şükela:  tümü | bugün
  • apple'ın digital crown hikayesine rotating bezel ile ayarın kralını veren ve birçok editörün gönlünü kazanan akıllı saat. gelgelelim android'e adam gibi bir ui yazmayı beceremeyen samsung bundaki yazılımın altından nasıl kalkacak göreceğiz. bir dünya uygulama geliştiricisini de tizen'e çekme olayı cabası.

gear s2
  • dün tv'de reklamına denk geldim. aha dedim, steve jobs yaşıyor. sonra baktım ki samsung. helal olsun, sağlam bir tasarımcıları / mühendisleri var demek ki.
    o ne kadar güzel bir fikir. ipod'u 10 sene önce ilk defa gördüğüm zaman gibi oldu.
  • anladigim kadariyla sim kartli ve sim kartsiz olmak uzere iki cesidi olan saat. sim kartsiz olani, yine telefonu surekli yanimizda tasimamiza gerek olacak gibi.
    bir de diger saatler gibi spor/gunluk olani silikon kayisli ve klasik olani deri kayisli olarak cesitleri var. deri kayisli olanin kadrani digerine gore daha ince ve daha sik duruyor. ayrica kordon degistime ozelligi de var.
    sadece samsung telefonlarla mi yoksa diger android telefonlarla da calisabilme ozelligi tam olarak saptanmamis galiba.
    telefonsuz da yasayabilelim, herkese her an ulasilmasin mantigindaki beni bile kolunda surekli ulasilabilir olma ozelligine ragmen cezbetmis durumda. klasik, akrep-yelkovan saatlerinden cok daha islevli olmasi etken elbette.
  • dün mediamarkt'ta incelediğim ve çok beğendiğim saat. yalnız 900 tl çok iddialı bir rakam alır mıyım bilemedim.
  • saat çok şık tasarlanmış ve kolda da çok güzel duruyor. fiyat biraz yüksek ama bence daha da önemlisi şarjının 3 gün gibi çok kısa bir süre de bitmesi.
  • gerçekten kullanışlı ve hayatında saat takmamış bu yazarı saatlere alıştırmış bir cihaz.

normal şartlarda iki gün dayanıyor şarjı fakat çeşitli uygulamalarla kullanırken veya çeşitli programlar yazıp onları test ederken biraz kısalıyor pil ömrü.

işletim sistemi olarak tizen kullanan bu arkadaşa uygulama yazmak isterseniz html5 veya direk c++ yazabiliyorsunuz. ıde olarak ne yazık ki eclipse çakması bir program kullanıyor onun dışında güzel. yazılımına girmek isteyen arkadaşlara buradan destekte bulunabilirim.
  • bugün bir arkadaşımın kolunda gördüğüm ve kısaca incelediğim akıllı saat. insanın bileğinde gerçekten şık duruyor ama benim gibi bileği öküz gibi olan birisinin bileğinde ufacık kalabilir. sanırım tizen işletim sistemi kullanıyormuş, menüleri yuvarlakımsı. of, nasıl anlatsam bilemedim şimdi. dairesel bir arayüzü var, bezel denen halkayı çevirerek bir sonraki menüye geçebiliyorsunuz. deneme amaçlı olarak nabzımı ölçtük, 112 çıktı. 18 yıllık bir tansiyon hastası olarak doğru ölçtüğünü tahmin ediyorum, çünkü o sırada sigara içmekteydim. arkadaşın dediğine göre pili 2 gün kadar gidiyormuş.

benim için asıl önemli özelliği olan bildirim alma ve cevaplayabilme özelliği işe yarıyor gibi. çok detaylı olarak inceleyemedim, ama o küçük ekranda cevap yazmak işe yarasa da zor olur gibime geliyor.

şimdilik çok taze bir aparat olarak üzerine hangi uygulama nasıl kurulur, bilmiyorum. ya da kendisi için kaç tane uygulama yayınlanır emin olamıyorum ama kendisi için yakında bir bombanın patlayacağı yönünde ciddi söylentiler var. samsung içinden (insider) gelen bilgilere bakılırsa samsung bu aparatı ios cihazlarda da kullanabilmek, daha doğrusu iphone ve ipad cihazları ile eşleştirebilmek için bir uygulama yayınlayacakmış.

bu şu anlama geliyor, iphone ya da ipad sahibi iseniz apple watch, pebble çeşitleri gibi bir iki alternatife bağlı kalmak zorunda olmayacaksınız.

ios desteği çıkarsa alırım ben bunu.
  • 1 haftadır kullandığım saat. öncelikle şunu söyleyeyim ki bana samsung aldırttı. cihazın tasarımı çok güzel; ben deri kayışlı olanını aldım, üzerine bir de çelik kordon alınca, saat bildiğin saat gibi oldu. özellik olarak çok yerinde, şarjı 2 gün civarında gidiyor; iwatch'e göre artısı, saat telefon olmasa da çalışıyor; ancak ilk kurulum için telefon şart (android) iwatch'da bu yok sanırım. tasarım olarak çok şık, iwatch'un küçükken bakkallarda satılan plastik saatlerden pek bir farkı yokken bu hayli şık olmuş. iwatch'ın yapabildiği herşeyi yapmakla beraber, muhtemelen uygulama desteği daha sınırlı olacak. ancak duyumlara göre sene sonuna kadar ios desteği de hazır hale gelecekmiş.
  • yıllardır çıkan akıllı saatleri takip ederim, gear s2'yi sonunda makul bir boyuta ve şıklığa bürünmüş ilk saat olarak görüyorum. gözlemlerimi aşağıda paylaşıyorum.

kullanımı kolay ve donanımı gayet iyi.

samsung'un çıkarttığı eski saatlere göre en büyük özelliği tüm android cihazlarla sorunsuz çalışabilmesi.

telefonunuza gelen tüm notification'ları da sorunsuz bir şekilde görebiliyorsunuz.

bazı google uygulamalarını kullanamıyorsunuz, örneğin fitness ve heart rate verisi google fit'e akmıyor, google now çalışmıyor, google maps kullanamıyorsunuz.samsung'un uygulamalarını kullanmanız gerekiyor.

samsung'un uygulamalarında gözlemlediğim en büyük eksik ise s health uygulamasındaki verilerin bir web arabirimi ile gözükmüyor olması.

uyku sensörü yok, notification'ları gece manuel oalrak kapamanız gerekiyor.

saati şarj etmek istediğinizde kablosuz şarj imkanı sunan cradle'ı kullanmaktan başka şansınız yok, yani seyahate giderken cradle'ı yanınızda taşımanız gerekiyor, herhangi bir micro usb ile şarj edemiyorsunuz.

pil ömrü ise 2.5 gün civarı gidiyor.