• yaklaşık 2 hafta kadar önce aldığım telefon. önceki telefonum iphone x'di. herhangi bir marka konusunda fanatik değilim, yalnızca bir teknoloji severim. olabildiğim kadar objektif bir şekilde 2 haftalık kullanım sonrası yorumlarımı ve iphone x ile karşılaştırmasını yapmaya çalışacağım.

öncelikle apple ekosistemine bir miktar bulaşmış biriyim. iphone, macbook pro, apple tv sahibiyim. ekosisteme fazlasıyla hapseden apple watch ve airpods sahibi olmadığım için apple ekosisteminden çıkışım sancılı olmadı. özlediğim şeyler ise imessage ve navigasyon gesture'ları.

iphone x ile karşılaştırmalı yorumlarım ise şu şekilde:

- s10'un ekranı çok güzel ve punch hole ekran beni rahatsız etmedi. iphone x'in çentiğine her türlü tercih ederim. gerçi s10'un ön kamerası olmayan versiyonu olsa kesinlikle onu alırdım. ön kamerayı gereksiz bulan bir kişiyim. bu arada ekran iphone'a göre daha parlak. her iki ekran da samsung'a ait olsa da s10 ekranı muazzam.

- s10 aluminyum şaseden dolayı iphone'a göre bariz daha hafif ama bu bir artı ya da eksi değil bence. iphone'un paslanmaz çelik şasesini tercih ederim.

- eskiden samsung'la silemediğiniz bir ton ıvır zıvır app gelirdi. bu sefer öyle bir durumla karşılaşmadım. kullanmayacağım app'leri de sildim. samsung servislerine de kayıt yaptırmadım. google fazlasıyla yeterli.

- one ui, samsung için karanlık bir dönemi kapatmış ve gerçekten başarılı bir arayüz olmuş. ben yine de daha fazla kişiselleştirme için nova launcher kullanıyorum. herhangi bir negatif etki görmedim.

- telefonların hızlarını karşılaştırmanın bir anlamı yok. ikisi de fazlasıyla akıcı ve yeterli.

- google assistant, siri'den sonra inanılmaz güzel geldi. siri, bir öncü olmasına rağmen günümüzde google'ın epey gerisinde kalmış durumda.

- animasyonlar ve scroll efekti konusunda iphone hala bir adım önde. geçiş animasyonları, scrolling vs iphone'da daha pürüzsüz.

- batarya ömrü olarak 1 günü rahatlıkla çıkarıyor ama iphone x daha iyiydi. %5-10 kadar daha iyiydi diyebilirim. aslında bunu deneyimlemem ilginç çünkü iphone x'de 2716 mah batarya varken, s10'da 3400 mah var.

- arka üçlü kamera fazlasıyla güzel. özellikle geniş açı çekim eğlenceli olmuş. oto stabilizasyon ile video çekerken oluşan titremeler, çok güzel kompanse ediliyor.

- ekran altındaki akustik parmak izi sensörü gayet güzel çalışıyor. ekran kapalıyken doğru pozisyonu bulmak ise biraz deneyimle oluyor. iphone x'de karışık duygulara sahip olduğum özelliklerden biri face id'di. muadillerine göre oldukça güvenli olduğunun farkındayım fakat pratik olarak pek sevmediğim bir özellikti. parmak izi sensörü çok daha pratik geliyor.

- ios'ten sonra kişiselleştirme okyanusunda boğuldum resmen. iphone'da yapmak isteyip de yapamadığım her şeyi yaptım diyebilirim.

- one ui navigasyon gesture kontrolleri fena olmasa da ne yazık ki iphone x ile yarışamaz. iphone x benzeri yapabilmek için navigation gestures ve benzeri 1-2 uygulamayı denedim. navigation gestures, ana ekranda çok güzel çalışıyor ve iphone x'e çok yakın bir deneyim sunuyor fakat 'draw over apps' handikapı yüzünden bazı uygulamalarda çok sıkıntı çıkarıyor. özellikle klavyeyi her açtığınızda bu çakma gesture'lar göze batmaya başlıyor. umarım en kısa sürede gesture'lar için bir kişiselleştirme getirirler. şu an en çok istediğim güncelleme bu.

- her ne kadar bluetooth kulaklık kullanıyor olsam da 3.5mm jack her zaman kabul edilebilir bir güzellik.

- ios'ten android'e geçişim de oldukça rahat oldu ama biraz ön hazırlık yapmıştım. ilk olarak telefon defterimi google contacts'e aktardım, daha sonra tüm fotoğraflarımı google photos'a upload ettim. bilgisayarımda bir android simülatörü çalıştırarak daha telefonu almadan orada hesabımı kurdum. her şey çok kolay oldu.

- iphone xs 64gb fiyatı 999 dolar, samsung s10 128gb fiyatı 900 dolar. türkiye'de ise iphone 9900 tl, samsung 6600 tl. yani aradaki 99 dolar farkın türkiye'ye yansıması 3300 tl. bu gerçekten de hoş bir fiyat politikası değil. zaten tüm dünya genelinde apple'ın fiyat politikası eleştiriliyor. artık iphone 4-5 zamanları geride kaldı ve rekabet çok ama çok arttı. apple, zamanında çok önde götürdüğü bu yarışta geride kalmaya başladı. bakalım zaman neler gösterecek.

özetle samsung galaxy s10 gerçekten çok güzel bir telefon. 2 sene önce biri bana samsung telefon kullanacaksın deseydi götümle gülerdim çünkü eski samsung deneyimlerim rezaletti ama işte yukarıda da bahsettiğim gibi rekabet çok arttı ve samsung, masaya yumruğunu vurmuş gibi duruyor. s10, 2019 yılı için marques brownlee'in de dediği gibi 'phone to beat' gibi görünüyor.
  • adam ekranına tornavida ile şiir kazıyor, tabi kullanılmasın bi zahmet. videoda ilerlerken adam ekrana çakmak tutuyordu amk.
  • samsung iyidir, kötüdür en nihayetinde maksimum kar etmeye çalışan ticari bir firmadır.

şu çentik garabetine girmeye kesinlikle tenezzül etmiyor ve 3,5mm kulaklık çıkışının adeta yılmaz son temsilcisi olmaya devam ediyor ya, gerçekten koskocoman övgüleri, pamuklara sarılmaları hak ediyor.

apple'ın leş çentiğine elinde tuzlukla koşan huawei'sine, lg'sine, xiaomi'sine uymuyor, herifler koyuyor yumruğu al sana dizayn lan diye. (ki apple'ı en az eleştirmek lazım burda. hiç olmazsa işin öncüsü ve de çerçeve yok heriflerde. diğer salak androidler hem çentik hem de alt çerçeve koyuyor beceriksizlikten)

ama tabiki s8, s9 gibi telefonlar kullanılıyorsa gaza gelip değiştirmeye hiç gerek yok. her sene telefon mu değiştirilir?

not: samsung s9+
  • be mübarek samsung galaxy mühendisleri her şey tamam da madem ön kameranın etrafına ışık döşemişsin, o ışığı neden aynı zamanda bildirim ışığı gibi kullanamıyoruz? derdinizin always on display kullandırmak olduğunu biliyorum da miyobum oğlum ben. s6'da 5 metre uzaklıktan, yanan ışığın renginden telefonun derdini anlıyordum. bunda telefonun içine giriyorum her defasında yine de anlamıyorum aq.
  • samsung telefonlarda ekran değişimi kasa olarak yapılır, arka cam cıkar pil kamera anakartlar diğer elektronik malzemeler çıkartılır yeni çerçeve içindeki ekrana takılır en son da pil yapıştırılıp camı kapatılarak bu işlem biter, kolay bir işlemdir tornavida kullanabilen ve çocukken lego oynamış birisi yapabilir. pili değiştirme sebepleri ciddi sağlam yapıştırılmaları çıkartırken yamulma vs olabiliyor samsung pil konusunda diğer markalara göre daha ciddi davranması gerekiyor hata yapma lüksü yok.
    kamera hatası falan diye senden fazladan para almaları afedersin ama orospu cocukluğudur. kullanıcının da servisten çıkan cihazı çzik içinde alması doğru değil. tutanak vs tuturrulmalı.
    geçmiş olsun.
    aliexpressten orjinal ya da yan sanayi pil, arka kapak, kamera, ekran vs alabilirsiniz youtube how to videolarıyla kaynıyor zaten.
    samsung kolay tamir edilen bir telefon, ben bi çok kez kendi tamiratımı yaptım.
    geçmiş olsun
  • zevk meselesi de zekaya baglandigina gore dagilabiliriz.

bence de daha iyi. cok zeki olmadigimdan oyle dusunuyorum sanirim.
  • video çekiminde steady shotla seviyeyi arşa yükseltmiş resmen. acayip duruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=sddlsh_crai
  • parmak izi okuyucusunun ekrana gömülmesi yaklaşık 1 yıllık bir teknoloji. adını şimdi hatırlayamadığım bir teknoloji fuarında yine adını hatırlayamadığım bir marka yapmıştı tanıtımını. muhtemelen o firmayı satın almıştır samsung tamamen bu modelde ekrana gömülü parmak izi okuyucusu olması için.

her ne kadar parmak izi okuyucunun arkada olmasından rahatsız olmasam da, ekrana gömülü olması önemli bir mühendislik sorununun çözümü olduğundan havalı bir şey bence. iphone x çıktığında faceid için kopan yaygarayı düşününce adamlar sessiz sedasız geçirdiler böylesine gövde gösterisi yapabilecekleri detayı.

bir taraftan ekrana gömülü parmak izi, diğer taraftan katlanabilen ekran... samsung cidden mühendislikte çıtayı çok yukarılara koydu. diğerlerinin ayak uydurması gerek artık.
  • ultrasonik parmak izi sensörü(?)nü elindeki o kadar nakit para rezervine rağmen almayı akıl edemeyen ya da "ne yapsak süper inovasyon diyorlar, siktiret" diyen şirketler gibi yapmamış, almış & geliştirmiştir bir markanın üst segment telefonudur.
  • yine yeniden piyasayı taklit etmeden, piyasanın taklit edebileceği bir tasarım yapmış samsung. gerçekten tebrik etmek lazım. bana kalırsa bu telefonda şu da olsa diyebilecek hiçbir şey yok. iphone kullanıcısı olarak alkışlıyorum.

fiyatlar da piyasa düşünüldüğünde hiç uçuk değil. hele iphone'lar düşünüldüğünde hiç değil. 2 sene önce çıkan iphone x'ler hala 7000+ tl fiyatlara satılırken 6600 tl'ye telefon satıyor adamlar daha ne olsun. piyasanın yüksekliğine dem vurmak isteyen arkadaşları apple başlıklarına alalım lütfen.

tabi samsung bu fiyatları da hayrına indirmiyor. android dünyasnında eskisinden çok daha dişli rakipleri var artık ve deli gibi satış yapıp piyasayı aşağı çekiyorlar. note 9'un fiyatlandırma politikası sayesinde oralardan deli gibi müşteri çekmeyi başardılar ve bu başarıyı tekrarlamak istiyorlar. amaç fiyatları huawei'nin bir tık üzerinde tutup tüketiciye "o fiyatlara çıkacaksam en azından samsung alırım" dedirtmek. başarılı da olacaklarını düşünüyorum. bugün huawei mate 20 pro 7000 tl iken samsung s10+7500 tl.
hesabın var mı? giriş yap