şükela:  tümü | bugün
  • bu sefer olmuş telefondur her defasında eksik bir öğe ile karşımıza çıkan samsung bu sefer ideal bir telefon sunmuştur(en azından şu ana kadar açıklanan veriler o yönde).

temmuz 2019 editi ..: esasında gerçekten son derece üst düzey bir telefon olmasına rağmen özellikle batarya konusunda hiç de rekabetçi olmamasından dolayı s10 plus modelini satın almaktan vazgeçip "note 11 pro" modelini beklemeye karar verdim ..
  • sizinti fotograflara baktigimda, cok iyi bir tasarim goremedim. ozellikle ekranin sag ust tarafindaki iki kamera cok asimetrik, kotu duruyor. bunun kendileri bile farkinda ki, tanitim fotograflarinda o tarafi karartmislar.

ayrica, alt taraftaki cerceveyi bir turlu sifirlayamadilar. ust tarafta cerceve yok denecek kadar azken, alt taraf hala butun ihtisamiyla duruyor. samsung, normalde simetrik tasarim anlayisina sahip, simdiye kadar hep oyle gorduk.

isin acikcasi ben pek begenmedim. donanim konusunda mutlaka yine iyi olacaktir. tanitimina cok az bir sure kaldi, belki de sizan fotograflar dogru degildir, bizi sasirtirlar.

insallah efendim.
  • tanitilmadan patlatilmis telefon.

(bkz: #86831556)
  • şu anda tanıtımı yapılan samsung'un yeni premium telefonu. özellikleri için 1., 2.
  • 7500 tl'den satılacak telefon.

zamzung bu fiyatlarla türkiye'de tutunamaz, orası belli.

2019 her açıdan xioami'nin yılı olacak. tüm dünyada olduğu gibi alım gücü düşük - orta seviyede ki ülkeler rotasını çinli telefon üreticilerine çevirdi. bunda utanılacak bir şey yok zaten çinli üreticiler kaliteyi çok daha uygun fiyata sunabiliyorlar.
  • xiaomi daha ucuza satmıyor ki türkiye de . 5000 küsürden girmişti mi 8 de , şimdi 4 bine satılıyor . paralel ithalat ile ucuza alırsın , o başka. yoksa samsung s10 plus ın almanya fiyatı 1250 euro , nerdeyse aynı fiyata satıyorlar burada bütün vergilere rağmen. üstüne 750 tl lik kulaklık hediye ve birde 600 tl hediye çeki veriyor adamlar. o çek ile de kılıfını falan alırsın.
    he bir telefona 7500 verilir , verilmez o ayrı tartışma.
  • yılların iphone kullanıcısı beni tasarımsal olarak kendine aşık etmiş telefondur.
    buna vesile olan sayın apple’cığımada da teşekkür ederim.
    kendisi sikko çentik modeline geçip bunu yaratıcılık ve tasarım harikası olarak yutturmaya çalıştığı gün benim için bitmişti. he hala kullanıyorum ama 8plus. kendi kusurunu örtmek için siyah backround kullanarak olmaz bu işler apple, jobs’dan sonra çok net keriz silkeleme operasyonu yapacak adamlara markayı teslim ettiğin çok açık ki zaten amerika’da bile satışlarının %15 düşmesinden, satıs rakamlarını acıklayamamandan ve yavas yavas benim gibi daimi müşterilerine bile bıkkınlık verdirmenden anlasılıyor.
    neyse dönelim konumuza;
    samsung ilk defa net bir şekilde eline aldığınızda telefonu premium hissiyatı veren bir tasarımla karşımıza çıktı.
    telefonun ön yüzeyi ve arkası ikiside birbirinden güzel duruyor ve bütün olarak telefon kullanıcısına tıpkı iphone’nun yıllardır yaptığı gibi ben buradayım diyor buna bonus olarak çentiksiz sonsuz ekran sunuyor.
    bütün olarak premium hissiyatını sağladıktan sonra ekrana gömülü parmak izi tarayıcısıyla o iphone’da yıllardır aşık olduğumuz parmağı okut geç teknolojisini ekrana tasıyarak aslında apple kullanıcıları bizlerin çentik ve faceid olayı çıkmadan sorsalar, hepimizin isteyeceği parmak izi okuyucusunun ekranda olsa süper oluru bize sunuyor.
    12 gb ram, 1 tb hafıza (512gb sd) ile 1.5 tb sunarak olayı baska boyuta taşıyor.
    kameralara hiç değinmiyorum bile, adamlar direk instagramla çalışmışlar hepimizin göz bebeği sıçtığımız boku bile sanatsal gösterdiğimiz platform.

kısacası samsung kedi olalı en büyük fareyi tutmuş ve çok büyük bir gelişine voleyi apple’a çakmıştır.

https://youtu.be/t9r7xx0joou
    https://youtu.be/zcfgkiyd9g0

ayrıca biraz inceledim ve samsung’u bir konuda daha tebrik etmek istiyorum; ön siparişte 800 tl değerinde olan air buds’ları yanına hediye veriyorlar, istersen digiturk vs bile alabiliyorsun hediye çok ilginçler biz apple’cıların alışkın olmadığımız şeyler bunlar. hatta değişim kampanyasıyla s9 plus’un vs varsa 3500tl sayıyorlar telefonunu bildiğin kulaklıkta 800tl, 2500tl falan almıs oluyorsun s10 veya s10+ vay amk.

peşin not; bana kimse yazılım muhabbetiyle gelmesin kalbini kırarım evde abimde s9 plus var ve telefonu kurcaladığımda net yağ gibi akıyor adamlar bizim 3-4 yıl önce laf attığımız yazılımlarından net uzaklar ve gözle görülür iyiler.
    yok 2 yıl sonra çöp olucak muhabbetlerinede hiç girmeyin çıktığından beri apple kullanıyorum ve 1 yılda şarjın su gibi akıp bitmeye başlaması ve hafızası doldukça o stabiliteden uzaklaşmasını ve bundan dolayı kullanıcısını sürekli kullanırken psikolojik ve uygulamalı olarak kısıtlamaya götürmesini çok iyi biliyorum.
  • s8 plus'dan huawei p20 pro'ya, oradan da huawei mate 20 pro'ya geçmiş, aynı zamanda şirket telefonu olarak da iphone kullanmış birisi olarak mate 20 pro ile kıyaslamasını yapacağım telefondur:

benzerlikler:
    1- aynı ekran boyutuna sahipler. (6,4") ve her ikisi de amoled.
    2- aynı çözünürlüğe sahipler (m20p: 1440 x 3120 , s10+: 1440 x 3040)
    3- aynı ekran/cihaz oranı (m20p: %87,8 vs s10+: %86,5)
    4- hemen hemen benzer ölçüler (s10+: önemsiz derecede daha geniş ve biraz daha ince)
    5- yakın ağırlıklar (s10+ biraz daha hafif 175gr v. 189gr.)
    6- her ikisi de ip68 su ve toz korumasına sahip.
    7- her ikisi de kablosuz şarj olan telefonları şarj edebiliyor (bazen gerçekten inanılmaz kullanışlı bir özellik)
    8- aynı batarya kapasiteleri (huawei 4200 vs samsung 4100 mah)

farklılıklar:
    a. kamera
    huawei mate 20 pro'nun üstünlüğünü sürdürdüğü ilk alan burası.
    ana kamera: m20p'nin ana kamerası 40 megapiksel iken s10+'ın kamerası 12 mp. buna ek olarak bir kamera değerlendirilirken en önemli diğer iki unsurdan birincisi lenstir ve huawei'nin lens üreticisi leica gibi bir marka. diğer önemli unsur ise sensör boyutudur. huawei'nin sensörünün alanı ise samsung'un 2.25 katı (%125 daha büyük). bilenler bilir, bu fark aps-c sensör ile full frame sensör arasındaki farka denktir. sensör boyutu hem noise performansını, hem detay performansını etkiler. burada samsung'un önde olduğu bir konu var. o da odak açıklığı. samsung'da f1.5 - f2.4 görünüyorken, huawei'de bu f1.8 olarak görünüyor. bu da 1/3 stop daha iyi bir ışık performansı anlamına gelecektir.

zoom kameralara (telefoto) baktığımız zaman da yine huawei'nin işlevsellik bağlamında üstünlüğü varken, samsung'un sensörü bir tık daha iyi olarak karşımıza çıkıyor. huawei'nin zoom kamerası 3x zoom yaparken (80mm odak 35mm denkliğinde); samsung'un zoom kamerası 2x zoom yapıyor ve aslında 52mm odağa sahip. fotoğrafçılıkta 52 mm aslında telephoto olarak kabul edilecek bir odak değil. ayrıca lens üreticisi yine leica huawei için. ancak samsung'un sensörü burada daha iyi. samsung 12 mp, huawei 8 mp ve samsung'un sensörü bir miktar (%20) daha büyük. yani huawei'nin lensi daha iyi (gerçek zoom lens), samsung'un ise sensörü daha iyi.

geniş açı lenslerde ise s10+ hakkındaki tek bilgi 16 mp olduğu. bu yüzden burada karşılaştırma yapamıyorum. ama huawei'nin kamerası 20 mp, 16mm (0,6x) ve 1/2.7" sensöre sahip (samsung'un ana kamerası ile neredeyse aynı büyüklükte).

ön kameralarda ise bulabildiğim tek bilgi her iki telefon için de çözünürlük. huawei 24 mp vs samsung 10 mp.

son olarak video performanslarına değinmek gerekirse. samsung 4k 60 fps kayıt yaparken, huawei 30 fps kayıt yapıyor. burada samsung'un üstünlüğü var. geri kalan video özellikleri benzer görünüyor kağıt üzerinde.

donanım ve performans:
    samsung daha yeni bir telefon olmasının avantajını ortaya koyuyor. burada teknik kısımlara girmeye gerek dahi yok. samsung'un hem işlemcisi, hem görüntü işlemcisi daha iyi. aynı zamanda samsung 8 gb, huawei 6 gb ram ile geliyor. bugün değil ama ileride (5 yıl sonra) samsung yeni gelecek olan işletim sistemlerini daha iyi taşıyacaktır. ama telefonu 3 yıl sürmeden satarım diyorsanız buraya çok takılmaya gerek yok. ama 3 yıl sonra bu iki telefon arasında kalırsanız bence kamera vs farklara takılmaksızın samsung ile devam etmeniz gerekir.

şarj:
    huawei kadar hızlı şarj olmadığından olsa gerek samsung bu konuda hiç açıklama yapmadı. huawei'nin hızlı şarj özelliği inanılmaz. telefonu akşamdan şarj etmeyi unuttuysanız sabah uyanınca şarja takıyorsunuz 30 dakika sonra evden çıkarken %70 şarj olmuş oluyor. full şarj ise 57 dakikada. 10 dakikalık şarj ile %35 civarına geliyor sıfırdan.

şarj cihazı 40 watt. ayrıca kablosuz şarjda da 15 watt destekliyor ama huawei'nin kendi pedi dışında 15 watt şarj pedi satılmıyor (en fazla 10 watt şarj eden var).

parmak izi sensörleri: artık 3d yüz tanıma sayesinde parmak izine gerek dahi kalmıyor. bir de kızılötesi aydınlatma desteği de olunca karanlıkta dahi tanıdığı için parmak izi sensörüne hiç ihtiyaç yok. ama yine de karşılaştırma yapmak gerekir. samsung'unki nasıl çalışacak bilmiyorum. ama huawei'nin ki standart sensörlere göre yavaş (p20 pro'yu örnek verecek olursam bir kere bile tanımazlık etmişliği yoktur belki de, ama mate 20 pro belki 20 denemede en az bir defa tanınmadı uyarısı veriyor). dolayısıyla samsung'un, en fazla m20p'deki kadar sıkıntılı olabileceğini düşündüğümden bence samsung daha iyidir burada.
  • ulan apple! sen bu tasarımın altında kalırsan dükkanı kapat başka da birşey demiyorum.
    umuyorum ki ar-ge departmanı bu konuyu ele almıştır.

fiyatına laf etmiyorum 10.000 e satılan iphone a göre 7500 lira iyi bir rakam.

hoşuma giden detay ise tamamen tasarımsal yönde, geri kalan özellikler yazılım olduğu için pek dikkate almıyorum. ön kameranın ekranın içerisinde olan bir bölüme milimlik olarak yerleştirilmesi, parmak izinin ekrana entegre olması benim hoşuma giden detaylar arasındadır.

umarım eylül ayında beni ve bizi utandırmazsın apple! ekosistemine dahil olmak için on binlerce lira para gömdük en azından değmiş diyebilelim.
  • abd'de eski telefonunuzu verdiğinizde (samsung olması şart değil) $700 ile $1000 arasında mal olan, ben eski telefonumu vermeyip saksı yapıcam derseniz $1300'e alınabilen telefon. bu 512gb olan versiyonu hem de.

türkiye'de ortalama 1000tl'ye alabildiğinizi düşünün yani.

edit:pre order yapıldığında kablosuz kulaklıklar da hediye.