şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "araba mı bu güzel kardeşim yedek parça sıkıntısı olacak? "

şimdi şöyle oluyor, her şeye yüzeysel olarak bakan "güzel kardeşim"...

mesela bu telefonu yere düşürüyorsun, ekranı kırılıyor. delta servis'e gidiyorsun. sana diyorlar ki: "ekranı yok, tedarik edemiyoruz, tamir edemiyoruz, senin telefon nanay, allah rahmet eylesin, istiyorsan 700 liraya bu haliyle geri alalım, konu kapansın"

ordan çıkışta yakınındaki telefonculara gidiyorsun, harbiden de telefonun ekranı kimsede yok...

"ben alır taktırırım" hayaliyle aliexpress'e giriyorsun, yine yok...

sonra bir umutla samsung türkiye'ye gidiyorsun: "bu bizim ithal ettiğimiz bir model değil, bakamıyoruz biz buna, lütfen siktirin gidin burdan" diyorlar ve sen de bok gibi kalıyorsun ortada...

donanım haber'in ilgili konusuna göre bunlar telefonunun ekranı kırılan insanların yaşadığı yaşanmış olaylardı.

bir de geleceğe bakalım; 2-3 sene geçince her telefon gibi pili boku yiyiyor, pil değişimi gerekiyor. evet bildin; şu anda bu nadir modelli telefonun pili de hiçbir yerde yok. muhtemelen hiç olmayacak da... pili bitince telefon da bitecek.

daha iyi anlaman için mesela 2-3 senelik iphone'u olan adam, mahalledeki ilkokul mezunu telefoncuya gidiyor, her parçası onda bile olduğu için telefonun her bir şeyini (ekran, tuş, mikrofon, hoparlör, pil, kamera vs.) 30 dk.da yaptırabiliyor.

şimdi anladın mı "güzel kardeşim" yedek parça meselesini?
  • iphone 5s'ten sonra geçiş yaptığım yeni telefonum. uzun uzun özellikerini anlatmak istemiyorum zaten her yerden ulaşabilirsiniz bunlara. iphone 5s in küçük ekranından sonra ilaç gibi geldi diyebilirim. ama şunu söyleyebilirim ki edge ekran dedikleri başka bi kafa 4 yıldır iphone 5s kullanan ben alışırken biraz zorlandım diyebilirim. elin edge kısımlarına değdikçe etkilesim kisitlanabiliyor. zaten telefon çok narin çok hassas olunca insan başta bi kendini ister istemez kasıyor. ben telefona tam alışana kadar şimdilik edge ekranını kapattım.

bunun dışında şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu fiyata(ben 2.149? aldim) boyle premium his verebilmesi gerçekten muhteşem. telefonu eline alınca o kaliteyi hissediyosun. bu fiyata özellikleri daha iyi bilmem ne marka alırdın diyenler az ötede bayılsın lütfen kalabalık yapmasın boyle şeyler tercih meselesi. kaldı ki şunu kabul edelim iphone ve samsung dışında diğer telefonların ikinci el satışları resmen ölü fiyatı bu bile samsungun tercih edilmesinin başli başina sebebi olabilir.

kamerası gerçekten baya iyi. performans aynı şekilde. pil ömrü kullanmaya bağlı değişebilmekle birlikte tasarruf modu kapalıyken ben akşamı rahat gördüm. tasarruf modu açık şuan mesela 1,5 gündeyim hala %13 sarj var. bu konuda şunu söyleyebilirim belki gündüzleri tasarruf modunu acmayabilirsiniz ama gece yatarken mutlaka açık bırakın yoksa sabaha %7 civarı azalma olabiliyor, açıkken bu rahat%1-2 civarı.

en çok beğendiğim diger seyse kesinlikle s pen bayıldım bu kadar güzel performans bekliyordum dersem yalan olur. hassasiyet kendine has özellikleri hele hele ekran kapalıyken not alabilme özelliği cidden çok iyi düşünülmüş. yolda, işte ,biriyle karşılaştığında, ani bisey olduguda çıkarıyorsun kalemi hemen yazmaya başlıyorsun bu cidden muhteşem birşey. alış-veriş listemi bile bu şekilde yapiyorum artık. yoğun bir iş hayatına sahip suserlere şiddetle tavsiye ediyorum.

kısacası bu fiyata bu hizmetler baya baya iyi.

ben gümüş rengini aldım herkes mavi demiş ama mavi bende sanki oyuncakmis hissini uyandır siyah aşırı banel altını tercih etmedim gümüş baya asil duruyor.

şimdilik aklıma gelen bunlar merak ettikleriniz varsa mesaj atabilirsiniz seve seve yardimci olurum.

edit: hızlı şarjdan bahsetmemişim. yanında gelen hızlı şarj adaptörüyle şarj ediyorum. şarj olurken telefonu oynamıyorum acil birşey yoksa. ölçümlerime göre hızlı şarj açıkken 0-100 1 saat 21 dk civarı bir sürede şarj ediyor. 3200lük batarya düşünüldüğünde gerçekten muazzam. yarım saatte %45 civarını görüyor genelde.
  • nazar değmesin, çok iyi bir telefon. xiaomi mi6 gibi daha iyi işlemci/ram/depolamalı alternatifleri olsa da önce amoled ekran/kasa kalitesi ve spen'in fonksiyonelliği dikkate alınırsa fiyatına göre pek bir alternatifi yok gibi... bana göre 2000 tl civarının açık ara en iyi telefonu... zaten türkiye'de de samsung türkiye ülkemize getirmediği halde aylardır paralel ithalat yoluyla deli gibi satılıyor, satın alanları da kronik sorunları olmadığı için hiçbir şekilde üzmüyor.

bu arada android oreo güncellemesi de alarak, önümüzdeki 1,5-2 senesini daha güncel kalmak adına garantiledi.

tek problemi kavisli ekranlı her telefon gibi düşmelere karşı daha savunmasız ve narin oluşu... ancak spigen marka doğru-düzgün bir kılıfla kullanırsanız bunu da aşabilir ve riski düşürebilirsiniz.

not: kronik sorunu varmış. bazı kullanıcılar edge kenarlarda ve yakın çevresinde hassasiyet azalması veya komple algılamama sorunu yaşıyorlar. bu tip sorunlar yaşayanlar telefonu delta servis'e göndermişler ve paralarını iade almışlar.
  • hatırlayacağınız gibi patlama riski olan note 7'leri bazı kullanıcılar geri iade etmemek konusunda ciddi şekilde direnmişlerdi. bu telefonu kullanınca bu durumun sebebi kolaylıkla anlaşılıyor. note 7 dönemi için gerçekten de müthiş bir telefonmuş ve bildiğin nazar değmiş.

samsung'un açıklamasına göre galaxy note fan edition satılmayan note 7'lerin parçalarından ve yeni parçalardan üretilmiş. bu telefonun note 7'ye göre pili daha düşük kapasiteli ve aynı pil daha yüksek güvenlik önlemlerine sahip. ayrıca fan edition'da snapdragon 821 varken, note 7'de 820 vardı. bir de bunun kutusundan normalde ayrı satılan clear view kılıf çıkıyor ama bence kullanışsız ve keko işi bi şey... onun yerine spigen'in bu model için gayet güzel kılıfları var.

sonuç olarak; 2 haftadır kullanıyorum herhangi bir kusuruna rastlamadım ve kendisinden şimdilik çok çok memnunum. forumlardaki diğer kullanıcıların deneyimlerine bakılırsa telefonun kronik bir problemi de yok. sadece; 1 günü çok rahat çıkarabilecek olan pili kapasite artışıyla daha uzun süre gidebilirdi diye düşünüyorum. diğer yandan zaten çok az kavisli olan ve kılıf takılsa bile darbelere karşı savunmasız kalan edge kenarlara bu telefonda gerek var mıydı o da tartışılır...

bir de tabii muhtemelen kısıtlı sayıda üretilen bir telefon olacağı için ileride pil değişikliği yapılmak istenirse pil bulmak çok zor ya da imkansız olabilir. bu durum da telefonu 2 sene üzeri kullanmanız için sizin açınızdan ciddi bir engel teşkil edebilir.

not: kronik sorunu varmış. bazı kullanıcılar edge kenarlarda ve yakın çevresinde hassasiyet azalması veya komple algılamama sorunu yaşıyorlar. bu tip sorunlar yaşayanlar telefonu delta servis'e göndermişler ve paralarını iade almışlar. velhasıl, telefonun yedek parçası olmadığı için onarımı da mümkün görünmüyor.
  • mi 6 mı mi mix mi alayım derken çıkmış telefon. hayır beni kandırma samsung 1500 tlye mi note 3 alırım daha iyi.
  • türkiye'de de -nispeten- çok uygun fiyatlarla satılmaktadır.
  • 2.315 liraya kadar düşen fiyat / perfornmans cihazı. parasına göre çok iyi özellikler sunuyor.

http://www.hepsiburada.com/…00008snqf?magaza=cepgen
  • fiyat / performans cihazının da üstünde bir telefondur. note 8 in tuşsuzu, s8'in kalemlisidir kendisi.
  • ithalatçı garantili olarak alınabilecek telefondur.

bir süredir araştırıyorum, tavsiye eden/etmeyen suserlerin önerilerine açığım. ayrıca ithalatçı garantili olması dezavantajları konusunda da bir yeşil kadar uzağınızdayım
  • 2 yıllık lg g4birlikteliğimiz kronik bootloop sorunu ile sona erince kendisiyle tanıştık.

meğersem cebimizde sürekli sıcak tutan termosla geziyormuşuz da haberimiz yokmuş arkadaş.

fiyat aralığı 2399-2500 lira civarlarında geziniyor an itibariyle. bu telefon ilk girdiğinde 2000 civarlarından satın alınabiliyorken $ kurundaki artışla birlikte fiyatı uçmaya devam ediyor.

tabi almak için can atıyorsanız şu uyarıyı dikkate almanız lazım. bu cihazı samsung türkiye garantili olarak satın almak mümkün değil. yani ne demek oluyor ithalatçı garantili.

mesela en basitinden ekranı çatladı, kırıldı falan ayvayı yediniz çünkü ekranı yok bu telefonun piyasada yedek parça olarak servisi dahi geri göndermiş ürününü donanımhaber forum'daki bir arkadaşın.

kullanıcı hatası olmayan kısımlar içinse yine yedek parça olmadığı söyleniyormuş. velev ki ürün arızalandı doğrudan tüketici mahkemesi vs. uğraştırırlar. kaldı ki koskoca firmalar böyle yaparken ithalatçı garantisi bildiğin piyango gibi birşey.

bunları neden söyledim ? ben de biliyorum ki insan bir şeyi istediğinde arkasındaki eksiklikleri göz ardı edebiliyor fakat yine de gözünüzün önünde dursun.

yoksa cihaz gerçekten güzel.