şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle note 5 ve note 7'nin kenar tasarımlarını inceleyelim :
  https://picload.org/…xy-note-7nin-patlama-sebeb.jpg

  http://i.hizliresim.com/oe4lpb.jpg

  şimdi gelelim niye patladığına... patlama olaylarına arka ve ön taraftaki aşırı kavisin neden olduğunu ortaya çıkmış. sadece note 7’de kullanılan bu tasarım 3500mah’lik dev bataryanın bir kenarını sıkıştırıyor. iç yapısı bozulan pilin kendi içerisinde kısa devre olması ile bataryayı bir tepkimeye sokuyor. ve sonuç olarak telefonlara enerji yüklemesi yapılırken veya stres altında patlıyor.

  ince ekran ve kenar çerçeveli note 7, ön ve arka tarafın kavisli oluşu ile zaten özel mühendislik gerektiren bir tasarımla geliyordu. batarya kapasitesini olabildiğince yükseltip birde su geçirmez özelliğini de ekleyince telefonun iç aksamı bir hayli sıkıştı. telefonun en hassas bileşeni olan batarya da bu sıkışıklık içerisinde yerleştirilirken yanlış hesaplamalar sonucu bir köşesine yük binmesine ve alev almasına neden olduğu görünüyor.

  buda telefonun bataryasının röntgen altındaki görüntüsü :
  https://picload.org/…xy-note-7nin-patlama-sebeb.jpg
 • iyi de bataryayı neden tasarıma göre şekillendirmemişler sorusunu akla getiren olay. yazık oldu koca şirkete. bir hata ile milyarlarca dolar zarar ve istediğin kadar reklam yap yerine kolay kolay gelmeyecek itibar.
 • samsung'un aşağıdaki video ile açıklama getirdiği tasarım hatası.

  tasarım hatası