• galaxy a5 "sm-a500f" (sm-a500fq) modeli 4g uyumlu olup, a500h modeli uyumlu değildir.
    alacak arkadaşlar buna dikkat ederse iyi olur.
    genel olarak,
    gümüş rengi gayet güzel duruyor.
    nano sım kullanılıyor.
    note serilerine alışanlar tarafından ekran "en-boy" oranı biraz garipsenebilir.
    4.4.4 kitkat ile geliyor ancak açılıştan hemen sonra 5.0.2 lollipop'a yükseltiliyor. (muhtemelen son yasal yükseltmesi olur, malum samsung)
    2300 mah'lik bataryası iyi iş çıkartıyor.
    ısınma kabul edilebilir nitelikte.
    gyro sensörü yok. o nedenle 360 derece videolarda görüş açısı el ile müdahale edilerek değiştiriliyor.
    bildirim ışığı yok.
    özellikle güç tasarrufu modunda iken, siyah tonlarda kendini belli eden ve hareket hızına göre belirginleşen koyu kırmızı bir iz oluşuyor.
    telefona parmaklarınızla hafifçe vurduğunuzda içinde bir şey sallanıyor gibi titreşiyor.
    13 mp ana kamerası iyi olsada görüş açısı "dar."
    optik görüntü sabitleme (oıs) yok.
    fotoğraf modunda en yüksek çözünürlüğü 4128x3096 pixel ve görüntü oranı 4:3.
    ne saçmadır anlam veremedim ama fotoğraftan video moduna "geçer geçmez" çekime başlıyor.
    sonuç,
    malzeme kalitesi ve kullanım kolaylığı ile gayet güzel bir cihaz. kibar ve şık duruyor. donanımına göre pahalı diyenler için yeni kasa "a" serilerinin satışa sunulacağını hatırlatmak isterim. bu sayede fiyatları belki biraz daha düşecektir.
    eğer benim gibi telefona "çok fazla yüklenen" biri değilseniz tavsiye ederim.
  • 2016 versiyonunu* yaklaşık 20 gündür kullandığım android sürümlü telefon.

oldukça memnunum. 20 gündür snapchat, instagram, twitter, facebook ve spotify hesaplarını aktif olarak kullanıyorum ve şu ana kadar hiçbir kasma yaşamadım. sık sık telefon değiştiren birisi değilimdir. bundan önceki telefonum galaxy ace 2'ydi ve o telefonu 4 yıl kullandım. google play uygulamalarda android versiyonu güncelliğini şart koşmasa daha da gideri vardı bence. yani demem o ki telefonu sosyal medya ve whatsapp dışında önemsemeyen bir kullanıcıyım. telefonun oyun verimi hakkında hiçbir fikrim yok. bu açıdan bakacak olursak

telefonun artıları:

- kamerası çok başarılı. arka kamerada çektiğim fotoğraflar ciddi anlamda tatmin ediyor.
    - tasarım çok şık ki bu benim telefonda aradığım önemli özelliklerden biridir. metal gövdesi ve arka gorilla glass cam tasarımı çok şık duruyor. telefonun ön yüzü de gorilla glass camla kaplanmış. bu kenarlara hafif kavis veriyor ve şıklığı katladıkça katlıyor. ayrıca arka kapak ve çıkarılabilen batarya koymayarak apple'ın iyi yanlarını almış diyebiliriz.
    - 2 aylık bir telefon olması nedeniyle yeni özelliklerin çoğu telefonda bulunuyor. sensörlerden kısmamışlar. parmak izi, bildirim titremesi, ses sensörü vs telefonun ömrünü uzatacak cinsten.
    - 4.5 uyumu sayesinde internet gerçekten çok hızlı. 8 çekirdekli olduğu için zerre kasma yaşamadan bir uygulamadan bir uygulamaya geçip internette dolaşabiliyorsunuz. eski telefonumda ekşiden twittera geçişlerde kasma yaşayan biriydim. bunda bana mısın demeden 4.5g hızıyla işleminizi gerçekleştiriyorsunuz.
    - spotify uygulamasında sorun yaşamamak benim için kilit olaydı. maşallah bastığım anda açılıyor. sayfa geçişlerinde kasma yaşamıyorum.
    - android versiyonu marshmallow 6.0 güncellemesini alacak olması büyük artı. telefonun eskimesi gecikecektir.
    - kulaklık için 3 farklı ses efekti gömülü geliyor. burada kişiye özel ses duyma ayarını yaparak şarkılardaki verimi katlamanız mümkün.
    - samsung'un note serisinin aksine harici bellek giriş çıkışına izin veriyor. 128 gb'a kadar micro sd kart ile hafıza arttırabiliyorsunuz. bu da hafızadan yana şikayet etmeyeceğiniz anlamına geliyor.
    - veeee en en en beğendiğim özelliği olan hızlı şarj desteği. 1 saat 10 dakikada %11'den %100 şarja ulaşmak ciddi anlamda sizi rahatlatıyor. ayrıca telefonun şarjı da oldukça dayanıklı. 20 günlük deneyimimle şunu söyleyebilirim ki orta kullanımda 2 günü rahatlıkla çıkarırsınız. tabi 10 dakika şarja takarak 4 belki de 5 saat kazanacağınız için hızlı şarj desteği sizin mağdur olmanıza fırsat vermiyor bile.

telefonun eksileri:

- bildirim ışığı. yani bu telefona küçük bir led yerleştirmek çok zor olmasa gerek. gerçi telefonu eline alınca küçük bir titreme ile bildirim olduğu kullanıcıya sunuluyor ama telefon masada dururken bildirim kontrol etmek gibi değil.
    - biraz kalın olduğunu söyleyebilirim. sanıyorum bu sorunu metal gövdeye borçluyuz.
    - büyüklüğü 5.2'' yerine 5.0'' olsaydı beni daha memnun ederdi. tabi bu özellik kişiden kişiye göre değişiyor.

not: 2016 versiyonlu a3 telefonlarda 8 çekirdek ve parmak izi sensörü bulunsaydı sanıyorum onu alırdım. daha ele oturan bir modeli olmuş o telefon bana göre. fakat ilerde yazılımsal problem yaşayacağımdan korktuğum için a5'i tercih ettim.
  • yaptığım araştırmaya göre genel olarak şikayetçi olan yok gibi. bu sebeple telefonla 3d oyunlar oynanmayacaksa iyi bir alternatif gibi görünüyor. tek kronik hatası bazı bildirimleri göstermemek ama onu da çözmüşler sanırım. metal çerçeveli kasasını ve ekranını beğendim, bir önceki samsung telefon neslinin üst segment telefonu gibi.

2016 modelinin, model numarası a510'dur. bu model numarası da kendi altında şu şekilde ayrılır:

a510f: tek hatlı avrupa modeli
    a510fd: çift hatlı asya modeli, 2.bir sim kart girişi ve ayrıca hafıza kartı girişi var.
    a510: çift hatlı asya modeli, hafıza kartının olduğu yerde 2.sim kart girişi var. ya hafıza kartı ya da 2.simi kullanabiliyorsunuz. ya da kartınızın çipini çıkarıp, hafıza kartına falan monte ediyorsunuz.

ülkemizden a510fd'yi ithalatçı garantili olarak almak mümkün. ama siz o garantiyi yok sayın. (bkz: delta servis)
  • huawei p8 lite ile arasında kalmama karşın p8 lite'nin sar değeri olarak 2-3 katı yüksek değerlere sahip olmasına mütevellit 100-150 tl farkla sahip olduğum telefonum.

yaklaşık 1 haftadır 2015 sürümüne sahip bir kullanıcı olarak memnunum. gayet seri bir şekilde çalışan, şık, oldukça ince tasarımlı, renkleri canlı bir telefon. sanırım samsung'un piyasadaki en ince telefonuymuş kendisi yanılıyor da olabilirim. batarya 2300 mili amper ama göz korkutmasın telefonu aşırı derece kurcalamazsanız gayet iyi gidiyor.

zannımca telefonda eski lg2'den bu yana en çok aradığım özellik bildirim ışığı. ister istemez göz kayıyor ama zamanla yokluğuna alışacağız . bunun dışında kamerasının da iyi olduğunu söyleyebilirim gün ışığında sağlam iş çıkartıyor ancak karanlık ortamlarda ve gece çekimlerinde aşırı beklentiler içersine girmemek gerek.

kısacası aşırı derecede oyun oynamayan,(ki ben pokemon bile kurmadım telefonuma oynadığım tek oyun eşli batak) telefondan üst düzey beklentiler içersine girmeyen biriyseniz 1000 lira civarına alınabilecek en iyi telefonlardan biridir.
  • tamı tamına 37 gündür kapanmadan, resetlenmeden, donmadan, şarjı bitmeden (şarj aletsiz gezen sosyal bir insanım) çalışan telefon. samsung stabilite ve pil ömrü konusunda top noktaya ulaştı sanırım.

ayrıca plastik kasa değil ve fiyatı da 3 haneli rakamlarda.

kanıt
  • 2016 modelini çok beğenip almış bulunmaktayım. gm discoveryden sonra akıyor resmen dedirtmiştir. tasarım olarak s6 ya benziyor. malzeme kalitesi olarak premium, özellik olarak da orta segment bir telefon. parmak izi okuyucu ve oıs olması yine premium telefon özelliklerinden. velhasıl çok oyun oynamam sosyal medya hesaplarıma bakarım diyorsanız koşa koşa alın derim.

artılar
    +bataryası yoğun kullanımda bir güne rahat çıkarıyor.
    +kamerası gerçekten çok iyi .
    +touch wiz arayüzüne theme storedan istediğiniz temaları indirip kurabiliyorsunuz bu çok iyi olmuş telefonu kişileştirme bakımından.
    +ekran parlaklığı güzel güneşli aydınlık ortamlarda sıkıntı çıkarmıyor.
    +ahizeden çıkan ses kaliteli ve güçlü.
    +tasarım olarak premium telefon kullanım hissi veriyor .

eksiler
    - fiyatı biraz daha uygun olabilirdi.
    -kutudan çıkan kulaklığın ses kalitesi iyi denebilir ama malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi.
    -batarya değiştirilemiyor.

telefonu kullandıkça editlerim artılarını eksilerini.

edit: sene 2021 hala taş gibi ve kullanıyorum sıkıntısız. samsungun gelmiş geçmiş en iyi f/p telefonu olabilir.
  • kasım ayında aldığım ve samsung'tan soğutan telefon.( a5 2016 a510f)

yılanı falan geç arkadaş telefon bildiğin tavşan gibi ve sağlamlığı yerlerde yani kalitesiz.

bugüne kadar telefonu sadece iki hafta kullanabildim geriye kalan sürelerde 2 kere yetkili serviste iç ekran değişikliği yapıldı. ve 2. seferin ardından 1 gün sonra darbe veya düşme olmamasına rağmen ekranda mor lekeler başladı fakat son yetkili servis yine kırılmış diyor, dış camda ne kırık var ne de çizik ?!?! . 444 lü kardeşlerin de umurunda değil.

demem o ki uzak durun, sevdiklerinizi de uzakta tutun. samsung benim için bittin bebiş 6. samsung'um evde vitrin üstünde ağırlık olduysa, bundan sonra pahada hafif kg de ağır ağırlılıklar kullanacağım.
  • 2016 modeli 1500 lira civarına gayet güzel iş gören bir telefondur. kasa kalitesi iyidir.
  • 2016 sürümü yeni kasası ile baya güzel. bu neymiş la diye baktırıyor. küçük telefon iyidir diyenlere gelsin:

http://www.phonearena.com/…ng-galaxy-a5-2016_id9813
  • samsung galaxy a3'ün abisi, samsung'un metal kasalı, ince ve şık yeni telefonu.
    fiyatı 1499 tl civarında. medai markt'larda yaklaşık 1 haftadır satışta.
    ram 2 gb, pil 2300 mah. ile tatmin edici.
    ama telefon özellikle metal kasası, şıklığı ve inceliği ile dikkat çekiyor. s4'ten daha da ince.
hesabın var mı? giriş yap