• bir dönem yardım kuruluşları dağıtmış gibi herkes tarafından kullanılan telefon. içerisinde ufak bir platform oyunu vardı yanlış hatırlamıyorsam. bir de kod yazarak telefonun bir çeşit root ayarlarına girip hoparlörünün sesini artıranlar vardı.

ben o dönem nokia'yı ve symbian işletim sistemini daha çok seviyordum.
  • telefonun sesinin dusuk olmasından sıkayetçi olanların yapması gereken sudur ;
    bekleme modunda

*-#-8-9-9-9- *-8-3-7-8-# (araya tire koymamın sebebi yıldızdan dolayı gizli bkz a donmesidir aklıma ılk gelen cozum buydu )tuslayın
    sonra donanim testine girip alttaki options bayt lari ayarlayın

normal---------------------
    kulaklik kazanci : 4
    ahizesiz kazanci : 9
    kaydet de

normal2(keytone)
    ---------------------------
    kulaklik kazanci : 15
    ahizesiz kazanci : 15
    kaydet de

kulaklik
    kaydet de

hoparlör sup
    kulaklik kazanci : 9
    kaydet de

hoparlör sdn
    kulaklik kazanci : 3
    kaydet de

hoparlör çkş
    kaydet de

hoparlör yanlizca çikiş
    kulaklik kazanci : 12
    ahizesiz kazanci : 14
    kaydet de

iis normal
    kaydet de

iis kulaklik
    kaydet de

iis normal2
    kaydet de

iis headset2
    kaydet de

deneyip memnun kalmayanlar için orjinal ayarları ;

normal
    kulak kazancı:3
    ahizesiz kazancı:9

normal 2
    kulak kazancı:5
    ahizesizkazancı:12

kulaklık
    kulak kazancı:6
    ahizesiz kazancı:12

hoparlor sub
    kulak kazancı:5
    ahizesiz kazancı:15

hoparlör sdn
    kulak kazancı:3

hoparlör çıkış
    kulak kazancı:15

hoparlör yanlızca cıkış
    kulak kazancı:12
    ahizesiz kazancı:14

ıss normal
    kulak kazancı:15

diğerleri hep 15

ıss normal 2
    kulak kazançı:12
    ahize kazancı:15

ıss_headset2
    kulak kazancı:13

(bkz: repleri unutmayalım emege saygı)
  • frikik oyunu vardı bir tane. ne eğlendim onla.
  • “liseye başladığım dönemde babam bir kendine bir de bana almıştı. 3. sınıftayken tuvalete düşürmüştüm. babam kendisindeki e250'yi bana verip, yeni telefon almıştı kendisine.”

vay arkadaş. benim babam telefonunu bana verip kendisine yeni telefon almazdı. beni de o tuvalete atıp üstüme sifonu çeker ve yeni çocuk yapardı.
  • daha karizmatik ve seksisi için (bkz: samsung d900i)
  • bu telefonun en büyük özelliği içinde olan komik videolar ve o videoların arkadaşlarla izlenmesiydi. zuahhahabaöaamk diye gülerdik. genellikle arabların komik videoları olurdu o neden bilinmez amk. yok babasına torpil şakası yapan arap yok motordan düşen arap.
  • donemin iphone`u falan degildi. zamanin butce telefonuydu.

zira nokia`nin hala revacta oldugu bir donemdi. hatta o donem samsung`un kendi icerisinde bile daha iyi telefonlari vardi.
  • nisan 2007'den bu yana kullandığım telefon. alır almaz çektiğim ilk fotoğrafın tarihine baktım. 4 senedir kullanıyorum.

kullanmak derken, insan gibi değil. bildiğin öküz gibi kullanmak. yerden yere atmak, sulara düşürmek, boyuna tozda toprakta çamurda süründürmek, kumsalda kumların arasına düşürmek, denizin tuzlu suyuyla haşır neşir etmek, üzerine bilumum çay-kahve-alkollü made dökmek, kediye kemirtmek, elde tespih gibi 4 senedir sallayıp durmak, çat küt bam çat allah ne verdiyse sömürmek, kısacası yalama etmek için her şey, radyo, mp3, video vırt zırt sonuna kadar kapasitesini zorlamak ve şu an aklıma gelmeyen daha nice kullanıcı hatası...

her şeye rağmen gıkını çıkarmayan bir cihazdır. daha bir gün bir saniye bile pes ettiğini, yorulduğunu görmedim. tamirci nedir hiç bilmedi. en ufak bir bozulma sinyali dahi vermedi. daha sağlam ve kullanışlısını henüz görmedim. sürgüsü bile hala ilk günkü esnekliğinde neredeyse. tuş boyalarında silinme ve yerlerde sürünmekten gövdede epey bi aşınma oldu sadece. tek ama tek kusuru bu.

benim bu kadar kahrımı çekebilen bir konsepte saygı duymaktan başka yapacak bir şey bulamıyorum. akıllı telefonlara para gömüp, kaşıkçı elması hassasiyetinde kullanacağıma, e250 ile yardırmak daha mantıklı geliyor şimdilik.

dolu dolu 4 yıldır beraberiz. tam 4 senedir benimle gezdi türlü coğrafyalarda çeşitli iklimleri. nice pixelsiz fotoğrafa, nice anlaşılmaz videoya ev sahipliği yaptı. dakika dakika her anıma tanıklık etti. her sabah başucumda tatlı-sert anne şefkatiyle uyandırdı beni. üniversite yıllarında efsane kopyalar verdi, şehir içi/dışı otobüs yolculuklarında adeta bir ipod gibi davrandı, arkadaşlarımla girdiğim her sohbette "batarya zayıf" anlamına gelen o meşhur gerilim melodisiyle yorumlarda bulundu, ortamı gerdi. yakında dile gelip konuşmasından ürküyorum.

en son bugün, annemin eski bozuk e250'sini parçalayıp, sıfır km kasasını taktım kendisine. sırf estetik kaygıdan. karakterini ve karizmasını yitirdi biraz ama samimiyetine inancım sonsuz.

bugüne dek bu kadar uzun süren bi birlikteliğim olmamıştı. öpüyorum onu ben tuşlarından. canım benim. hep benimle kal.

edit: nazar boncuğu
  • samsung'un sanırsam ülkemizde ilk defa en çok sattığı modelidir. yanılmıyorsam 2008'de 160-180 lira gibi bir fiyata aldıydım. 2008-2009 arası türkiye'de bir kızaklı telefon akımı başladı. siyah olanı karizmatiktir, gri olanın ise zamanla boyası renk atar altındaki plastiğin asıl rengi gözükürdü.

kamerası vga'ydı tost makinesi gibi çekerdi ancak o zamanlar bana dslr fotoğraf makinesi gibi gelirdi. birde bu telefonun arka kapağı çok zor açılırdı. avucun içine alıp zorlamak gerekiyordu.

özel ses açma kodu vardı onu girip samsung'un fabrika çıkışlı tanımladığı sesin üstüne çıkabiliyordunuz. tabi hopörlör belli bir zaman sonra patlayıp cazır cuzur sesler çıkartıyordu sonrasında.

bu telefonun kronik film sorunu vardır. belli bir zaman sonra ekran ile anakart arasındaki bağlantıyı sağlayan bağlantı bozuluyor ve ekran beyaz görüntü vermeye başlıyordu. düzeltmek için filmi yenilemek gerekirdi.

forgetten warrior diye bunda mario çakması bir oyun vardı. böyle prensesi falan kurtarıyorduk. acayip saran bir oyundur. android'ede gelmiş. indirmek için : https://play.google.com/…forgottenwarriorgame&hl=tr
  • pili normal kullanimda 3 gun gidiyor (sadece konusma ve gprs). pili cikarinca saat ve tarih bozulmuyor.
hesabın var mı? giriş yap