• türkiye'deki apple fanboylarının laf atmaya doyamadığı akıllı telefon.

peki samsung'un bu en büyük hamlelerinden biri olan galaxy s2'ye laf atma cesareti nereden geliyor? (bkz: biz bunları entry'lerimizde yazdık) (bkz: #31070470)
  • rakibi markalarin ayni ekran boyutundaki telefonlari mini kategorisindedir artik. teknoloji nereden nereye... günümüzde bile yapamayacagi, guncel modellerinden eksik kalan bir yanı yoktur. tabi insan gibi kullanildigi, sacma sapan her app.in umursamazca yuklenmemesi ve iyi bakildigi surece. plastikmis, modeli eskiymis, gececeksiniz... samsung'un prestijli telefonlar alanina giris yaptigi model oldugu için halen güncel ve akici calismasi devam etmektedir. hastasiyiz...
  • cep telefonu sistemlerinin başka yöne gitmesinin başlangıcı olan model.

hala kullanmakta olduğum ve daha da değiştirmeyi düşünmediğim telefonum.
  • kendisiyle en uygun android sürümünün ne olduğuna hala karar veremediğim cihaz. ama 4.1.2 olmadığı kesin. neredeyse gün boyu telefonda hiçbir şey yapmasanız bile sırf kablosuz ağın açık olmasından dolayı sabah %100 olan şarjınız gece %15'lerde olur. bundan önce 4.0.3, 2.3.6 ve 2.3.3 kullandım. en uygunu 4.0.3 gibiydi ancak onda da wifi problemi var, bazen açılmıyor ve sizi baya bekletiyor tıkladığınızda açılması için. telefonu yeniden başlatmak gerekebiliyor çoğu zaman. bir de dokunmatiği az algılama problemi var yazmışlar 4.0.3 için ama rastlamadım hiç.

yine de 4.0.3'e geri döneceğim gibi.

ayrıca telefonun dış görünüşü, şekli tam dikdörtgen olmasından dolayı çok güzel. s3 ve s4'te çok yuvarlak köşeler, bunda iyi ayarlamışlar vakti zamanında.
  • 2 yıla yakın bir süredir severek kullandığım telefonum.

root yaptıktan sonra gelen bir sürü güzel yetki sonrası çeşitli romlar yükledikçe ve denedikçe daha da keyifli gelmekteydi. 2 yıl önce piyasanın en iyisi olarak anılırken, bir süredir daha yeni ve daha iyi rakiplerine yenilmiş durumda. bu durum zaten stock yani orijinal güncelleme desteği doğru düzgün olmayan cihazın, custom rom desteğinden de fazlasıyla mahrum kalmasına yol açmakta. android 4.4'ün konuşulduğu sırada bir telefonun en stabil ve en iyi şarj durumuna sahip romu android 4.0.3 ise(hem stock hem custom) burada android'in genel işleyişinde ciddi bir sorun var demektir.

bunun üstüne eskiden yeni rom yüklediğimde yedekten tüm uygulamaları sorunsuz yükleyebilirken, şimdi yeni romlarda geri yükleme işlemi uyumsuz onlarca uygulama yüzünden mutlaka yarım kalmakta ve beni çıldırtma işini oldukça güzel başarmakta. telefonunuzun ne kadar yeni, ne kadar güncel ve son sürüm desteğinin ne düzeyde olduğu da hiç önemli olmuyor, çünkü uygulama geliştiricileri kendi uygulamalarını geliştirme ve güncelleme konusunda fazlasıyla isteksiz. hal böyleyken elinizde potansiyel olarak çok iyi ancak o potansiyeli kullanma konusunda çok zayıf bir cihaz olmuş oluyor.

yeni android sürümlerinin ne kadar yenilik getirdiğinin pek bir önemi yok, yenilik olarak sundukları neredeyse hiçbir özellik de istenildiği gibi çalışmıyor çünkü. yüz tanıma, göz tanıma, sesli kumanda, sensör özellikleri vs. tüm özellikler bir zaman sonra istenileni veremediğinden kullanıcı tarafından kapatılıyor.

şişirilen ve reklamı çok iyi yapılan yeni android cihazlar yalnızca üretici ve satıcılarına çok para kazandırmaya yarıyor. döneminin en iyi akıllı telefonu 2 yıl geçmeden her türlü güncellemeden ve yenilikten kopuyor. müşteri memnuniyeti gibi bir olay belki sadece 1 yıl geçerli oluyor sonrasında siz daha yeni bir cihaz almalısınız ki 1 yıl daha cihanızla mutlu kalabilesiniz.
  • üzerine şu an kurulabilecek en iyi rom, hatta üzerine kurulabilecek gelmiş geçmiş en iyi rom şu adreste ikamet eden chameleon rom'dur. yorumlara bakarsanız herkesin "45894 tane rom denedim en iyisi bu, başkalarını deneyip deneyip sonunda yine buna dönüyorum." dediğini görürsünüz, ki ben de buna katılıyorum.

diğer romlardan farkı, orijinal 4.1.2 samsung rom'unu baz alarak yapılmasına rağmen aynı zamanda aokp rom'un, yani tamamen saf android'in arayüzünü kullanması. nasıl yapmışlar bilmiyorum ama ortaya melez bir rom çıkarmışlar ve böylece galaxy s4 google edition'un galaxy s2 versiyonu ortaya çıkmış. hem saf android arayüzü, hem samsung'un gereksiz uygulamaları yok, hem de telefonun aşırı akıcı olmasını sağlayan project butter ve yanında fm radyo, güç tasarrufu modu vs. gibi samsung stock romlarına özgü özellikler kullanılabiliyor.

sürekli rom değiştiren bir açgözlü olmama rağmen bana ilaç olmuştur.

normalde iki tip rom var:

1 - samsung (stock) romlar:

çok fazla gereksiz uygulama, kötü bir arayüz, touchwiz'in aptallıkları gibi dezavantajları var.

2 - saf android (aosp) bazlı romlar (cyanogenmod, aokp, paranoidandroid, carbon vs. vs.)

project butter kullanılamadığı için stock romlardaki akıcılık yok, ayrıca telefonun kendine özgü bazı özellikleri kullanılamıyor.

chameleon rom ise bu iki tipin de en iyi yönlerini birleştiriyor. ortaya melez ve mükemmel bir yazılım çıkarıyor.
  • bu telefon hakkinda ileri duzey bir bilgi vereyim sizlere: uzerine kaynar cay dokmeyin.

iki senedir her turlu iskenceme maruz kalmasina ragmen en ufak bir cizige dahi sahip olmadan bana hizmet etmeye devam eden emektar telefonum, uzerine kaynar cay dokmemle cortladi sanirim. halbuki ben onu s5 cikana kadar kullanmayi planliyordum :/ hic acilmiyor telefon su an. servise goturucem bakalim umarim cok para istemezler.

durumla ilgili siz romalilari bilgilendiricem.

edit: 500 lira dediler.. vay amk.
  • ozellikle son 3-4 aydir sacimi basimi yoldurmasina, artik 3g ile internet deneyimini hayatimizdan tamamen cikarmasina, surekli hafiza kayiplari yasayip donmasina, yemesini gectim sarj dahi edilememesine, yeni uygulamalar bir yana olanlari bile kullanmamasina, birden fazla uygulama acmak soyle dursun sadece telefon etmek icin bile bin takla attirmasina, insanda sik sik ustunde tepinme; duvardan duvara carpma; paramparca etme gibi istekler uyandirmasina, bunlarin yaninda uzun suredir haril haril telefon bakmama, o inceleme senin bu forum benim kafayi siyirip lg g2, samsung galaxy note 3 arasi mekik dokumama ragmen ayrilacagimizi dusundukce icimi burkan, 'telefon alayim agzini burnunu kiracagim' tehditlerinden kisa bir sure sonra insani pisman eden, doneminde ve uzunca bir sure daha rakiplerini ekarte etmeyi basarmis, tasarim olarak hala en basarili modellerden biri oldugunu dusundugum can yoldasim...
    korkarim ayrilirken fonda james blunt* caliyor olacak.

..as you move on, remember me,
    remember us and all we used to be..

..you have been the one..

i'm so hollow, baby, i'm so hollow...
  • hala severek kullandığım telefon. zaten benim için bir s4ten farkı yok, o kadar da faal kullanırım. zaten çift kamera, fotoğraf ile aynı anda ses kaydetme dışındaki yani donanıma bağlı olmayan tüm özellikler program ile yüklenebiliyor. kullanıcılarına bir iki küçük tavsiyem, root yapma vaktiniz geldi, çünkü haliyle eskidi telefonunuz. ha bir de şarjınız erken bitiyordur, ben ebay'dan 20tl ye (11dolar idi) 3500mah batarya aldım. canavar gibi. azıcık götünü büyütüyor, ama canım yaşlanıp da götü büyütmeyen mi var aramızda? pil sorununu aştık. roota dönersek, şöyle stabil bir custom rom yükleyin, ben omega kullanıyorum. root erişimi ile, aslında fıtığa, disk kaymasına belki faydalı olacak, ama telefona faydası olmayan samsung uygulamalarından bir kurtulun (bazı romlarda zaten yok), çok mu oyun oynuyorsunuz; bokunu çıkarmadan az bi miktar overclock yapın. bataryanız zaten güçlü. bu haliyle sizi epey daha götürür. girmeyin masrafa.
  • arkadaşlar, kasıyor ediyor, iyice eskidi falan demeyin, biraz bilgisayardan anlayan biriyseniz veya bi arkadaş varsa, bağlayın aleti usb'den bilgisayara, slimbean diye bir custom rom var, android 4.3'e (hatta artık 4.4'e falan yani slimkat'a), geçiyorsunuz, özellikle grafik alışkanlık mükemmel, samsung'un arayüzünü terkediyoruz, güncel android'e geçiyoruz, mutlu oluyoruz, yeni telefon için gidecek 1500 tl de cebinizde kalsın.

not1: (bkz: slimbean)e ya da esasen artık (bkz: slimkat)'a geçmeden önce aleti rootluyor ve cwm* rom yükleme yedekleme programını ekliyoruz.

not2: önce adres defteri, sms resim müzik neyse bi yedekleyin, sonra formatlayıp kurun, bir de allah rızası için 20 30 lira verin ve 2100* veya bi 3500 miliamperlik yedek pil alın* gün içinde şarj meselesini unutun. bu pil asıl piliniz olur, eskiyen mevcudu ikinci pil olarak kullanırsın ihtiyaç olursa.
hesabın var mı? giriş yap