şükela:  tümü | bugün
 • samsung'un, eylül 2018'de tanıtması beklenen tablet.

  galaxy tab s3'e göre öne çıkan özelliklerinin şöyle olması bekleniyor:

  --- 10.5 inç, 16:10 oranlı, 2560x1600 - 288 ppi oled ekran:

  film ve oyun severler için iyi bir haber. tab s3'teki 9.7 inç - 4:3 oranlı ekrana göre, filmlerde bariz büyük bir görüntü sunacaktır. ipad pro 10.5'e göre de, filmleri daha büyük gösterecek ve youtube videolarında 2560x1440 seçeneği aktif olacaktır.

  diğer içerikleri de, yüksekliği biraz azaltarak da olsa, s3'ten daha geniş bir kullanım alanıyla sunacaktır.

  ilk tab s'i 16:10 - 10.5 ekranı nedeniyle kullanmaya devam edenler için, tab s4 iyi bir upgrade olacak. kasa boyutunun da küçülmesi veya "sonsuz ekran"ın gelmesi beklenebilir.

  ekranda, tab s3'te olduğu gibi, tam hdr desteği bulunacak. pixel dizilimi de, tab s serisinin büyük modelleri ve s3'teki gibi, rgb olacaktır.

  tab s ve s2'de olan küçük ekranlı ikinci bir model çıkacak mı, henüz belli değil.

  --- 64 gb depolama: tab s3 32 gb idi ve yoğun kullanım için sd card eklemek gerekiyordu. ayrıca, tab s2'nin aksine, 64 gb seçeneği sunulmamıştı. s4'te 128 gb seçeneği de olabilir.

  depolama türü de, tab s3'teki emmc 5.1 yerine ufs 2.1 olabilir. mühim bir konu olmasa da; telefonlarda galaxy s6'dan beri ufs varyasyonları kullanan samsung'un, üst düzey tablette de kullanması doğru olur.
  apple, 2015'teki ipad pro'yla, tabletlerinde yüksek hızlı depolama ve macbook'taki ssd kontrolcüsünü kullanmaya başladı. a9 yonga setli ucuz ipad 5th gen de buna dahil.

  --- sd 835 yonga seti: tab s3'teki sd 820'ye göre, hissedilir performans farkı sunması zor olsa da, 10 nm üretim ve 8 çekirdek sayesinde, batarya süresini bir miktar uzatabilir.
  ram miktarı ise gene 4 gb olacak.

  samsung'un, tabletlerde bir nesil önceki yonga setlerini tercih etmesi bir eksiklik olsa da, fiyatları ipad pro'ya göre ciddi anlamda ucuz oluyor. zaten android tarafında başka üst düzey bir tablet de yok denebilir.

  tab s3'le beraber s-pen kalem de kutudan çıkmaya başladı ve klavyeli kılıf da hediye olarak veya ucuz fiyatla alınabiliyor. apple'da bu aksesuarlara vereceğiniz para, toplam fiyatı iyice arttırıyor.

  --- 12 mp arka, 7 veya 8 mp ön kamera:

  tab s3'te 13 mp arka ve 5 mp ön kamera vardı. ön kameradaki gelişme, tablet ekranında hissedilecektir.

  arka kameradaki mp değişimi, ekran oranının değişmesiyle alakalıdır. tab s3, 13 mp çözünürlüğü 4:3 olarak sunarken, 16:9'da en fazla 9.7 mp çözünürlük sunuyordu. tab s4 16:9 12 mp çekebilir.
  ayrıca, ipad pro'daki gibi, ois ve ağır - hızlı çekim de eklenebilir.

  kameranın diyafram aralığı, sensör boyutu gibi özellikler henüz belli değil.

  not: batarya kapasitesi ve suya dayanım sertifikasının eklenip eklenmeyeceği hakkında bir bilgi yok.
 • 8.4 inçlik modeli çıkmalı, android tarafında eksikliği hissediliyor.
  mipad erişilebilir olsaydı yüzüne bakmazdım tabi
 • eylül ayındaki ifa 2018'de tanıtılması beklenen tablet. tab s3 modelinden 1.5 yıl sonra çıkmış olacak.