şükela:  tümü | bugün
  • sonucuna göre yeni akıllı telefonumu belirleyeceğim karşılaştırma.

elbette her kullanıcı için bir akıllı telefonun sunabildiği ve sunamadığı özelliklerin önem sırası farklılık arz ediyor. bu yüzden ben de bu karşılaştırmada kendi adıma başat ve tali olan konuları iki farklı başlık altında toplayacağım.

benim için başat konular:
    * hızsal performans (cpu, ram, hardware-software çalışma uyumu)
    * görsel performans (gpu, kamera, ekran kalitesi, ekran çözünürlüğü, video ve resim kalitesi)
    * farklı kullanım değerleri yaratabilen özellikler (samsung note s-pen gibi)
    * kasa malzeme kalitesi
    * stabilite (artık hemen hemen tüm yeni nesil telefonlarda stabilite sorunu büyük oranda aşıldığı için, bunu karşılaştırma konusu yapmayacağım)

tali karşılaştırma konuları:
    * tasarım
    * kullanıcı arayüzü
    * ergonomi
    * hafızanın genişletilebilir olması
    * pil ömrü ve şarj süresi
    * fiyat (fiyat/performans farkı uçuk olmadığı sürece fiyat tali bir konu)
    * aksesuar fiyatları

gelelim karşılaştırmaya (solda yer alan değerler iphone x'e, sağdakiler note 8'e ait):

cpu
    a11 bionic chip (m11 motion coprocessor) vs snapdragon835/exznos8895
    sonuç: cpu, ıphone x'in ezici üstünlüğü olan tek konu (tabi sunulan özellikler doğruysa).

ram
    3 gb vs 6 gb
    sonuç: note 8 iki kat daha fazla ram'le bariz önde fakat iphone'ların ram'den daha etkin yararlanıyor olduğunu da göz önünde bulunduralım. yine de note 8 önde. ayrıca note 8, iphone x'de olmayan muazzam bir multitasking imkanını; aynı anda 2 ekranda çalışma (örneğin ekranın bir bölümünde youtube videosu açıkken, başka bir ekranda internet tarayıcınızın yada bir uygulama penceresinin açık olması gibi) özelliğini de sunuyor.

ekran
    oled vs super amoled
    sonuç: görüntüsü kalitesi bakımından arada ciddi bir fark yok.

ekran çözünürlüğü ve ppı
    2436x1125 px & 458 ppi vs 2960x1440 px & 522 ppi
    sonuç: ekran çözünürlüğü ve ppi'de note 8 dövüyor.

kamera ve video
    dual 2x optik zoomlu 12 mp arka & 7 mp ön kamera vs 12 mp 2x optik zoomlu arka & 8 mp ön kamera
    4k @60 fps vs 4k @30 fps
    sonuç: fotoğraf ve video konusunda iphone x bir tık önde. güçlü işlemcisiyle videoya 3d animasyon ekleme gibi özelliklerin yanında fotoğraflardaki ışık etkisini çok geniş bir yelpazede değiştirebilmenizi sağlayan "portrait lightning" özelliği çok farklı fotoğraflar oluşturmaza olanak sağlayacak gibi görünüyor.

ek özellikler
    3d yüz tanıma & 3d touch vs s-pen
    sonuç: iki telefonda da bulunan yeni teknolojileri ayıklayarak karşılaştırdığım önemli özelliklerden benim için daha önemli olanı s-pen çünkü ve hobi olarak resim çizen biriyim ve samsung dijital çizim olayını, bu konuda global bir lider olan wacom'la birlikte çalışarak hazırlamış. 3d yüz tanıma özelliği benim için çok da önemli bir fonksiyon değil. 3d touch özelliğiyse arayüz kullanımında yeni alışkanlıklar ve daha pratik/seri çözümler sunmaya aday gibi görünüyor. bu bakımdan başarılı olma potansiyeli dikkate değer.

kasa malzeme kalitesi
    ıp67 cam arka ve önyüz, metal kenarlıklar vs ıp68 cam arka ve önyüz, metal kenarlıklar.
    sonuç: arada önemli bir fark yok

tali karşılaştırma konuları

tasarım
    iphone x tasarım konusunda ekranın üst kısmını kaplayan panelle sınıfta kalıyor. ayrıca 10. yıla özel olarak hazırlanan bir üründe çok daha inovatif, zarif ve şık bir tasarım yapılmalıydı diye düşünüyorum. note 8 sade fakat bana göre biraz fazla uzun.

kullanıcı arayüzü
    3d touch & ios vs s-pen & android
    sonuç: 3d touch pratikte nasıl sonuçlar verir bilemiyorum ama eğer alışılabilinirse menü geçişlerini oldukça kolaylaştırabilir gibi. s-pen ise ekrana dokundurulduğu noktada metni tercüme etme yada para birimini farklı bir birime çevirme gibi özellikler sunuyor. android, ios'e göre daha esnek ve "adjustable" olsa da 2 işletim sistemi de kullanıcıları genel olarak tatmin eden sistemler.

ergonomi
    en boy oranı daha ideal ve daha hafif olduğundan iphone x bence daha ergonomik bir telefon.

genişletilebilir hafıza
    yok vs var
    sonuç: yılların samsung kullanıcısı olarak iphone'lardan başlarda (2011) uzak durmama sebep olan 7-8 nedenden biri, bu telefonlara hafıza kartı takılamıyor olmasıydı. deli gibi hafıza alanı kaplayacak olan 4k videolar kaydeden bir cihaza ek hafıza kartı slotu koymamak safi ticari art niyettir.

pil ömrü ve şarj süresi
    bu konuda sağlıklı bir karşılaştırma yapmak için 2 telefonun da test edilmesi gerekiyor çünkü önceki lansmanlarda pratikteki sonuçların lansmanda anlatılanlarla örtüşmediği durumlar gördük.

fiyat
    1000 usd vs 1000 usd (abd)
    1000 pound vs 879 pound (birleşik krallık)
    sonuç: avrupa'da note 8 daha ucuz olacak gibi. her iki telefon da pahalı.

aksesuar fiyatları
    apple'ın ticari art niyetlerini ifşa ettiği bir başka konu. iphone aksesuarları samsung'unkilere oranla çok daha yüksek.

final sonuç: iphone x'in canavar işlemcisi ve foto/video performansı cazipken; note 8 yüksek ram, multitasking, genişletilebilir hafıza, s-pen, daha yüksek çözünürlük, ppi ve daha büyük ekranla "al beni laaaan, al beniiiii!!!" diyor.

kararsızım sözlük.

edit: imla
  • benim oyum iphone x
  • sozlugun geldigi hal icin:

(bkz: donanimhaber)
  • her iki cihazı da deneyimledim. iphone x'i sadece 2 gün deneyimledim sadece ana cihazım olmadığı için ama deneyimlerimi paylaşayım. günlük kullanımda note 8 kullandığımı ayrıca belirteyim. note 8 öncesinde 1 sene kadar iphone 7 plus ondan önce de note 4 kullandım.

işlemci ve kullanıcı deneyimi:

elma armut karşılaştırması olacak ama oyunları daha hızlı açıyor iphone x. buradaki milisaniyeler günlük kullanımda çok önemli değil ancak günlük kullanımı etkileyen önemli bir faktör var ki orada note 8'in daha performanslı bir cihaz olduğunu görebilirsiniz: ram management.

ram management denen şey önemli çünkü açtığınız uygulamaları yeniden açtığınızda cihazınız refresh yapıyorsa bu bekleme sürenizin artar. bu anlamda note 8 iphone x'in çok önünde. aşağıdaki testte açılan tüm oyun ve uygulamalara kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz ama iphonex birkaç tanesi haricinde hemen hemen hepsini yeniden yüklüyor. iki cihazı da kullanırken birisinin sürekli twitter'ı refresh yaparken diğerinin kaldığın yerden devam ettirmesi önemli bir farklılık. bu anlamda note 8 gerçekten çok başarılı.

https://www.youtube.com/…lwwq9lh3m&feature=youtu.be

kamera:

2 cihazla da oldukça fotoğraf çektim ama aralarındaki farkı anlayabilecek kadar hassas bir süzgecim yok. bu işi eşit koşullarda ve daha profesyonel yapan arkadaşın videosunu izleyebilirsiniz. ses kalitesi, geniş açı ve gece çekiminde note 8 önde, diğer kriterlerde görecelik söz konusu. ayrıca note 8'in kamerasında profesyoneller içni çok daha fazla seçenek olduğunu da belirtmem lazım. arka kamerayla selfie, geniş açılıı selfie, 3-4 ayrı formatta ve boyutta çekim vb. seçenekleri var. ve bilmeyenler var hala, evet note 8 de ön kamerayla portre modu resim çekebiliyor. note 8'de bunun adı selective focus. arka kamera live focus ön kamera selective focus olarak geçiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=fit7sbompks

yüz tanıma, iris scanner , parmak izi:

iphone'un yüz tanıması başarılı ama direkt olarak ana ekrana atmadığı için yine de parmak izi kadar pratik değil şu aşamada. ilerleyen zamanlarda muhtemelen yazılım güncellemesiyle hallederler bunu. onun haricinde iphone'da biometric bir seçenek yok. note 8'de 3 tane var: yüz tanıma, iris tanıma, parmak izi. note 8'in yüz tanıması karanlık bir oda olmadığı sürece çok başarılı ama karanlıkta çalışmıyor. karanlıkta yüzünüzü kaydederseniz karanlıkta çalışıyor ama bu seferde aydınlıkta çalışmıyor. o anlamda iphone x önde. iris scanner ise karanlık ve aydınlıkta başarılı. iphone x yüz tanımayla benzer performansta olduğunu söyleyebilirim. parmak izi ise saçma bir yerde olduğu için çok fazla kullanmıyorum ama cebinizden çıkarırken veya yolda olduğunuzda açmak için faydalı olabiliyor.

fiyat:

cebinize göre, türkiye'den almak gibi bir akılsızlığa asla ama asla girişmeyin. malum dolar kuru yüzünden amerika'dan almak ile tr'den almak arasında bir fark kalmayacak gibi görünüyor yakın zamanda ama bu cihazları türkiye'den almak gibi bir aptallık yapmayın kesinlikle. note 8'i gittigidiyor vb. yerlerden paralel ithalat vs. alabilirsiniz eğer ydışı imkanınız yoksa.

diğer:

note 8'de iki hareketle istediğiniz videonun istediğiniz kısmını gif yapabiliyorsunuz. s pen gibi bir ayrıcalık var. kapalı ekranda kalemle not alma var. buna benzer ios ekosisteminde hayal edemeyeceğiniz ayrıcalıklar var. iphone x ise yeni gesture'larıyla uygulama arası geçişleri uygulama açma kapatma vb. konularda çok başarılı. ayrıca iphone x'teki 3d touch'ı da note 8'de aramadım desem yalan olur . android o ile gelecek bir şey olduğunu söylüyorlar ama iphone'da donanım yazılım uyumuyla geliyor, android'de salt yazılımsal bir şey olacağı içni iphone kalitesinde olacağını düşünmüyorum. animoji ergen işi gibi geldi tabi uygulama geliştiriciler buradan neler çıkarabilir bir onu görmek lazım şu an için pek bir şey ifade etmiyor. note 8'deki live message işi de aynı şekilde, şu an için parıltılı gif hazırlamak haricinde bir anlam ifade etmiyor.

siri vs bixby:

beni şaşırtan bir diğer konu da bu oldu. uzun zamandır siri kullanıyorum, siri oldukça başarılı çalışıyor ama çok yetenekli değil. bixby'nin kapasitesi beni bu anlamda çok şaşırttı. örnek vermek gerekirse; hızlı bir komut tanımlıyorsunuz ve o komutu dikte ettiğinizde işlemleri arka arkaya sıralıyor. örneğin hi bixby, goodnight dediğinizde, bixby telefonu rahatsız etme moduna alıyor, güç moduna alıyor, konum servislerini kapatıyor sabah alarmınızı kuruyor, telefonu optimize ediyor, açık uygulamaları kapatıyor ve buna benzer talepleriniz varsa onları da yapıyor. sabah uyandığınızda hi bixy good morning dediğinizde de kapattıklarını geri açıyor ve o gün konumunuzdaki hava durumunu söylüyor, isterseniz takviminizde neler varsa onları sırayla söylüyor vs. mesela işyerinde hangouts ve telegram desktop uygulamasını kullanıyorsanız, telefondan ve pc uygulamalarından aynı anda bildirim almak istemezsiniz. ''hi bixy, at work'' diyorsunuz ve bildirim ayarlarına girip cihazınızdan hangouts ve telegram bildirimlerini kapatıyor. buna benzer onlarca pratik komut tanımlayabilirsniz. siri ise bunları yapmıyor maalesef.

sorularınız olursa yeşillendirebilirisniz. ben aklıma gelenleri yazdım.
  • iphone daha dogrusu ios kullanicilari isletim sisteminin sezgiselligi ve basitligini sevmektedir. bu yuzden her sene yeni cikan iphone ve android telefonlari teknik ozellikler anlaminda kiyaslamak yersiz oluyor bence. bir iphone kullanicisi olarak degil note8 iphone x karsilastirmasi, iphone 7 plus note8 karsilastirmasi yapilsa bile secimim iphone7plus olacaktir. bir cok iphone kullanicisinin da boyle dusundugunu dusunuyorum.
  • apple fan boylarının kullanıcı deneyimlerinin olduğu entryleri okumadım kardeş durumumuz yoktu diyerek geçiştireceği versus.

(bkz: fanboy)
  • ikisiyle de sahip oldukları süper hızlı işlemcileri ve ultra hd ekranları sayesinde hiç takılma yaşamadan rahat bir şekilde arkadaşınıza "nabıyon la yarraamm" mesajı gönderebileceğiniz telefonlar.

ben bir fark göremiyorum.
  • sagolsun 'ananossoslukarides' detayli bilgi vermis. ben en cok hosume giden ozellikleri soyleyeyim. basari ayrintida gizlidir:
    -yabanci dilde bir dokuman okurken kalemle bir sozcugun uzerinde 2 sn durursaniz turkceye ceviriyor.
    -bixby machine-learning ile sizin telaffuzunuzu ve isteklerinizi öğreniyor. cok iyi hale getirilebilir.
    -bixby ile herhangi bir dokumanin ya da kitabin fotografini cekip metne çevirebiliyor, isterseniz baska dile cevirebiliyorsunuz.
    -gorilla glassla kapli oldugu icin civiyle bile cizilmiyor.
  • öncelikle yorumlar için teşekkürler. note 8 uzun zamandan sonra beni gerçek anlamda etkileyen bir telefon oldu. ancak bir telefona o paraları vermek bana çok da mantıklı gelmiyor. gelirim 5 kat artmadıkça ya da telefon yarı fiyatına düşmedikçe alacağımı sanmıyorum.
    bixby beni gerçekten şaşırttı. ben siri'ye göre çok daha aptal bir sistem bekliyordum ama gördüğüm kadarıyla olayı aşmış. siri ile gps'i bile kapatıp açamıyorsunuz. (ve daha bir sürü şey)
    fotoyu metne çevirme ve hatta onu tercüme etme süper. gerçi google translate'de de benzer bir şey var ama onda sadece yazıyı okuyup tercüme ediyor, kayıt etmiyor.
    videolardan gördüğüm kadarıyla sosyal medya uygulamalarının ilk açılış hızları iki cihazda da aynı. oyunlarda iphone x ciddi fark atıyor. ancak iş uygulamalardan çıkıp tekrar girince tam tersine dönüyor. iphone x , note 8'in ciddi manada gerisinde kaldığı gibi, çoğu uygulamayı baştan başlatıyor. özellikle de sosyal medya uygulamalarında ve oyunlarda can sıkıcı bir durum.
    https://www.youtube.com/watch?v=si1yelmjh9g
    fotoğraf konusunda eklenen videoya göre yorum yaparsak iphone x yavaş hızda video çekimi ve selfie kamerasındaki bokeh efekti konusunda çok daha başarılı. ayrıca portre modunda arka planı siyah yapma vb. seçenekleriyle öne çıkıyor. note 8 ise daha gerçekçi renkler, daha net bir görüntü ve daha başarılı bir gece performansı sunuyor. ayrıca stereo kayıt yapması çok büyük bir avantaj.
    son olarak tr için konuşursak iphone x 6100 tl iken, samsung note 8 4100 tl civarına dist. garantili olarak alınabiliyor. bu durumda benim tercihim kesinlikle note 8 olurdu.