• bugün anlık bir fiyat değişikliğine denk getirip 2999 tlye aldığım telefon. biraz kullanımdan sonra editleyeceğim

edit: öncelikle teknoloji uzmanı değilim ama her detayını araştırarak aldım orta-üst düzey bir kullanıcıyım diyebilirim. yaklaşık 2 aydır kullanıyorum, telefon bence başarılı. başarı kıstasım ise doların 7 olduğu şu günlerde 3 bin lirayı hak ediyor olması kimse zaten amiral gemisi performansı beklemeyecektir eminim.

1. öncelikle ekranı çok büyük 6.7 inç bir ekran netflix veya youtube izlerken inanılmaz bir keyif veriyor çerçevesi hiç göze batmıyor ve hole-punch denilen kamera deliğini kapatabiliyorsunuz isterseniz. youtube için hdr desteği var fakat netflix için henüz bunu desteklemiyor, geçenlerde fullhd desteği geldi güncelleme ile belki onuda ekler netflix daha sonra. ekran renkleri ve doygunluğu bir tasarımcı olarak beni memnun etti ne abartı ne solgun renkler. +gündelik yaşantımda kot pantolon giyiyorum, cebe koyarken herhangi bir problem yaşamıyorum.

2. bu telefonu alırken hep hızdan yana endişeliydim acaba donup kalır mı, kasma olur mu vs. gibi ama hiç birisiyle karşılaşmadım şuana dek. ekranı 2ye bölüp bir yanda google drive bir yanda excel dosyası birde mini modda netflix açık oluyor sonra bütün bunları kapatıp whatsapp'a geçiyorum vs. ama hepsini sorunsuz yerine getiriyor.

3. bataryası beni gerçekten şaşırttı çünkü 4500 mah bir bataryanın büyük bir ekranda bu kadar performanslı olmasını beklemezdim. bu karantina günlerinde elimden düşmediği halde saatlerce netflix, youtube, görüntülü görüşme ve oyun oynayarak 1 günü çok rahat çıkartıyor, bundan önce ise normal günlerde 1.5 gün sonunda %10ları görüyordum. ayrıyetten ekranı super amoled olduğu için siyah olan her piksel aslında kapalı oluyor bu da bataryayı olumlu etkiliyor güç tüketmediği için, ben mesela akşam 6dan sonraya karanlık modu ayarladım o saatten sonra ertesi gün sabaha kadar kullandığım çoğu uygulama o moddayken kullanmadığı her pikseli kapatıyor.

4. tasarımı bence hoş ama tabii ki kılıf kullandığım için arkadaki prizma görüntüsünü görmüyorum fakat ince ve hafif olması güzel bir özellik. xiaomi kullanan arkadaşlarım bunu incelediklerinde hep hafif ve ince olmasından bahsettiler gerçekten bu boyuttaki bir telefonun bu kadar hafif olması şaşırtıcı.

5. ses ve kamera hakkında pek birşey diyemem çünkü insanlar ütopik şeyler bekliyorlar telefonun mikrofonundan, hoparlöründen, kamerasından. şuana kadar yaptığım görüşmelerde herhangi bir duymama yada arkaplan gürültüsü problemi vs yaşamadım standart yani, müzik dinlerken ama ses yüksekliği belki bir nebze daha olabilirdi. ayrıca dolby atmos kullanılabiliyor telefonda. kamerada ise herhangi absürt birşey görmedim canlı fotoğraftan makroya, 4k video çekiminden derinlik efektine kadar herşey var. bu telefonu aldığımdan beri herşeyin resmini çeker oldum bence keyifli ve kamera araçları kullanışlı.

6. bu android 10 olan bütün samsunglarda vardır belki ama bir özellikten bahsetmek istiyorum. bixby routine diye geçiyor, gündelik yaptığınız şeyleri aynı klavye yada mouse a benzer şekilde makro gibi atıyorsunuz. örneğin youtube veya x programı açtığımda ekran döndürmeyi aç, haritalar-swarm yada x uygulamasını açtığımda konumu aktif et. gece 3den sonra sabah 11e kadar güç tasarrufunu aç ve always on displayi kapat, şarja taktığımda bir kere titre gibi gibi özellikler var bence çok kullanışlı bir araç olmuş. bunların dışında ekran görüntüsü almak, kesip birine yollamak vs. zahmetli işlerdi onları kolaylaştırdıkları araçlar var.

eksileri: titreşim seviyesi ayarlama yok, telefon her titrediğinde masa sallanıyor sanki o kadar yüksek bir default ayarı var.
    parmak izi eskiden kullandığım lg g5 gibi değil onda dokunup çeksem bile okuyordu. ama arka taraftaydı onunki bunda ekranın içine koymuşlar, her zaman ilk seferinde okuyamayabiliyor.

gereksiz uzun oldu sanırım yazı ama genel olarak telefon böyle, çok daha iyi hatta bunu 5e katlayacak modeller var s20 ultra gibi ama 3000-3500 bandında alınacak bir telefon bence a71. sonuçta ne kadar ekmek o kadar köfte. bunların dışında sorusu olanlar mesaj atabilir seve seve cevaplarım.
  • gün itibariyle media markt fiyatı 4300 tl’dir.

ülkenin bu durumlara gelmesinde emeği geçen herkesin allah teker teker belasını versin.
  • yaklaşık 2 ay oldu genel izlenimlerim şöyle ;

- şarj inanılmaz, yoğun kullanımda 1 gün hiç şarj etme ihtiyacı hissetmiyorum iphone 7 plustan sonra ilaç gibi geldi,

- hızlı şarjın nimet olduğunu anladım 45 dakika falan sürmüyor tam olarak dolması,

- ekran gayet güzel görüntü veriyor,

- oyun performansı iyi, bazen takılma yapıyor ama yine de genel olarak sorunsuz

- kamera pek kullanan bir insan değilim ama fena olmadığını söyleyebilirim, gece çekimi yeterli

- lüzumsuz programları kaldırabilmeniz güzel, önceden default olarak gelen uygulamalar silinemiyordu

- telefon çok ince ama korkumdan kalın bir kılıf aldım o incelikten eser yok şimdi

- çok az telefon zil sesi koymuşlar ama android telefon olduğundan istediğiniz müziği zil sesi yapabiliyorsunuz haliyle

- kamera deliği çok küçük ve zarif ekran deneyimini baltalamıyor

- tek elle kullanmak zor ama yine de tek elle kullanım ayarı yapılabiliyor yani klavyeyi sağa sola kaydırabiliyorsunuz.

sonuç olarak puanım, orta seviye bir telefona göre 10 üzerinden 7.
  • samsung türkiye'nin de ne zaman satışa çıkacağını bilmediği telefon.

--- spoiler ---
    konu hakkında resmi bir bilgilendirme bulunmuyor. gelişmeleri resmi web sitemizden takip edebilirsiniz.
    --- spoiler ---
  • geçenlerde ışığın iyi olduğu bir ortamda a70'in kamerasına aşık olmuştum. bunun daha iyi olduğunu düşünüyorum. şubat başı gibi piyasada olacakmış. değerlenir buralar.
  • 3 yildir kullaniyorum herhangi bir kronik sorununu yasamadim çok sukur
  • 128gb prizma beyazından sipariş verdim, yeşilleyerek hatırlatın fikirlerimi söylerim.

edit: neresi kronik sorunlu la bu telefonun? takır takır çalışıyor.
  • bu telefonu çıktığı ilk gün 3700 tl karşılığında aldım. fotoğraf konusunda laf edenlere inanmayın çekmesini bilen güzel fotoğraflar çeker. hatta xiaomi redmi note 8 pro ile karşılaştıran olmuş. saçma sapan bi' kıyaslama mediatek işlemcili bir telefona para verip çöpe atmayın paranızı. a71'de snapdragon 730g işlemci var. kıyaslanmayacak düzeyde. şarjı aşırı kullanımda 14 saat, hafif kullanımda 40 saat gidiyor. sonrasında, çektiğim fotoğrafları ekleyeceğim.
  • fotoğraf chipseti redmi note 8 pro ile aynı olan telefondur.
  • 4,5 yıldır kullandığım iphone 6s'ten sonra 3 aydır kullanmakta olduğum telefon modeli. benim emektar telefonu arattı sağolsun. grafikler arasındaki takılmalar asabımı bozuyor. 3 aylık telefonu her gün resetleme ihtiyacı duymak korkunç gerçekten. korkunç bir parmak izi okuyucusu ve vasat bir yüz tanıma mevcut. emektarın şarj ve hafıza (16gb) sorunu olmasa bir dk durmam geri dönerim. o kadar pişmanım.
    edit: yenilerde güncellemelerle ve ayarları sıfırlamakla baya bir toparladı. takılmalar vs azaldı.
hesabın var mı? giriş yap