şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de satışa çıkmış yeni nesil samsung telefonudur, tasarımı çok güzel, 6/128 versiyonundan 1 adet alacağım.
  • bugün satışa çıktığını duyduğum yeni samsung telefonu.

a50 ile arasında bende çoğu kişi gibi bir fark görmedim.hatta işlemciyi görünce aklıma m30s geldi.karşılaştırdığımda çok ufak farklar var.mesela;

-ekran 0.1 inch daha büyük.buna bağlı olarak çok ufak piksel ve ppi farkı var ama fark edeceğini zannetmiyorum bile.
    -kameralar neredeyse aynı.ana kamera birebir aynı.geniş açı a51'de 4mp daha fazla.derinlik kamerası aynı.tek fazlalık bir 5 mp makro kamera.asıl mevzu ön kamera.32mp 4k video çekebilen bir kamera var a51'de.
    -işlemciler dediğim gibi aynı zaten.
    -ram 4 yerine 6 hafıza 64 yerine 128.
    -pil olarak m30s 6000 mah ile baya önde zaten onu söylemiyorum.

ram ve hafıza olayı tercih sebebi olabilir(ki 6/128 kombinasyonu veren başka telefonlar var) belki ama arkada fazladan bir kamera ve önde 4k çekim yapabilen kamera için şuan ki fiyatlarla 1000 tl fazla para vermek bana çok mantıklı gelmiyor.ama bu telefon 2-3 ay sonra 2.500 tl seviyesine gelirse işte o zaman gerçek bir tercih sebebi olabilir.

edit:2-3 ay demiştim daha 1 ay olmadan 2.500 lere indi.umuyorum ki yakın bir tarihte a71 de 3.500 tl civarı bir fiyatta gelip aynı hızla 3000tl civarlarına düşer.

edit2:a70 ile karşılaştırma videolar ortaya çıkıyor yavaş yavaş.aynı fiyat seviyelerinde çoğu konuda benzerler.ancak işlemci ısınması konusunda a70 çok daha iyi durumda gördüğüm kadarıyla.çıkalı 8-9 ay olacak neredeyse ama hala alınabilir bir cihaz olduğunun da kanıtı oluyor bu bence.
  • amoled ekranlarda yaşanan burn-in den ötürü asla almayacağım telefon markasının amoledli yine muhtemelen kronik arızalı akıllı teli.adamların tvlerinde bile yanıklar oluyo pembe pembe.bir daha mı? asla!
  • an itibariyle alıp ios dan android sistemine geçiş yaptığım telefonum. tecrübe ettikçe editlenecektir.

edit: öncelikle direk eksiyi yapıştıralım, bluetooth bağlantısı arada sırada kopuyor. özellikle arabada müzik dinlerken sık sık kopmalar oluyor.

ikinci eksisi, koltuğun yumuşak yerine hafif hafif vurunca çıt çıt ses geliyor.

yüz tanıma özelliği hafif karanlık dışında iyidir.

bunlar dışında, çok fotoğraf çekmeyen biri olarak kamera idare eder. telefon yeterince hızlı. çift hatlı kullanımı çok işimi gördü.

samsung’dan ziyade, androide çok çabuk alıştım. gerçi oradan buradan zırt pırt bildirimler gelmesi çok da iyi değil ama ios’da iken google özelliklerini hiç kullanmıyormuşum. en basitinden, herhangi bir maç oynanırken, skoru ekranıma sabitleyebiliyorum.
  • önde 4k çekim olması muazzam.
  • alıp kullananlar yeşillendirirse çok sevinirim. a70 ile bunun arasında kaldım.
  • samsung galaxy a50'in üstü diye çıkarılmış, a50'den tek artısı daha geniş ekran olması. başka da bir şey yok.

hem a50
    hem a70
    hem de a51 ( az bir süre ) kullanmış biri olarak:

a70: kamera, batarya ve hız olarak çok iyi.
    a50: kamera, batarya ve hız olarak a70 kadar olmasa da yine iyi.
    a51: yukarıdaki iki telefona nazaran daha düşük özellikli.

öncelikle 3 telefon arasında kaldıysanız hiç düşünmeden a70'i alın ve keyfini çıkarın.

a50 ile a51 arasında kaldıysanız, a50 hem renk doygunluğu, hem aynı batarya olmasına rağmen daha fazla ekran süresi ile size şark kolaylığı sağlayacaktır. işlemci a51'de 9611 iken a50'de 9610 yani minnacık bir fark.

kamera olarak a50 ile a51'i uzunca test ettim ve a50 daha canlı ve daha parlak.

kısacası tam ekran seviyorsanız a51, diğer özellikler için a50'yi almak daha mantıklı.
  • bluetooth problemi mevcut cihaz. kablosuz kulaklık ve araca bağlandığında ses gidip geliyor güncelleme bekliyoruz.

edit: 19.02.2020 tarihinde yayınlanan güncelleme ile bluetooth sorunu giderildi.

yapı numarası : a515fxxu2atb1

android sürümü : q(android 10)

yayın tarihi : 2020-02-19

güvenlik yaması düzeyi : 2020-02-01
  • bluetooth sorunu olan cihaz. güncelleme gelmeden almanızı önermem. ha bluetooth benim için gereksiz diyenler alabilir. başka bir sorunu bulunmamaktadır.
  • media markta ilk geldiği gün aldım, yeşillendirmek boynumuzun borcu oldu.

arkadaşlar telefon güzel ilk bunu söyleyeyim,

güzel yanlarından öte direk kötü yanlarından bahsedeyim sizlere.
    1- telefonda birçok uygulama açıkken tüm açık uygulamaları görmek istediğiniz tuşa basınca hafiften bi kasmayla açıyor. hiç rahatsız edici değil ama gördüğüm kadarıyla tam bu noktada xaomi sanki daha kaygan daha rahat geçiş yapan bi telefondu. ama tekrar bildiriyorum zaten normalde kullanılmayan uygulama kapatılmalıdır ve bu telefonun bu kadar kasması gayet normal hatta kasıyo bile denmez ama ben derim.

2- benim telefonun ekranının üst sağ tarafında çok az bi leke var, güneşe doğru açıyla tutunca ve çok dikkatli bakınca çok az belli oluyor bu leke. parmakla silince geçiyor ama birkaç saat sonra tekrar çıkıyor belki ilerde sıkıntı çıkartabilir sizde de varsa olursa siz benim gibi yapmayın götürün baksınlar.
    edit. lekeyede güncelleme geldi galiba artık göremiyorum.

genel itibarıyla kötüleyebileceğim bir telefon değil, biraz büyük sanki, cepte taşımak isteyenler belki biraz büyük cepli pantolon almak zorunda kalabilir. -maalesef bunu güncellemeyle küçültemiyormuşuz.

microsoft launcher kullandığım için işletim sistemine karışmıyorum, microsoft launcher tavsiye ederim kombinasyonu çok ve kullanımı aşırı hızlandırıyor.

sorusu olanlar yazsın cevaplarım.

düzenleme : bluetooth berbat denicek kadar kötü.
    edit2. bluetooth düzeltildi fecai bir şekilde evin heryerinden çekiyor.

a70 ile kıyaslamayınız, a51 a70e göre bir üst modeldir, sadece kamerada sanırım ve fiziksel boyutlarda bir fark var.

xaomi yada diğer markalarla fiyat performans bakımından kıyaslamadan önce telefonu elinize alıp bi inceleyin.
    a51 kadar zarif bir telefon yok, diğerleri a51'in yanında maşanın yanındaki koca ayı gibidir.