şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çamaşır bulaşık makineleri için emin değilim, piyasada çok eski olmadıkları için almaya cesaret edemedim ama buzdolapları gerçekten başarılı. rakiplerinin muadil ürünlerine göre tüketici lehine bariz fiyat farkı var ve benzer kalitede. bende acaip bir samsung sempatisi oluştu son bir kaç ayda, bir çok şey aldım, kullanıyorum, pişman değilim.
  • 492 lt hacme sahip rt62udew modeli buzdolabını 1090 tl ye alabileceğiniz beyaz eşya *. şaka gibi. çamaşır makinaları ayrı hikayedir elmas kazan, silver nano, seramik rezistans,vs.. 1179tl. bütün bu özelliklere kurutma özelliğide eklenirse 1779 tl. bulaşık makinasında henüz iki modeli var ama yeni yılda 5 programlı daha ucuz modelleri gelecekmiş. gelecek senelerde evdeki bütün elektirkli aletleri ele geçirebilir samsung.
  • evlilik arifesinde buyuk bir riske girerek televizyonun yaninda buzdolabi, camasir makinesi ve bulasik makinesini aldigim marka. forumlardan ordan buradan arastirdigimda en cok tavsiye edilen bosch icin bile bir suru sikayet cikiyorken sans isi olan elektronigi yine sans isine biraktim cunku alabilecegim bosch buzdolabi, camasir makinesi ve bulasik makinesine verecegim para 5440 tl tutarken muadilleri ile iyi bir televizyona 6080 tl verdim.

kullanmaya basladiktan sonra deneyimlerimi aktaririm.

edit: yaklasik olarak uc aydir kullanmaktayiz; aldigim buzdolabi, camasir makinasi ve bulasik makinasi tas gibi. kesinlikle tavsiye ederim.

edit2: buzdolabı, camasir makinesi ve bulaşık makinesini yaklaşık olarak uc yıldır tek sorun yasamadan kullanmaktayız ve tavsiye ederiz. beyaz eşyaların basarisina bakarak mikrodalga firini da samsung tercih ettik ancak o da sansimiza sorunlu cikti.

servis ve satis sonrası konusunda çok değişken yorumlar var; basımıza gelen iki ornekle farki anlatayim:

1. buzdolabi icin kuruluma geldiklerinde kutu acildiginda üst kapakta kucuk bir ezik farkettik ve servis ertesi gün yeni buzdolabını getirdi. aldigimiz yer ve ilgilenen firma: ankara - taurus avm, portakal samsung
    2. mikrodalga firini aldık, kutusundan cikartip talimatına uygun bir sekilde kurulumu yaptık ancak cihaz calismadi. cihazin degisimini istedik ancak kimsenin umrunda olmadı.
    aldigimiz yer ve ilgili firma: ankara - panora avm, gureller samsung

yasadigimiz sorun samsung ankara servis tarafından ücretsiz düzeltildi o ayri ancak kusurlu bir mal alma hissi pek hoş degil.

son olarak servisi çok gömmüşler ancak ankara servis gayet profesyonel ve temiz is yapıyor. (diksiyon - galoş kullanımı vs..) şimdiye kadar iki defa servis arayisimiz oldu, ne serviste ne de kurulumlarda herhangi bir ücret talebinde bulunmadılar.
  • tüm beyaz eşyalarımda tercih ettiğim ürünler sepeti. çok da memnunum. hem görsel olarak başarılı hem fonksiyonel hem dayanıklı hem ekonomik. daha ne olacak acaba? ha miele falan yazan olmuş; lan o paraya 2 senede 1 yenilerim samsunglarımı, hiç değilse garantisi hiç bitmez, görsel olarak da yeniliğe ayak uydurabilir.
  • günümüzde geçerli olan sanayileşme ve pazarlama anlayışları çok değil 20 yıl öncesine göre inanılmaz değişti. artık eskiden olduğu gibi gırgır üretip yıllar boyu vergi rekortmeni olduğunuz günler geride kaldı. yaptığınız ürünün taklitlerinin piyasayı sarması sadece birkaç ayı alıyor.

peki firmaları bu noktada ayrıştıran ve uzun ömürlü olmalarını sağlayan ne? benim temel düşüncem:

1- kaliteli ürün algısı yaratabilmek. kabul edelim ki taklitler aslının kalitesine yaklaştıkça fiyat farkı azalıyor. siz de o parayı ona verene kadar şunu alırım daha iyi diye düşünüp asıl ürünü tercih ediyorsunuz.

2- müşteri memnuniyetini herşeyin üzerinde tutan bir pazarlama anlayışı benimsemek.

işte samsung bunu anlamakta güçlük çekiyor. evet teknolojik olarak en başarılı ürünleri yapıyor olabilirsiniz. ancak satış sonrası hizmet anlamında samsung gerçekten rezil bir firma. işte bu sebeple samsung'un sonu sony'ye dönebilir.

başımdan geçen bir örneği vereyim. evime bulaşık ve çamaşır makinesi aldım. çamaşır maklinesini samsung'dan bulaşık makinesini bosch'dan aldım. ilk olarak bosch ekibi evime geldi. gayet profesyonel olarak konuşan, ayağına galoş giyerek eve giren kurulum yapan bir ekipti. işlemler bittikten sonra,"uzatılmış garanti ister misiniz" dediler. kabul ettim ve yanlarında getirdikleri pos cihazıyla ek garanti ücretini ödeyerek işlemleri tamamladım.

sonra sıra samsung'a geldi. sokak ağzıyla konuşan ürünle ilgili gerekli açıklama ve tanıtımı yapmayı bırakın işimiz bitse de hemen gitsek modundaki arkadaşlar, gerekli 1-2 tadilatı da bana bıraktılar. neyse ek garanti istedim. "onun için sizin avcılar'daki servise gelmeniz gerek" dediler.

dedim "bu nasıl iş, ilk defa duyuyorum". "30 gün içinde gelmesseniz bu hakkınız da ortadan kalkar" dediler. neyse fırsat bulup gittim 2 hafta sonra. ürünün faturasını yanımda getirmedim diye işlem yapmadılar. sonra da lanet olsun dedim gitmedim. garanti süresi bitti ve çamaşır makinam bozuldu. tam 3 gündür servis yönlendimesi bekliyorum. genel merkez inatla bana gelecek servisin numarasını vermiyor. sanırım özel bir servise gerekli tamiratı yaptıracağım.

keşke apple beyaz eşya yapsa da alsak.
  • geçen sene fi'den beynimde yer etti herhalde, alışveriş merkezine arçelik alıcam diye girip samsung alıp çıktım. sorun çamaşır makinesinde, şaka gibi ama 30 derece yıkama seçeneği yok, 20 var 40 var. tamam ben de araştırmadan aldım ama nereden aklıma gelsin olmayacağı. 20 derecede yıkıyorum lekeler çıkmıyor, 40 derecede yıkıyorum bazı çamaşırlar çekiyor. kıllı göbeğimi açıkta bırakan birbirinden sevimli t-shirtlerim oldu sayesinde. ben mi yanlış biliyorum yahu dünyada en çok kullanılan, ideal yıkama derecesi 30 değil mi ? kore'de 30 rakamı uğursuz mudur anlamadım ki.
  • uzak durulması gereken beyaz eşyalardır. özellikle servis hizmetleri yüzünden ben asla tercih etmeyeceğime eminim.

olay şöyle ki;
    bulaşık makinesi alındığı günden beri her yıkamada tabanda plaka halinde köpük bırakıyor. müşteri hizmetlerine şikayeti bıraktık. servisten ertesi gün aradılar, makine çalışıyorsa gelemeyeceklerini, tableti değiştirmemiz gerektiğini söylediler. değiştirdik yenilerini aldık, sıvı deterjan denedik, sorun yine düzelmedi. (bu arada sorunlu denilen tabletleri verdiğimiz kişi sorunsuz olarak kullandı) 6 ay bulaşık makinesinden çıkan her şeyi tedirginlikten kullanmadan önce tekrar duruladık. sonra dayanamadık yine aradık müşteri hizmetlerini. servisi binbir ısrarla süreci anlatarak getirdik. (çünkü gelmeden yine arayıp böyle bi durumda gelmeyeceklerini söylediler.) gelen adam elinde ne bir belge ne bir evrak öylesine uğramış gibi geldi. makineye baktı çalıştırdı oluşan köpüğü gördü. üretim tarihi 2017 olduğu için tabletlerin bayatlamış olduğunu, normalde tabletlerin asla köpürmeyeceğini söyledi. 2018 üretim tarihli deterjan almalıymışız?! sanki mayonez aldık da 6-7 ayda bozuluyor. neyse; ek hiç bir inceleme yapmadı. makineyi bize öylece bırakıp gitti.
    biz yine de aradık bulduk 2018 üretim tarihli tableti. kullandık, hala köpük oluşuyor altta. yine aradık müşteri hizmetlerini. yapacak bir şey olmadığını söyleyip başlarından defettiler.

sonuç olarak; sıvı deterjanlar, premium tabletler, parlatıcısız çalıştırmalar, çok az miktarda deterjanla çalıştırmalar, az miktarda bulaşıkla çalıştırmalar. ne önerdilerse yaptık yok yok yok. defolu makineyle keriz gibi kaldık ve bir kere de alıp inceleyelim şu makineyi belki bir üretim hatamız vardır demediler.

yani kullandığımız mutfak eşyalarında normalde kalan deterjan artıkları zaten insan sağlığı için bir tehdit ve tartışma konusuyken, böyle bir durumda bu kadar kayıtsız kalabilen bir anlayış... pes.
  • samsung marka tv, buzdolabı, çamaşır makinası ve bulaşık makinası kullanıyorum. diğerlerinde şimdilik problem yok ama buzdolabı 4,5 senede hurda oldu. bakın arıza verdi demiyorum bildiğiniz hurda oldu.

ilk arıza için elektrikten dolayı rezistans patlamış dediler. rezistans değişti, akım korumalı priz takıldı(samsung marka), tam 15 gün sonra ikinci arızayı verdi. damper yanmış, elektrikten dediler.
    dün(14 gün sonra) tekrar arıza yaptı. motoru kamyon motoru gibi çalışıyor ve soğutmuyor. bu sefer hangi parça elimizde kalacak bilmiyorum ancak sorun kesinlikle elektrikten(!).
    ilk iki arızanın maliyeti 1000 tl teknik servis ve yaklaşık 500 tl değerinde gıda çöp oldu. üçüncü arıza için teknik servis bekliyoruz.

edit: ikinci arızada değişen damper sağlammış. bozuk olan anakartmış. anakart değiştirildi.

edit2: 15 gün sonra dolap yine bozuldu. dördüncü arıza. teknik servis bekliyoruz.
  • öncelikle markasında filan değilim, viral miral muhabbeti sanmayın. 20 yıllık emektar buzdolabımızın son dönemlerde zırt pırt "soğudum sizden" demesine rağmen, içinin hep ılık kaldığına şahit olmamız nedeniyle kendisini emekli etme kararı aldık.

bu amaçla maksimum 1.83 boyunda, 72 cm eninde ve ilber hoca derinliğinde bir dolap arayışına girdik. aradığımız dolabı samsung'da bulduk. ki biraz daha bulamasak hanım kepçeyle, dozerle mutfağa girmeyi kafayı koymuştu zira memlekette 1.85'ten aşağı dolap kalmamış, halbuki bizim ev halkının boy ortalaması 1.69 (ortalamayı hanım düşürüyor).

dedim ya ebat kısıtı nedeniyle aradığımız dolabı sadece samsung'da bulabildik. samsung'un beyaz eşya işinde pek başarılı olmadığı yönünde yorumlar okumanıza rağmen mecburen dolabı aldık. doğrusu kurulumda verilen hizmetten de, kullandığımız 3 aylık süreçten de gayet memnun kaldık.

eski dolabımız vestel'di 20 sene boyunca bilhassa geceleri kâh inleyerek kâh tıslayarak çalıştı. belki de sırf bu yüzden hanım beni, ben hanımı horlamakla itham ettik, meğerse ne çok yanılmışız horlayan gerçekten benmişim.

iş bu, tüketici bilinci oluşturmaya katkı sunmak amacıyla yazdığım entryimi, banannemin bir özlü sözüyle bitirmek isterim: "beyaz eşya biraz da şans işi!"

not: horultusuz eş de başka bir şans işi.
  • garanti kapsamında kullansam yeter diye alıyorsanız alın,
    daha uzun süre kullanmak istiyorsanız almayın kesinlikle.

elektrik süpürgesi 2.5 yılda iki defa motor bozdu.

ilkinde, aldıktan bir yıl sonra bozduğunda, garanti kapsamındaydı. geldiler ücretsiz değiştirdiler.

sonra arka filtre kapağı yerinde durmaz oldu. takıyoruz, çalıştırınca tak yine atıyor. neyse kapaksız idare etmeye başladık.

aldıktan 2.5 yıl sonra motoru yine bozuldu (yani yeni takılan motor da 1.5 sonra bozulmuş oldu). gerçi hala o zaman para verip aldığım bimeks ek garantisi altında güya ama bimeks göçtüğü için ek garanti yalan oldu.

mecburen servisi aradım kaça değiştireceklerini sormak için. nerdeyse yenisi kadar fiyat çekti. e çok değil mi bu fiyat? diyorsun, pişkince "zaten esas maliyetli parçası motor, gerisi plastik" diyor. o da haklı.

nihayetinde çöpe attık 2.5 yıl sonra.