.

samsun'da, daha doğrusu atakum'da, hala az da olsa biraz güzellik var. üzücü olan o da bok oluyor yavaş yavaş çünkü o güzelim atakum'un yeşillikleri mahvediliyor ve yerini düzensiz, çirkin sitelere bırakıyor.

edit: tam ben bunu yazarken bir arkadaş balıkçı barınağı demiş. sen kafayı mı yedin denir ona da. buradan geçerken ben tırsıyorum. vatandaş haklı. konu kilit.

edit2: evet haberi şimdi okudum. olay net canik'te gerçeklemiş. canik yüzünden bütün samsun'u çöpe atmayın valla sikerim.
  • samsunda yasayanlar zaten ülke karmasi gibi, rizeden trabzondan göc edip gelen de cok, kürt nufus da cok. degisik bir cografya.
  • olayın olduğu balıkçı barınağı ıssız, genelde itin kopuğun olduğu bi sahil, daha doğrusu kayalık bölgesi. öyle yürüyüş yapılacak, yerleşim yerinde bi yer değil. aklı başında hiç kimse (bakın kadın ya da erkek demiyorum) orda tek başına takılmaz.
    aynı kadın atakum sahilinde sabaha kadar tek başına otursa bi allah’ın kulu kadını rahatsız etmez ya da polise ihbar etmez. ki atakum sahili gece 12’de 1’de kadınlarımızın, kızlarımızın tek başına güvenle yürüyüş yaptığı, oturduğu bir sahildir.
    o değilde samsun’u savunacağım aklımın ucundan geçmezdi ha.
  • samsun'da sürekli gerçekleşen ve şaşırtmayan olayları anlatmak için kullanılan tabirdir.
  • aşırı duyardan dolayı oluşmuş olay. intihar edecek sanmışlar ki bu tarz intihar vakaları da yok değil.
    gerçekten intihar etmek istese ve son anda kurtarılsa ihbar eden vatandaş kahraman olacaktı.

çok garipsiniz.

(bkz: mad world)
  • aslında bu olaylar samsun’da sıradan değildi. 2003 yılında samsun’da yaşıyordum. tek başına sahile de inerdim, iskelede oturup müzik de dinlerdim. ruhum yalnızlığı sevdiğimiçin yanımda insana hiç ihtiyaç duymazdım. gayet keyifli bir yerdi. ama zaman geçtikçe sehirlerin demografik yapısı da değişiyor sanırım. samsun karadenizin en hoş illerinden biridir bence.
  • önce sahilde volta atan vatanperver suriyeli gençlerle ilgilensinler. ülkesinde savaş var burda besliyoruz itleri
hesabın var mı? giriş yap