şükela:  tümü | bugün
  • s6 lite modelini biraz araştırdım. iyi hoşta tft ekran ve kapasitif kalem yakışır mı? s6 lite bile olsa daha yüksek fiyata olsun adam gibi ekranı olsun. ışıkta ekranı parlayacak, kitap okurken gözü yoracak. farklı açılardan bir şey izlesen izlemesi zor olması muhtemel bir cihaz. s7 ve onun lite modelini beklemekte fayda var. ara sürüm piyasa boş kalmasın diye sürülmüş. tabii işlemci ve raminin düşüklüğü başka mevzu.

kalemiyle çizim yapabilenlerin yorumlarını okudum da hiç iç açıcı değildi. s pen'i ve ekranı daha kaliteli olsa ipad'e göre ekonomik diye belki alınabilirmiş.

not: dizi ve film izlemem, kitap okumam, kalemini kullanmam diyenler için piyasaya alternatif olmuş. lakin onu diyen de o fiyat bandında daha iyi seçim yapabilir.
  • donanim ozelleliklerinin gosterdigi gibi mukemmel bir tablettir. benim icin en sasirtici ozelligi inanilmaz guzel hoparloru oldu. bir tablet icin cok ama cok yuksek ve kaliteli. kaleminin miknatisi ise bir o kadar kotu, en ufak el carpmasinda yere dusuyor.
  • 2 yıllık ipad 6 kullanıcısı olarak, bir haftadır yaptığım araştırmalar sonucu almaya karar verdiğim samsung ürünü. bu bir haftada epey bir araştırma yaptım, belki benim gibi tablet alma arefesinde olanlara faydası olur diye aşağıya birkaç not bırakıyorum.

ipad 6 benim kullandığım ilk apple ürünüydü. kısıtlamalarını biliyordum ama andoridin (o bir türlü tam olarak çözmediği) akıcılık sorunu canıma tak etmişti. ipad'den önce de yıllarca samsung galaxy note 10.1 2014 edition kullanmıştım. daha iyi anlaşılması açısından: bu cihaz 2014 yılında çıkmasına rağmen 2560x1600 gibi hayvani bir çözünürlüğe, 3 gb rame, 8000 mah pile ... sahip bir cihaz. zamanında fiyatı da muadili ipadden bir miktar fazla idi. ama gel gelelim samsung efendi eşek yükü ile para verdiğiniz bu cihaza 2 güncelleme bile vermeye tenezzül etmedi, 2. yıldan sonra cihazın pili de yerlerde sürününce, sinkaflı küfürler eşliğinde bir daha android tablet almamaya yemin ettim.

birkaç yıllık laptop kullanımından sonra tablete; yukarıdaki sorunları tekrar yaşamamak için de ipad'e geçtim. burada ipad'e geçmemdeki en büyük sebeplerden birisi de kullanıcı yorumlarıydı. nereye baksam "abi, ipad 1. nesili bile hala cayır cayır kullanıyorum, pili hala 131651 milyor saat gidiyor" tayfasıydı. neyse efenim geçtik ipad'e ilk yıl her şey çok güzel ama son birkaç aydır alet saçmalamaya başladı. cihaz bildiğin kasıyor. ve bunun sebebi açıkça belli ki ram yetersizliği. benim kullanım senaryomda oyun ve pro. seviye program kullanımı yok. sadece yutup+pdf okuma+ safari kullanımı var. ama bunlar arasında geçişler de bile kasıyor. diğer bir sorun pil. zaten apple'ın başına yakan "pil tasarrufu için cihaz yavaşlatma" olayı bu cihazda da var. apple bu konuda dünya kadar ceza ödedi ama sorun devam ediyor. benim kullanımımda pil yüzde 25'in altına düşünce bariz şekilde yavaşlama var.

yukarıdaki uzun gerekçelerden sonra yeni bir tablet arayışına geçtim. seçenekler şunlardı:
    ipad pro
    ipad air
    samsung galaxy tab s6
    samsung galaxy tab s6 lite
    huawei matepad pro
    (küçük bir not: bizim ülkemizde satışı olmayan microsoft surfacelar bu listede yok. zaten kendi adıma konuşmak gerekirse, windows'u tablette kullanma düşüncesi bile tüylerim diken diken etmeye yetiyor.)

tek tek bakalım:

şunu baştan kabul edelim, ipad pro tablet piyasasının tartışmasız en iyi cihazı. ekran, işlemci gücü ... gibi konulara girip gereksiz vakit kaybetmeye gerek yok: bu dünyanın kralı ipad pro, ama işte en düşük kapasiteli, küçük ekranlı ipad pro +kalem+ucuz bir kılıf bile 8 bin tl tutuyor. 12 inç olan ve yüksek depolama kapasiteli olanı aksesuarlarıyla n'apıyor ben buraya yazmayayım. "abi ben bu cihazın hakkını vereceğim" yani daha açık bir ifadeyle "para kazanacak iş yapacağım": o zaman dakika düşünme ipad pro al. kesinlikle hem kullanırken hem de satarken üzülmezsin. "ama ben üretici değil tüketiciyim yine de ipad pro almak istiyorum" : yazık kafana.

diğer alternatif huawei'nin cihazı. bu sıralar çok popüler bir cihaz matepad pro. huawei hemen her kanala örnek ürün gönderdi ve bir sürü incelemesi var. özellikleri kağıt üstünde müthiş. kılıf+kalem ile birlikte 4.5/5 bin tl arasında satışta. ama işte google uygulamalarını desteklemiyor. netflix ile lisans anlaşması konusunda sıkıntıları var filmleri, dizileri düşük çözünürlükte izliyorsunuz vs vs vs. "abi o dediğin sorunları aşmanın yolları var" . oldu güzel kardeşim: 5 bin lira verip cihaz alacağım sonra da kaçak göçek, ne idüğü belirsiz sitelerden apk kovalayacağım. bir sabah telefonuma gelen "kartınızla çin üzerinden 5 bin liralık alış veriş yapılmıştır" mesajı ile uyanmak istemiyorum. dediğim gibi bu cihazlar eğlence amaçlı, paramla kahır satın almak istemem.

başlarda samsung galaxy tab s6 lite 2 bin liranın biraz üstünde bir fiyat ve kutuya dahil kalemi ile iyi bir seçenekti. ama yıl oldu 2020 tft ekran nedir sevgili samsung? bak bu fiyata super amoled falan peşinde değiliz ama tft resmen küfür gibi. bir de ram 4gb. yani iki yıl sonra bu cihaz kasım kasım kasılacak.

geriye benim için iki seçenek kalmıştı: tab s6 ve air 3. ipad air'e kalem ve kılıf masrafını da ekleyince tab s6 ile yakın fiyatlara geliyor. air'in işlemcisi gayet iyi. yutup incelemelerde de tab s6 ile benzer test sonuçları veriyor. hatta bazı testlerde air bir miktar daha iyi skorlar alıyor. peki o zaman neden air değil de s6? bu sorunun birkaç nedeni var.
    öncelikle tab s6 pro. seviye işler olmasa da not tutmak belki de basit fotoğraf video edit işleri için oldukça yeterli ( yukarıda epey gömdüğüm 2014 edition da bile kalemle 150 sayfadan fazla yazı yazdım, office uygulamarı kullandım. deneyimlerim gayet iyiydi). air'in ekranı retina. tabs 6'nın ki ise super amoled. ben hali hazırda telefon olarak (amoled ekranlı) s9 + kullanıcısıyım. aynı videoyu retina ekranlı ipad ve s9 ile yan yana açıp izleyince koca bir " hadi be" çekiyorum. super amoled, amoled teknolojisi gerçekten de başka bir boyut. retina ekran kesinlikle kötü değil ama diğerinin yanında resmen üstünde koca bir sis bulutu çökmüş gibi görünüyor. imkanı olan mutlaka karşılaştırma yapsın demeyeceğim çünkü bir kez karşılaştırma yapınca tadınız kaçacak. emin olun elinizdeki (retina ekran) cihazdan soğuyacaksınız. en güzeli bilmemek...
    diğer tercih sebebi klasik apple kısıtlamaları. yahu benim bu meretle en çok vakit geçireceğim yer yutup. ama sen hala yutup'da en fazla 1080p destekliyorsun. ayıp be kardeşim. millet yutup'a 8k içerik yüklemeye başladı...
    bildiğimiz gibi ipadlere dışarıdan uygulama yüklenmiyor. ülkemizde maalesef google earth kullanıma açık değil. androidde apk ile iş çözülüyor ama apple tarafında kullanmanın mümkünü yok. kendi haritalar uygulaması ya da google haritalar kesinlikle bahsettiğim uygulamanın yerini tutmuyor. normalde cihazıma apk yüklemiyorum ama bunun tek istisnası google earth. geceleri tabletten gerçek 3d olarak dünyayı turlamaktan aldığım tadı hiç bişeyden şeyden alamıyorum... belki bilardo... ama yok lan...görsel

son olarak ipadlerde dolby atmos desteği de yok. "ya amma uzattın" diyecekler için amoled konusunda yazdıklarımı aynen tekrarlıyorum: daha önce denemediyseniz sadece bir kez dolby atmos desteği olan bir cihazda, aynı müziği bu özelliği kapatıp açarak bir dinleyin derim.

yazı amma da uzun oldu yahu *. son tahlilde ben tercihimi tab s6'dan yana kullandım. cihaz bu hafta elime geçer. belki birkaç aylık kullanıcı deneyimlerimi editlerim. son sözüm samsung'a: bak beyim, bize yıllarca androidi kötü kullandırttın, güncelleme vermedin, saç baş yoldurttun. forumlarda kolombiya romu kovalamaktan, donanımhaber kullanıcılar kulübü sayfalarında güncelleme beklemekten ciğerimiz soldu. sana son bir şans daha veriyorum. yemin billah bu cihazda da beni üzersen bir daha sana tek kuruş kaptırmamaya and içeceğim".

2 hafta kullanım sonrası edit:
    -artılar-
    + pil performansı ( ortalama kullanımda (çizim+yutup+pdf okuma+sosyal medyada gezinmeye...) 9,5-10 saat ekran süresi alıyorum).
    +kalemin hassasiyeti (pro. çizimler yapmayacaksanız kalem hassasiyeti ve tepkime süresi iyi. özellikle okulda ders notları tutmak için kullanılabilir).
    +işlemcisi güçlü (çoğu zaman aynı anda birçok pencere açıp çalışabildim),
    +orjinal klavyesi ve dex özelliği (gerçek laptop deneyimini neredeyse yakalamışlar).
    +amoled ekran ve aşırı kaliteli hoparlörler ( yukarıda da yazdığım gibi bu cihazdan önce ipad 6. nesil kullanıyordum. evim cadde üzerinde ve dışarıdan araba seslerini alıyor. pencereler açıkken, ipad'de son ses bir şeyler izlerken bile duymakta zorlanıyordum bu cihazda ise sesi yarıya kadar açmak yetiyor).

-eksileri-
    -artan fiyat (ben 4600 liraya klavye hediyesi ile almıştım. şimdi cihaz 5500 lira, kampanyalı klavye 400 lira olmuş. toplam maliyet 6 bin liraya yaklaşıyor ki bu da ipad pro fiyatı demek. bu fiyata alınır mı ???).
    -yapışkan kılıf (kılıfın klavye kısmı mıknatıslı ve çıkarması kolay ama arkayı koruyan ve spen'in saklandığı kısım yapışkanlı. yani bir kez yapıştırınca bir daha çıkmıyor. insan özellikle evde kullanırken o ağır arka kılıfı çıkmak istiyor).
  • bu modelin lite olanı (samsung s6 lite ve s6) hakkında araştıranlara kolaylık olması için tek yerde düşüncelerimi/analizimi paylaşmak istiyorum.

samsung tab s6 lite
    tft ekranı 2020 yılında üretilen bir cihaza koyarak marka değerine zarar vermiş. çok detaylı şekilde oturup analiz eden biri olarak söyleyeyim; o ekrana 2.400 - 2.600 arası ödemek akıl kârı bence değil. donanımının düşük olması, youtube incelemelerinde dahi kasması gibi kötü yanları çok fazla.

tek avantajı kutusunda kalemi olması. onun dışında kalemli bir (yani kapasitif ekranlı) modele tft ekran koymak çok garip olmuş. samsung'un şirket politikası elinde kalan malzemeleri yeni cihazlara yedirmek üzerine. mesela evinde 4 gün önce yapılan ve tadı bayatlamış yemek var. bu yemeğin daha iyisini taze taze yaptığınızı düşünün. sonra ise aynı tabağa bayat yemekte tüketilsin diye koydunuz.

samsung yıllar önce s3 telefonun 2-3 yıl sonrasında s6, s7 modeli çıkartmışken aynı politikayı uygulamıştı. bir yandan s7'ler piyasada dolaşırken s3 neo diye bir model çıkartmışlardı.

özetle bayat yemeği ayrı tüketmek lazım. daha leziz ve taze yemeğin içine karıştırırsak ne olur? tadı bozulur değil mi? s6 lite'da da kalem, hoparlör gibi avantajların yanına, ellerinde kalan tft ekranları kullanmak için tercih edersen bunun anlamı (bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu) olur.

samsung tab s6
    4.200 lira gibi indirimli bir fiyattan alacaktım. ekran oranı film izlemek için önerilmese de, orta güçte donanımı ve akg hoparlörü, kutusunda kalemiyle gelmesi gibi güzel yanları var. sonra ise kapaklı klavyesinin 600 - 1.200 arası olduğunu gördüm. araştırmaya devam edince, youtube'da bir kullanıcı orijinal samsung mağazasından s6 ile birlikte kılıfını 40 liraya aldığını vurguladı (veya klavyeli kılıfı 60 liraydı, net aklımda değil fakat iki haneli bir rakama, 100 liranın altına aldığından eminim). bunun üzerine s6 modelinden de soğudum.
  • (bkz: el capitan)

samsung galaxy tab s3 kullanmaktayım. niçin değiştirmemi gerektiren bir yenilik göremedim. dolby atmos, hdr amoled ekran, akg tuned hoparlörler ve s-pen ile klavye bende de var.
  • üstteki entryi daha fazla uzatmadan bu sefer yeni bir entry ile ürünü değerlendireyim dedim.

öncelikle samsung türkiye beni şaşırttı, tablet bir günde geldi. hediye ettikleri kılıf da, 45 gün demelerine rağmen 25 günde geldi.
    ürünleri paketlemeleri çok iyi.

gelelim ürüne artı ve eksilerine:

-ürün type c bağlantı noktasına sahip, macbook da kullandığım dönüştürücü ile ethernet, hdmi, display port vs hepsini tek seferde bağlanabiliyorum.

-hdmi taktığınızda monitörü ikinci ekran olarak veriyor. dex modunda monitörü, tablet modunda tableti kullanabiliyorsunuz.

-çoklu işlem özellikleri ipadlerin çok ötesinde. ekranı dikey yatay ikiye bölebiliyor uzerine de popup pencerede onlarca uygulama açabiliyorsunuz. keza dex moduna geçtiğinizde zaten ekranı bölme vs gibi bi sorun kalmıyor. orta kalite bir linux dağıtımı gibi is görüyor.

-android olmasının verdiği artılar saçma sapan bir ton programa erişebiliyorsunuz. sistem dosyalarınıza kadar erişebiliyorsunuz. her şeyin korsanını kurabiliyorsunuz.

-batary performansı iyi 10 saatin üstünde.

-herkes kalemi ipad kaleminden kötü dese de, ben piyasaya çıkan neredeyse tüm samsung kalemli tabletleri ve ipadleri kullanmış birisi olarak; yazı yazıyorsanız samsung kalem, resim çiziyorsanız ipad. konu kilit.

-kalemin bluetooth özelliklerini kullanmasam da az çok sevdim.

gelelim meşhur trackpadli klavyeli kılıfa

-çok cool duruyor. lakin hassas da duruyor.
    -öncelikle ekran koruyucu yoksa o klavye tuşları ekranı siker atar. koruyucu alın.
    -klavyenin mıknatıs sistemi güzel cat diye kapıyor cat diye bırakıyor.
    -arka kılıfı kesinlikle çıkar tak yapmamak gerekiyor. çünkü yapışkan bir zamazingo ile kılıfa sabitleniyor.
    -arka kılıfla ilgili çok problem var redditte. kendiliğinden çıkıyormuş vs. ilk uygularken temizleyin ve en az iki saat uzerine orta agirlikta bir kitap koyup bekleyin.
    bana kılıf yeni geldi göreceğiz. editlerim.
    -kılıf tabletin etrafını korumuyor. ve klavyeyi kullanmak veya taşımak istemediğinizde ekran korumasız kalır.

tabletin eksilerine gelelim.

-nasıl oluyorsa bilmiyorum ipad bir şekilde daha güzel bir arayüze sahip.
    -profesyonel pahalı kalem programlarinin (notability, goodnotes) gelmesi lazım.
    -son kullanılan programlara geçiş vs gibi tüm geçiş işlemlerinde ipad nedense çok yumuşak, samsung 10 gb ram koysa da ufak takılmalar var. lakin kim siker, derdim geçiş animasyonu değil; geçiş süresi.

o fiyata kalem dahil söyle bir ürünü almak inanılmaz.
    tüm sorularınızı cevaplamaya hazırım. ne kadar taleb artarsa benim istediğim uygulamaların androide gelme şansı o kadar artar.

edit: kılıfta bir problem yok. internette sorun yaşayanlar sürekli tak çıkar yapıyorlar galiba. neredeyse 9 gün oldu hiçbir sıkıntı yok.
  • galaxy tab s6 lite lte şu an tab s4'ün yanına yaklaşamamakta. 4k video çekimi yok, super amoled ekran değil. tft ekran. daha neler neler... s6 lte'ye de 6.000 lira vermeye değmez.

samsung fena batırmış. lite modelleri ile bizim gibi ülkelerde tutunmaya çalışıyor ama o özelliklere de 3.000 saymak salaklık olur.

ayrıca huawei ile kıyaslandığında tüm samsung cihazlarının şarjları bir seneyi geçince pofff.... akıllı saatte bile en fazla 2 gün dayanıyor samsung. huawei ise 10 - 14 gün arası.
  • bugün aldığım ve şimdilik çok kullanışlı görünen tablet. en son ilk nesil ipad air sahibi olmamdan ve oldukça ağır kalmasından dolayı oldukça hızlı olduğunu söyleyebilirim (2019 cihazı olsun bir zahmet tabi). kalem ve klavye dahil modellerinin üst entryde belirtildiği gibi iki katı fiyatına geldiğinden dolayı ipad tercih etmedim. hem uzun süredir android tabanında cihazlar kullandığım için daha rahat özelleştirme yapabilmek keyif veriyor.

daha önce kalem kullanmadığım için not alırken veya bir şeyler çizerken çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. yazılan yazıları anında bilgisayar yazısına da çevirebilmesi de benim için iyi. yanında gelen touchpad özellikli klavyesi ile de tablet dex modundayken tamamen ufak bir notebook özelliğine kavuşuyor. belki her uygulama desteklemiyordur ancak ayrı ayrı pencereler şeklinde uygulamaları açıp kullanabiliyorsunuz.

şarjının henüz ne kadar gideceğini bilmiyorum ama 10 saati aşkın olduğundan bahsediliyor, göreceğiz. type-c girişli olması da hızlı şarjı desteklemesi ve usb aygıtların bağlanabilmesi için iyi bir özellik. en güçlü yanlarından birisi de akg'nin destek verdiği hoparlörler, çok kaliteli ve güçlü ses veriyor.

6gb ram yıllar içinde yeterli gelmeyebilir mi bilmiyorum ancak 128gb disk kapasitesi ve artırılabilir harici kart takılabilmesiyle hafıza sorunu yaşamayacağım garanti gibi.

samsung'u yıllar önce bırakmıştım ama hala kendi yazılımlarını dayatmaya çalışması hoşuma gitmiyor. office uygulamalarını (microsoft) kullanmayı veya google uygulamalarıyla işimi halletmeyi tercih ederim.

ufak bir sıkıntım touchpad kullanırken scroll özelliği mac'e göre ters çalışıyor ve aksi yöne çevirmenin bir yolu yok veya ben bulamadım, olmazsa buna alışacağım artık.

ekran için bir koruyucu cam almalı mıyım veya dokunmatik özelliği için bir sorun olur mu emin değilim henüz, araştırmaya başlayacağım.

kullandıkça hoşuma giden veya gitmeyen özellikleri editlerim artık.
  • samsung internet sitesinden klavyeli kılıf hediyeli olan modelini sipariş ettim, lakin şikayetvar.com da ekim kasım ayı içerisinde çok fazla şikayet var bu konu hakkında.
    haftalarca tableti alamayan olmuş, kılıfın gelmesi ise ayrı problemmiş.

dün sipariş ettim bakalım, bugün de aradım 3 iş günü içerisinde kargoya verilecek denildi, durumun gidişatını buradan güncelleneceğim.

halı hazırda samsung tab s4 kullanıyorum, kalem özellikleri ipadden iyi bence. resim çizmiyor oyun oynanıyorum, akademik amaçlar. (pdf ders notu vs)

samsung tabletleri çok sevsemde yaşayacağım bir olumsuzlukta düşünmeden ipad e geçeceğim. 5000 lira para verip boyle bir hizmet görmek kabul edilemez.

bilgisayar grubunda macbook telefonda iphone kullanıyorum, ipad os ile birlikte bir ipad pro alınabilir.

aralık ayı boyunca kara cuma bahanesiyle ürünlerimin gönderilmemesi zaten canımı sıktı, şu sıra alışverişte ilk önceliğim saygı; şirketlerin bize yalan söylememesini istiyorum sadece. önceligim tam olarak bu.

edit: kılıf ve hediye çeki geldi. tabletin teslimi 1 gün kılıf 25 gün sürdü.