şükela:  tümü | bugün
  • ekranı 1.5” touch curved super amoled 216 x 432 , rami ram: 512mb , depolaması storage: 4gb pili 200mah olan

gps, hr, accelerometer, gyro, barometer sensörleri ile yine çok şık samsung fitness saati.
  • önceki versiyonu rtos olarak bilinen gömülü yazılım ile gelirken bu tizen ile geliyor.
    o sayede gear fit gibi kısıtlı bir cihaz değil. ancak yine de daha çok fitness özellikleri ile öne çıktığını belirtmek lazım.
  • aldığım ve kesinlikle çok yetersiz olduğunu söyleyebileceğim fitness saati
    yetersizlikleri de donanımsal değil kesinlikle yazılımsal

saat emsallerine göre herşeye sahip: wifi, gps, dokunmatik ekran, su geçirimsizlik (splash proof)

ancak yazılım olarak samsung maalesef yeterli desteği veremiyor, gönül istiyor ki şu senaryolar gerçekleştirilebilsin:

- bir antrenman bittiğinde s health internet sitesinden (öyle bir site yok bile) o antrenmanın grafiklerini, totaldeki grafiklere erişebileyim

- kilo ve yağ oranı gibi datalar için yine grafikler görebileyim

- daha önceki etkinliklerimle kıyaslayıp son etkinlikler için motive edici badge'ler verebilsin

- nabız belli bir rakamın üzerine çıktığında uyarı verebilse (cardio zone'da mavi renge dönüşürken nabız göstergesi, max nabız değerini geçtiğinde yine beyaza dönüyor çok normalmiş gibi)

bunlar en basit beklentilerim, daha abartacak olursam ki bence bu önerilerim için bana para vermeleri lazım:

- endomondo, strava tarzı etkinliklere arkadaş ekleme ve böylece aynı etkinlik için performansları kıyaslama mümkün olsa

- aynı lokasyonda s health kullanıp spor yapanları baş göz edecek arkadaş önerilerini edepli bir şekilde sunabilse

- rota planlama gibi özellikler sunabilse

- global datalarımızı profilimize ekleyebileceğimiz embed code'lar sunsa

-
  • yeni nesil android cihazlarla mükemmel uyum sağlayan, dükkanında onlarca ücretsiz saat arayüzü olan güzel cihaz, bir yıllık mi band sonrası ekranlı model arayan şahsıma ilaç olmuştur.
    günlük rutin yürüyüşte miband rekorum 24253 adımdı, bakalım bunda nelere yelken açacağız.
  • uc gundur kullaniyorum, 24 saat aktif modunda surekli bilegimde ve sarji bugunu de cikarir gibi duruyor. ayrica surekli olarak kalp hizimi olcmesi (yanilma payina ragmen), adimlarimi saymasi insanda kendine dikkat etmesi konusunda moral veriyor. gece ne kadar verimli uyudugunuz konusunda da bilgi vermesi devamli olarak uyku kalitenizi olcme acisindan veri sagliyor.
    telefona gelen cagri ve mesajlari bildirim olarak gostermesi sayesinde gun icinde telefonu hic elime almiyorum neredeyse. benim icin gayet kullanisli bir urun.
    edit: telefon bildirimlerini gostermesi en cok araba kullanirken ise yarayan cihaz. eger aracinizda telefon tutucu yoksa, telefonunuzun ekrani her an gorulebilir duzeyde degilse, direksiyonu bile birakmaya gerek kalmadan cagri ve mesajlar gorulebiliyor.
  • 300 liralara bulunabiliyor. samsung bu ürüne destek vermeye devam eder mi bilmiyorum ama bu fiyata göre performansı güzel.
  • eşime aldığım fakat xperia e4'le uyumlu olmadığını çalıştırınca öğrendiğim cihaz(2gb ram istiyormuş).telefon cevaplama ve müzik dinleme(spotify üzerinden) özelliklerini kullanmak istediğimizden telefona bağlanmadan kullanmak pek işimize yaramadı.bu cihaz için yeni telefon almak istesem de samsung sitesinde yayınlanan listeye pek güvenmiyorum(bölgeye göre değişebilir uyumluluğu gibi laflar edilmiş sitede)
    .gear fit 2 kullanan ve telefonunu fit 2'ye bağlayabilenler varsa telefon modelleri hakkında yeşillendirmelerini bekliyorum.
  • daha önce zilyon tane akıllı saat/bileklik (misfit, mi band, very fit vd.) alıp hiçbirini 1 haftadan fazla kullanamamış biri olarak beni dumurlara uğratacak kadar iyi bileklik/saat/telefon.

samsung sevmem o yüzden yıllardır akıllı saate onca para harcarken aklımın ucundan dahi geçmemişti gear almak. n11'de gezinirken bir firmanın 270 liraya sattığını görüp, ulan bu kadar ucuza satıyorlarsa çakma olmasın bu deyip sonra amaan çakma olduğunu anlarsam geri yollarım diyerek 2 hafta önce aldım bu cihazı. gayet kvk etiketli sıfır ürün geldi. elektronik cihazlarla ilgili bilgilendirme yapmayı görev bilen ben de en çok merak edilen noktalardan hareketle kullanım notlarımı paylaşayım istedim.

- telefonum asus zenfone 3. uyum sorunu yok. yanlış bilmiyorsam uyum sorunu bir önceki gear fit'te varmış. bunda hiçbir arıza çıkarmadan bağlandı.
    - şarjı yoğun kullanımda 2,5-3 gün gidiyor. ekran parlaklığını düşürür, saati az janjanlı bir modelden seçer, üstüne de pasif zamanlarınızda güç tasarrufu moduna alırsanız tahminim 5 günden fazla dayanır. ben hiç bu denli tasarruflu kullanmadım. çünkü alet zaten çabuk şarj oluyor. 1 saatte şarj olan aletin şarjı bitmesin diye kasmak zor geldi. zor gelmeyenler süreyi uzatabilir.
    - bluetooth bağlantı kalitesi şahane. telefondan baya uzaklaşmanız gerekiyor kopması için. ofistesiniz ve tuvalete gittiniz, telefon masada kaldı diyelim. mesafe çok uzun değilse bağlantı kopmuyor öyle kolay kolay. bildirimleri almaya devam ediyorsunuz.
    - gear uygulaması ile s health uygulaması baya uyumlu çalışıyor. ne zaman yattın zıbardın, ne zaman spor yaptın, kaç dakikadır oturuyorsun vs. çok iyi günlük tutuyor.
    - spor yapmak istiyor ama bir türlü o koca popoyu kaldıramıyorsanız acayip motive ediyor alet. bilgisayar başında otururken "50 dakikadır oturuyorsun kuzum, kalk popon kocaman oldu" diyor. yani o anlama gelen şeyler işte. her gün kendinize koyduğunuz hedefleri gerçekleştirmek ve aşmak konusunda oldukça yardımcı.
    - spora başladığınızda otomatik olarak algılayıp o şekilde kayıt tutuyor ama tavsiyem spora başlarken siz başlıyorum bak diye komut verin. bu sayede daha doğru ölçüm yapmış oluyor. normal zamanda otomatik nabız ölçümünü kapatsanız bile aktivite süresince kalp atışını ölçüyor ve bu spor süresince 90 ila 180 bpm arası kalp atışı oldu diyor mesela. baya grafiksel gösterimle sunuyor bu bilgileri. bir de etkinliğin konum bilgisini de çok sağlam tutuyor.
    - bildirimler çok iyi. açıkçası daha önce kullandığım hiçbir saatte telefon bildirimlerini kullanmamıştım. bunda baya kullanıyorum. telefona gelecek tüm bildirimleri saatten alabiliyorsunuz. annesinin sürekli "yavrum sana telefonla ulaşılamaz mı hiç, şu telefonu duy duy" uyarılarına maruz kalan kişiler için ideal olabilir.

eksisi ne peki? eşim pebble watch kullanıyor. onda e-ink ekran var. bu sayede hem ekran hep açık (yani saati görmek için ekstra herhangi bir şeye gerek olmuyor), hem de şarjı daha uzun süre dayanıyor. belki gear fit'in ekran yapısında da benzer bir düzene gidilebilir. ben şimdilik başka eksiklik görmedim. görürsem editlerim.
  • bir önceki versiyonunda onlarca uygulama hatta oyun varken, samsung'un amcıkağız politikası yüzünden yeni halinde saat arayüzü dışında bir bok olmayan saat (birkaç partner uygulaması var); adamlar bu olayı saat arayüzüyle çözmüş (hava durumu, hesap makinesi, kamera kontrolü vs.) fakat onlar da ücretli satıyorlar. sdk yayınlamayan samsung'u kınıyorum. kaliteli mi kaliteli, ama eski halinden daha işlevsiz.
  • eşim kullanıyordu bunu sonra o kullanmayınca ben kullanayım dedim şarj aparatında sorun yaşıyoruz kablosuz bir şey var dock mu ne diyorlar bu problemi yaşayan var mı bilmiyorum var ve çözüm bulunmuş ise yeşillendirirseniz sevinirim ..

tanım : normal şarj cihazları ile şarj olmayan zımbırtıdır.