şükela:  tümü | bugün
 • 2013 nin ilk çeyreğinde çıkacak telefonum. 3 ghz 4 işlemcili ultra amoled 1280x960 4.7" 500 dpi ekran 4gb ddr 6 ramli 128 gb kapasiteli
  8 megapixel 1500 dpi fotoğraf 1080p 60 fps video çekebilen graham bell in rüyasında bile göremeyeceği fanboyların bir iphone 6 ine birde buna
  imrenerek baktığı steve jobs ı mezarında dört döndüren fakir telefonum. fakir diyorum bak sadece 1600 liracık.
 • (bkz: diablo iv)
 • 2013'un 3. ceyreginde gelecektir muhtemelen. 2. ceyrekte de nasil bisi olacagi netlesir herhalde. telefon boyutunu yeniden galaxy s boyutuna dusurmedikleri surece galaxy s'imi degistirmem. 2 yil oncenin telefonu 720p video da oynatiyo rahatca internet deneyimi de yasatiyo, maillerim dakikasinda yanimda. arada oyun oynamak istedigimde de yolda birakmadi simdiye kadar. cok gerekmedigi surece bilgisayarimi yanima almiyorum s4'un buyuk dedesi sayesinde. ozellikleri kismadan yeniden insani boyutlara getirirlerse dusunulebilir.. cikip s4 mini diye ozellikleri kisilmis bisi atmasinlar onumuze.
 • galaxy s iv ya da galaxy s 4 adıyla çıkacağından şüpheliyim ama madem başlık açıldı o zaman şimdiden öngörülerimizi yazalım, vakit gelince bakarız tahminmiz ne kadar isabetliymiş diye.

  işlemci: 4 çekirdekli işlemciler yeni çıkıyor henüz piyasaya, yeni nesilde de bunun değişeceğini zannetmiyorum, ancak daha küçük boyutlu üretim ve daha yüksek hız beklenebilir.

  ekran: hd ready çözünürlük artık yavaş yavaş standart olmaya başlıyor, benim yeni cihazda beklentim en az full hd çözünürlük olacaktır. telefonun çıktığı tarihte samsung eğer super amoled plus üzerine bir ekran çıkarmadıysa büyük ihtimalle non pentile ve kalite yönünden daha da iyileştirilmiş bir super amoled plus bekliyor olacağız. tabi bu çözünürlükten bahsedince en 4.8 inch bir ekrandan bahsediyor olmamız lazım.

  ram: şu anda s 3, üzerinde 1 gb ram ile gelirken, lg gibi üreticiler 2 gb ram'li cihazları piyasaya sürmeye başladı. büyük ihtimalle bu telefon da 2 gb ram ile gelecektir.

  depolama: burada bence yine standart olarak 16, 32 ya da 64 gb seçeneği ile ortaya çıkıp, micro sd card desteği devam edecek, artık 64 gb'lik micro sd card'ların standart hale gelmiş olacağını tahmin ediyorum.

  diğer: bunun yanında aklımıza gelmeyen bir yığın sensör bekliyorum cihaz üzerinde, kaliteli bir ses çipi vb. housing ile ilgili olarak yine ucuz hissi veren çok hafif plastik kasa bekliyorum. samsung bunda ısrarcı çünkü metal, alüminyum gibi materyaller cihazı pahalı gösteriyor ama hem ağırlığını çok artırıyor hem de cihazın düşünce hasar görme olasılığı artıyor. samsung'un burada plastik vb. malzemeden ödün vereceğini zannetmiyorum. bunu yanında herhale yeni cihaz işletim sistemi olarak da jelly bean ile gelir.

  (bkz: eyyorlamam bu kadar)

  bir yıl sonra gelen edit: cihaz 14 mart 2013'te tanıtıldı; ben de yukarıda yazdığım tahminleri kontrol etme fırsatı buldum ve cuma sabahı sevinerek keşke şu öngörülerim bahislerde de tutsaydı dedim. neyse. cihazın tanıtımdan sonra yazılan entrylerde gördüğüm kadarıyle genel anlamda bir memnuniyetsizlik memnun; bu konu üzerinde gelin biraz konuşalım.

  teknolojinin kendisi ve insanın algısı ilginç bir şey; gerçekten de imkanlar ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlunu tatmin etmenin imkanı yok, bunu anladım. samsung, bence yine ortaya çok güzel bir cihaz çıkarmış, ancak artık büyük firmalar arasındaki rekabet nedeniyle kimseye bu geliştirmeler yeterli gelmiyor, meselenin zırt dediği yer burası. elimizde yeni geliştirilmiş dört çekirdekli ve yeni gpu'lu bir işlemci var. cihazın hafızası 1 gb'den 2 gb'ye çıkartılmış. hemen araya girelim bu işlemci ve ram kombinasyonu benim evdeki desktop pc'de yok! cihaz üzerinde full hd super amoled ekran geliyor; insanlar bunu ne kadar kolay küçümsüyor; kardeşim hala bir çoğumuzun kullandığı dizüstü bilgisayarlardaki maksimum çözünürlük 1366*768; üretici firma 5 inclik ekranda sana 1920*1080 çözünürlük sunuyor ve sen bunu beğenmiyorsun. diğer yandan kullanılan materyal plastik, yanlarda ise ya metal ya da metal görünümlü başka bir malzeme var; bunu üretmek elbette üretici için hem daha ucuz hem daha kolay ancak böylelikle elimizde 130 gr ağırlığında hafif bir cihaz oluyor. full hd ekran ile yap bakalım ağır malzemeden bir cihaz; o zaman da insanlar zabıta telsizi benzetmesi yapsın. diğer yandan yeni ekranı eldiven üzerinden kullanmak, parmakla ekrana dokunmadan etkileşime girmek de mümkün; bunlar ufak ama kullanımda büyük kolaylıklar. üstelik tüm bunlar yapılırken de adamlar cihazın çerçevesini iyice inceltmiş ve galaxy s 3 ile boyutta bir cihaz üretmiş. cihaz üzerinde android'in son sürümü olan 4.2.2 geliyor ve samsung artık galaxy serisindeki cihazları güncelleyebildiği kadar güncelliyor, geride bırakmıyor.

  sonuç olarak elimizde gerçekten çok güzel bir cihaz var; bu cihaz s3'ü öldürür mü, hayır öldürmez, çünkü s3 zaten ortalama kullanıcının işini daha en az bir iki sene daha görür; o kadar iyi bir cihaz; bu nedenle daha yüksek çözünürlüklü bir ekran merakınız yoksa illa ki değiştirme yoluna gitmeyin derim. diğer yandan yeni cihaz alacak olanlar ise mutlaka buna baksın ve diğer yeni duyurulan htc one ile karşılaştırsın; o da çok güzel bir cihaz (asla marka bağımlısı olmayın!)

  peki ben ne yapacağım? eğer galaxy s, s2 ve s3 ve note 2 başlıkları altındaki entrylerime aşina iseniz son bir kaç yıldır bu seriyi takip ettiğimi göreceksiniz. şu anda ise note 2 kullanıyorum ve son derece memnunum. benim gibi note 2 kullanıcıları s4'e geçmez, çünkü bizim için büyük ekran çok önemli; bu rahatlığı ben s3'ten note 2'ye geçince de hissetmiştim. diğer yandan benim s3'ümü ise şu anda eşim kullanıyor ve telefon işini çok rahat görüyor, dolayısıyla onun da s4'e geçeceğini düşünmüyorum. bense sonbaharda duyurulacak olan note 3'ü bekliyorum.
 • alex'in golüyle 2-1 olan maç.
 • bu seferki 5' den büyük olursa ve yine insanlar için tasarladık için derlerse şaşırmam. bu tasarladıkları insan ile tanışmak isterdim

  (bkz: #28835407)
 • android sürüm 5'le gelir, sürüm 6 çıktıktan yaklaşık 6-7 ay sonra sancılar içersinde alacak almayacak tartışmaları arasında rom atmak mom atmak resmi sürümdü "custom"dı derken yazılım desteği köstek halde ilerler. bu arada kendisiyle yapılacak işten çok kendisiyle uğraştırır, araç amaç olur..
 • iphone 6slx'e rakip olarak piyasaya sürülecektir. başarır mı? artık görücez. hak var rahmet var.