• mayıs 2017'den beri kullandığım tablet. daha önce samsung galaxy tab s 10.5 kullanıyordum. açıkçası, tab s2'deki ipad özentisi kasa boyutu ve 3:2 ekran oranı nedeni ile samsung'a uyuz olmuştum. çünkü, tab s 10.5 super amoled teknolojisine zaten içeriyordu ve 16:9 ekran formatı ile film ve dizi izlemek için çok ideal bir forma sahipti ve tab s2'ye geçmem için hiç bir neden yoktu. sony'ye sıcak bakıyordum ama onun da z4 tabletten sonrası gelmedi. ancak, tab s3'deki tuned by akg 4 hoparlör ve hdr desteği hem vidyofil, hem de odyofil yanıma hitap etti ve hem 3:2 formata, hem de dikey forma uyuz olmama rağmen emektara elveda dedim.

şu ana kadar kullanımının ile diyebilirim ki, 3:2 formata hala uyuzum ve yatık ekran olunca kapasitif tuşların sağda olmasına ifrit oluyorum. ancak, amazon prime video'da american gods'ı hdr izlemek başka. keza, netflix'de glow da hdr ile parıldıyordu. 4 hoparlörün sunduğu ses reprodüksiyonu bu boyutta bir cihaz için muazzam. sessiz sakin bir odada film/dizi izlerken virtual surround sizi içine alıyor. tidal'da özellikle hi-fi dinlerken en güdük sesleri bile duyabiliyorsunuz. heralde, samsung'un son yıllarda, kendi için yaptığı en hayırlı iş harman'ı satın almak oldu.

yeni tablet arayışında olanlara öneririm.
  • samsung'un güncel telefonlarında bulunan "video enhancer" seçeneğinin, şu yöntemle eklenebildiği tablet:

- play store'dan quickshortcutmaker yazılımını indirin.
    - yazılımı açınca, arama kısmına, os'in diline göre video geliştirici veya video enhancer yazın.
    - çıkacak olan "ayarlar" veya "settings" başlığına tıklayın ve alttaki seçeneğe girin.
    - karşınıza çıkan ekranda kısayola bir isim verin ve create'e basın. ana ekranda kısayol oluşturulacak.
    - kısayola bastığınızda, video enhancer'ı cihaz ayarlarından açar gibi açabileceksiniz.

video enhancer, bütün videolara post-hdr uygulayan bir özelliktir. video açtığınızda parlaklığı arttırır*, kontrastı geliştirir, renkleri düzenler ve loş sahnelerin görünürlüğünü** arttırır. her zaman native hdr içeriklerin seviyesine ulaşmasa da, belirgin gelişme sağlar.

bu özellik, samsung video player, mx player, netflix, youtube, imdb ve amazon prime video gibi, her tür uygulamada otomatik uygulanır. bir tek, browser'da açtığınız videolara uygulanmıyor zannediyorum. onun da bir yolu olabilir.

not: video enhancer seçeneği, normalde galaxy s7 ve sonrası telefonlarda bulunur. üstteki yöntem sayesinde, daha eski telefon ve tabletlerde de kullanılabilmektedir. elimdeki s6 edge+ telefonla çalışıyor (ancak, tab s3'ün bariz daha yüksek parlaklık verdiğini de belirtmek gerek. s6 edge+'nın "max auto" parlaklığı da gayet yüksektir, fakat video enhancer parlaklığı o kadar arttırmıyor).

--------

* video enhancer, parlaklığı elle ayarlayabildiğiniz en yüksek düzeyin de üstüne çıkarır. bu durum gün ışığında fayda sağladığı gibi; kullandığı teknik ve oled'in katkısıyla, bunu koyu tonları olumsuz etkilemeden gerçekleştirir (hdr'nin esas faydası zaten bu noktadadır).
    ** video enhancer kapalıyken, görüntü modu olarak adaptive display seçildiğinde loş sahnelerin görünürlüğu azalmaktadır. diğer görüntü modları bu durumu giderse de, bu sefer de renklerin canlılığı bir miktar azalır.
    video enhancer, yan etki ve uğraş yaratmadan bu problemi de gidermektedir.

not: tab s3'ün parlaklığını elle en yükseğe getirdiğinizde, telefonların aksine, ekranın en yüksek değerlerine geliyor. bu durumda, video enhancer parlaklığı arttırmıyor.
    ayrıca, enhancer bu kadar yüksek parlaklığa göre optimize edilmediği için, karanlık bölgelerde renk açılmalarına yol açabilir.
    bu özelliği tab s3'le kullanacaksanız, bazı uygulamalarda parlaklığı 2-3 kademe düşürmek gerekebilir. netflix gibi uygulamalarda sorun olmadı, ama mx player'da düşürmek gerekiyor.
  • koca entry'den sadece "kutuda kalem de tabletle birlikte geliyor" bilgisine takılmış, ya okuduğunu anlamayan, ya da ön yargıyla konuya yaklaşan bünyeleri başlıkta göstermiş tablet.

telefonum iphone olup, daha önce ipad mini, ipad, ipad air 2 satın almış, ipad pro ve apple pencil'ı da arkadaşım vasıtasıyla yeterli süre deneyimlemiş biri olarak, verdiğim bilgilerde tablet ve kalem performansı konusunda ipad pro ile karşılaştırma yapmamışım. samsung galaxy tab s3'ü ve kalemini deneyimleme fırsatım olduğunda o konuda da karşılaştırmayı ayrıca yaparım.

tabletle birlikte gelen kalemi dikkat çekici bir özellik olarak söylememek mı daha mantıklı? bu bilgiyi es mi geçmeliydim?

ipad pro 9.7 ile karşılaştırmayı dikkat edilirse sadece kalem ve klavye kullanılma özellikleri her ikisinde bulunduğu için yapmışım. buna göre de bir fiyat karşılaştırması sundum. ama 850 lira avantaj var, kesinlikle tab s3 alınmalı gibi bir ifadem olmadı.

snapdragon 820'nin eski bir yonga olduğunu bildiğim için bu konuda olumlu tek bir kelimem de olmadı. eleştirmek için daha iyi argümanlarla gelin. komik duruma düşüyorsunuz.
  • çok yakında marketlerde satılmaya başlanacak tablet. wi-fi modelinin tavsiye edilen türkiye fiyatının 2.499 tl, lte+wi-fi özelliği olanının ise 2.999 tl olduğu açıklanmış.

dikkat çeken özellikleri iki tane sol iki tane sağ tarafta hoparlöre, güçlü bir grafik işlemciye ve iyi bir kameraya sahip olması ve stylus kaleminin kutuyla birlikte geliyor olması sayılabilir. takılabilir klavyeli kılıf işlevselliği de var. bazı türk haber sitelerinde klavyenin de kutuyla geldiği yazılmış ama kutu açılış videolarında kutudan klavye çıktığını görmedim.

kalem ve klavye kullanılabildiği için rakibi ipad pro 9.7 nin şu an piyasadaki 32gb'li wi-fi modeli kalemsiz olarak 2.599 tl. 499 tl'lik apple pencil 'ı eklersek 3.100 tl'ye geliyor toplamda. klavye de eklersek ipad için smart keyboard şu anda 649 tl. samsung'un tab s3 için ek olarak alınacak klavyesi o kadar pahalıya satılır mı pek ihtimal vermiyorum, oradan da 250 tl civarı fiyat avantajı olursa; kalemli klavyeli bir tablet düşünüldüğünde ipad pro'ya göre 800-850 tl gibi bir fiyat avantajına sahip olacak gibi gözüküyor.

bazı teknik özellikleri:

9.7 inç super amoled ekran,
    1536 x 2048 piksel ekran çözünürlüğü,
    qualcomm snapdragon 820 yongası,
    2.15 ghz 4 çekirdekli işlemci,
    adreno 530 gpu (grafik işlem birimi),
    4 gb ram,
    32 gb dahili depolama alanı,
    13 mp f/1.7 arka ve 5 mp ön kamera,
    6000 mah dahili batarya,
    parmak izi okuma sensörü,
    android 7.0 nougat işletim
    detay özellikler

burada da güzel bir kutu açılışı ve inceleme videosu var.
    ilgili video
  • --- ois'i ve yavaş-hızlı çekimi olmayan ortalama bir arka kamera barındırması (tablette çok önemli olmayabilir, ama bu özellikler ipad'in pro modellerinde var)
    --- suya dayanım sertifikası olmaması
    --- 32 gb kapasiteli ve ufs yerine emmc depolama kullanması (neyse ki sd card desteği bulunuyor. emmc'nin etkisi de özel durumlar dışında hissedilmez)
    --- büyük s-pen bir avantaj olsa da, ince tablette bu nedenle kalem yuvası bulunmaması (tabletin arka köşelerine, kameranın sağ çaprazına veya kılıfa mıknatıslanması düşünülmüş. kalem sadece askı kısmından mıknatıslandığından, çok güvenilir olmuyor),

gibi bazı eksikleri vardır. yonga setinin de, farkları çok az da olsa, sd 820 yerine 821 olması daha şık olurdu.

ancak 2048x1536 (rgb matrix) çözünürlüklü, s8 ve note fe gibi mobile hdr premium destekleyen bir 9.7 inç amoled ekrana sahiptir. amoled ekrana bir kere alışıldı mı vazgeçmek kolay olmuyor, samsung da buradan vurmayı tercih etmiş. özellikle benim gibi gerilim filmi vs. seviyorsanız, hdr'yi de destekleyen bir amoled ekran şu an tek seçenek sayılır.
    mobil lcd ekranlara henüz local dimming ve quantum dot getirilmediği için, amoled'in gerisinde kalıyorlar.

tabletin ayrıca, akg - 4 hoparlör ve 4096 kademede basınca duyarlı, büyük boyutlu, yeni jenerasyon s-pen gibi güzel özellikleri vardır. batarya süresi de yüksek düzeydedir.
    android sevenler için iyi bir tercihtir, zaten en güçlü android tablettir.
  • bir sonraki modeli, 16:10 - 10.5 inç ekranla çıkacak olan tablet.

özellikle film severlerin beklemesinde fayda var.

(bkz: samsung galaxy tab s4)
  • yeni 250 mb'lik güncellemesiyle, netflix ve samsung video player'da da hdr desteğinin etkinleştiği tablet:

https://forum.xda-developers.com/…e-update-t3680006

--------

bu arada, bu tabletin türkiye versiyonunun, çıktığından beri hiç güncelleme almadığını belirtelim.

normalde, samsung tabletler, telefonlar gibi düzenli olarak performans-özellik-güvenlik güncellemesi almaktadır. samsung türkiye ise, tabletler konusunda elini ağır tutuyor. tab s'in lollipop'u çok geç almasında da bu durumu yaşamıştık.

tab s3'ün ara güncellemeleri de, netflix-hdr'ye ek olarak, performansı arttırıyor ve sorunları çözüyor. tabletin bazı durumlardaki tepki süresi ve parmak izi sensörü hızlandırılmış. smart view'in tv'ye görüntüyü 4:3 yerine "stretched 16:9" olarak aktarması gibi sorunlar giderilmiş. türkiye kullanıcıları, bu düzeltmelerden mahrum bırakılıyor.

not: türkiye cihazınıza, sammobile gibi sitelerden, hollanda gibi yeni güncellemeyi almış ülkelerin rom'larını indirip kurabilirsiniz. türkçe arayüz desteği ve garantisi etkilenmeyecektir (root atmadıkça, knox sayacı 0'da kalır).
    yöntemi şurada anlatılmış:

https://www.sammobile.com/…oad/t820xxu1aqi2/190127/

(linkteki dosya, wi-fi [t820] modeli için, eylül güncellemesine sahip resmi hollanda rom'unu içermektedir. bu rom'u kurduğunuzda, gelecekteki güncellemeleri de otomatik alacaksınız. android 8'e kadar güncelleme vermeyeceği anlaşılan samsung türkiye'yi beklemeniz gerekmeyecek.)

not: rom klasörü içeriğinde, "ap" haricinde de dosyalar olacaktır. wi-fi versiyonu tabletimle, odin'de, ap haricinde, bl ve csc kısımlarına da ilgili dosyaları tanıtmam gerekti (csc'ye, varsa home_csc, yoksa csc isimli dosya tanıtılmalı). lte versiyonunda ise, cp dosyasını da tanıtmak gerekebilir.
    sadece ap tanıtıldığında, işlem başarılı gibi görünse de, cihaz başlatılırken takılıyor ve bootloop'a giriyor.

not 2: odin tableti görmezse veya sorun çıkarsa, tablet ayarlarından geliştirici seçeneklerini açın ve usb hata ayıklama modunu etkinleştirin.

edit: bir süredir türkiye rom'u da güncelleme alıyor. samsung tr'ye yaptığım bildirim etkili olmuş olabilir.
  • 2 senedir tab s 10.5 lte kullanıcısıyım, eğer kenarları deri değiştirmeyecekse ( neredeyse 7 yıldır ip4 kullanıyorum " olum telefonda çizik yok amk" kap falan kullanmadım ) almanızı önerebileceğim tablet. fakat aklıma android olduğu ve ram isterse 16gb olsun kesin bazı zamanlar hata verecek şeysi geliyor. haa gardaş benim param var diyorsanız sikmişim ipad'i, tab s'i gidin microsoft surface pro alın amk, neden derseniz iş ile ilgili kullanacaksanız hakimiyet daha fazla kur photoshop, illustrator bilmem ne, kim uğraşır android uygulaması ile. windows olsa peynir ekmek gibi satılır...

aklıma gelmişken son ses de distortion oluyorsa almayın dostlar!
  • çıktıktan 3 ay sonra 500tl indirime girerek çıktığı haftalarda alanlarını üzmüş tablet. çeşitli forum sitelerinde "sıcak fırsat" olarak değerlendiriliyor ancak 1.000 tl etmeyen bu tablet için ipad parası verenler çok üzülürler...
  • samsung'un 2 senedir elinde kalan snapdragon 820 işlemcileri kaktırmaya çalıştığı tablet. aynı şeyi galaxy tab s2 için de yapmışlar, galaxy s4'ün işlemcisini kullanmışlardı.

kusura bakmayın ama tablet deyince gider air 2 alırım gene de bu çöpten fazla performans alırım. ayrıca a9x işlemciyi kullanan ipad pro'ya hakaret etmeyin. tablet bazında kendisinin şuan için rakibi sadece microsoft surface'dır.

ayrıca daha eline apple pencil almamış bireylerin "samsung'un kalemi tabletin yanında geliyor yeaaa" şeklinde konuşmaları çok canımı sıkıyor. pupa falan var şehir merkezlerinde. gidin orada apple pencil ile bişiler çizin. ekrana bastırın, ekrana bastırmadan yazı yazın. yazdıklarınız ile ekran arasında herhangi bir lag oluşuyor mu ona bakın. kalemi sağa sola sallayın. ipad'in kenarına nasıl yapışıyor öğrenin. dersteymiş gibi kolunuzu tablete dayayarak not almaya çalışın. aynı şekilde kalem ile pigment gibi bir boyama uygulaması indirip deneyin. sonra bir samsung bayiine gidin. kalem rica edin bakalım ne diyecekler :)

özet: ipad pro prestij bir ürün. bu ise elde kalmış telefon işlemcisinin boyut değiştirmiş hali. karşılaştırmak abes, ayıp ve cahilliktir. kimin tokatlayacağını herkes biliyor. ama samsung'un kalemi yanında geliyor. vay anasını. ne büyük bir avantaj :)

ha, bu samsung denilen marka çok değil 2 ay önce 4999tl'den telefon çıkardı. 3 hafta sonra 500tl indirim yaptı. önsipariş verenler enayi yerine konuldu. başta donanımhaber olmak üzere bütün kullanıcıları ağladı. daha çok ağlayacaklar. yarın öbür gün sizin 2.500tl'ye alacağınız bu samsung marka tablet bir sabah baktığınızda 1.700tl oluvermiş. üzülmez misiniz?

http://www.ntv.com.tr/…-degi,cqfffm4ote23i0ljdzgovq

benim 2563tl'ye aldığım ipad pro 9.7inch 128gb tabletim şimdi 3.049tl. kalemini de 175tl'ye sahibinden üzerinden aldım. kıps ;)
hesabın var mı? giriş yap