şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de 1299tl fiyatla satışa çıkmış samsung'un akıllı saat modelidir.
 • samsung'un s3 frontier modeline göre daha unisex bir tasarıma sahip, özelliklerinin %98'inin frontier ile aynı olduğu, 50 metreye kadar su direnci olan, spor aktiviteleri ağırlıklı tasarlanmış fakat ille de sporcular için olmayan, en dikkat çekici eksikliği ise frontier'da olduğu gibi saat üzerinden konuşma yapmayı desteklemeyen fakat telefon aramaları dahil birçok sosyal medya, spor aktiviteleri, haber vb. istediğiniz birçok bildirimi size titreşimle bildiren akıllı saati.

  birçoğu bunu s3 frontier'ın spor modeli olarak çıktı zannediyor fakat bu tamamen bağımsız bir saat modeli. saati şu son 24 saattir kullanıyorum "oha lan bu bildirimi bile veriyormuş, yuh buradan da sms atılıyormuş bu saat değil ki bildiğin telefon lan! oha kolumda saat alarmı var titreşimle kalk lan diyor! fazla oturduğumda kalk bi dolaş hareket et, şu şu hareketleri yap!" diye dürtüp dürtüp duruyor.

  saat play store üzerinden değil galaxy app üzerinden uygulama alıyor o uygulamalar da sadece kendisi için olan uygulamalar. envayi çeşit uygulama var. sosyal medyalar yok fakat onunla alakalı bütün bildirimler ve bildirim içerikleri kolunuza düşüyor, görüyor okuyor ve cevap verebiliyorsunuz bazılarına. eğer samsung kullanıyor iseniz telefonda direkt olarak bluetooth ile bağlanıyorsunuz fakat herhangi bir android veya ios os kullanıyorsanız samsung gear ve samsung health uygulamaları (ve telefona ayrıca bu iki uygulamanın plug-in'leri) kurarak hiçbir cihaz kısıtı olmadan tıpkı bir samsung telefon kullanıcısı gibi eksiksiz şekilde kullanabiliyorsunuz. sadece kendinize bir samsung hesabı açmak, hepsi bu. teknik özelliklerini tek tek yazmayacağım aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. bu saate yüklenen uygulamaların en babası 20 mb. cihazda 4 gb yer var 1.5 sistem kalan 2.5 gba ister şarkı atın ister deli gibi uygulama yükleyin, ki çoğu uygulama 1-5 mb arası, isterseniz direkt spotify kurup saat hafızasını işgal etmeden müzik dinleyin vs. harici uygulamaları ile youtube vs izleyebiliyorsunuz ancak sesler için bluetooh kulaklık gerekmekte. bu arada cihazda hoparlör olmaması ve telefon görüşmeleri yapamıyor olmanızın sebebini ben şahsen 50 metrelik basınca maruz kalındığı zaman cihaz zarar görebilir, su geçirebilir diye düşündüklerinden bu özellikten feragat ettiklerini düşünüyorum. benim için çok da önemli değil şahsen. zaten samsung gear icon x'im de var söylemesi ayıp. swh.

  ürünün fiyatı şu an teknoloji marketlerde 1100-1300 bandında seyrediyor fakat ben bunu internette harici satıcılar üzerinden en uygun fiyatlısını, 850 tl'ye bularak aldım. garantisi şusu busu mağazadan alınanla aynı şekilde, hiçbir kusuru problemi olmadan teslim aldım ve kullanıyorum.

  şimdi akıllı saat olayı çok gerekli mi derseniz.. değil elbette fakat kişiye ilave bir konfor sağladığı kesin. olmazsa yaşayamam diye bir durum söz konusu değil. ancak oyuncakvari bir cihaz olduğu için kullanması çok keyifli. hatta günlük kıyafetime göre kadran seçip, bir de onları kişiselleştirip kıyafetime uygun renkler verdiğimde sürekli farklı saat takıyormuşum hissi veriyor bana da karşıya da o güzel bir olay. ücretli kadranlar var fakat onlar da çok pahalı değil, en babası 7 8 tl civarında. ha hepsi mi ücretli? tabi ki değil, saatin içinde birçok ekstra kadran var değiştirip kişiselleştirebildiğiniz fakat tonlarcası da (ki farklı fonksiyonlara sahip kadran hepsi. mesela birinde adımsayar gözükürken başkasında her ikisi, diğerinde barometre, diğerinde ne bileyim yükseklik zımbırtısı, başkasında ise kronometreler, dünya saati şusu busu var. gerçek saatlerle aynı özellikler işte.) uygulama marketi içerisinde ücretli ve ücretsiz şekilde yer almakta. kafanıza göre takılabiliyorsunuz. ha bir de model spor olunca, spor aktivitelerine ister istemez zorluyor sizi alet. mesela günlük adım, su içme, kalori yakma (tamam bu tamamen gerçek bir veri olarak hiçbir cihaz tarafından nokta atış sayılamaz ama belirli parametreleri referans alarak istatistiki olarak veriyor zaten bu bilgiyi) gibi şeylerde sizi teşvik ediyor. mesela az önce bu girdiyi yazarken haydi kalk biraz dolaş, şu şu hareketleri yap çok fazla hareketsiz kaldın diye beni uyardı. ekranda da yönlendirdi şu hareketleri yap haydi diye. yaptıkça da hareketlerimden diğer harekete geçti. durunca durdu. ben önceden bedensel boy kilo hedef kilomu girmiştim bana bu bilgilere dayalı olarak günlük bir plan çıkarttı onları takip etmeye çalışıyorum. sabah uyandığımda ise nabız sensörü ile alınan ölçümlere dayalı olarak şu kadar saat kemiksiz uyudun, ama ne güzel uyudun diye de bana bildirim verdi. 6 saat 51 dakika uyumuşum. swh. bunu da şöyle anlıyor alet. mesela şu an oturuyorum nabzım yüksek değil ama uyanığım. uyanık halde otururken bile nabızla uyku modundaki nabız farklı. bir buradan, bir de gün içerisindeki sürekli kıpırdar hareketlerim olmadan belirli bir süre hareketsiz kaldığımda ve nabzım günlük uyanık halimden düşük ölçüldüğünde bu adam uyumaya başladı hacı.. tam şu andan itibaren referans bilgi almaya başla diye saymaya başlıyor. haa uyurken hiç mi etrafımıza dönmüyoruz? dönüyoruz ama bunlar sürekli hareketler olmadığı için (kabus falan görmüyorsanız o anda swh) uykunun normal ve sınırlı hareketleri şeklinde algılayıp uyku istatistiğinizi bölmüyor. tam bir uyku süresi görebiliyorsunuz. sabah da bakıyorsunuz genel bir uyku istatistiği. süre, nabız vs.

  saatin gps, wifi, bluetooth, tüm bağlantılarını kesip cihazı sadece ve sadece saat amaçlı kullanmak isterseniz yaklaşık 1 aylık bir batarya ömrü var. bu da ekran sürekli açık kalmasın modunda kullanılır ise. diğer türlü sürekli kapalı modda, siz saate bakar hareketi yaptığınız an ekranı otomatik açılıyor, kolunuzu çevirdiğinizde ise ekran tekrar kapanıyor. ancak birçok özelliğe sahip bu cihazı sadece bu modda kullanmak da istemiyor insan. güç tasarrufunda 4-5 gün, standart kullanımda 2; zorlarsanız 2.5 günü görüyor. konum gps her şey açıkken 1 gün civarı kullanılıyor. ekran kararma modunu ben otomatiğe aldım, ekranın bekleme konumunu 15 saniyeye çektim, gps kapalı, gerektiğinde açıyorum, wifi ise otomatik modda. o da şöyle oluyor, telefona bluetooth ile bağlı olduğu için telefon mobil veriden veya wifiden nete bağlı ise her şekilde telefondan bluetooth ile internet bağlantısı alıyor. telefonla bağ kesildiği anda (telefonun şarjı bitmesi, netin kesilmesi vs.) bulunduğunuz mekanın wifi'sine bağlanıyor. ya da tamamen wifi'ye bağlı mod var. en temizi otomatik zaten. bluetooth bağlantısı varken sürekli olarak telefona veri senkronluyor da oluyor çünkü. s health gibi. ben cihazı dün gece şarj ettim. 2 saatte falan doluyor bataryası. şu an şarjım %66'da.

  soracaksınız telefonun bluetooth'u sürekli açıkken telefon batarya ömrü noluyor? benim telefonun bataryası 5k mah.* normalde 2 gün kesin gidiyor, zorlarsam 2.5 günü görüyorum. ancak dünden bu yana çok da aşırı bir fark görmedim. eskisine göre birazcık daha hızlı gittiği kesin, onu gözlemledim fakat bu süreyi o "buçuk" olan günden yiyip 2 güne indirdi sadece. çok da mühim bir şey değil. telefonu dün değil ondan önceki gece full şarj etmiştim, telefonun şu an şarjı %40 civarında.

  cihazda şu an bixby güncellemesi yok. normal s voice var. ingilizce komut verebilirsiniz fakat ben türkçe de ingilizce de buna şu an gerek görmüyorum. klavyesi bildiğin eski telefon mantığında. ufak tefek şeyler yazmak dışında kullanışlı değil. yani f yapacaksanız 3'e 3 kez basmak, j yapacaksanız 5'e basmak gibi eski yıllar mesaj yazma mantığında. cihazın ekran kısıtı gereği bu da böyle. ancak dediğim gibi cihaz üzerinden chat yapmaya kasmayacaksanız gereksiz. sadece ufak tefek şeylerde işlevsel.

  ha bu arada bugün yürüyüş modunu kullandım. gps'i aktive ettim ve yürüyüş sonunda yürüdüğüm harita bilgisi de çıktı ekranda. falan filan işte. aslında tek tek anlatmaya gerek yok, aşağıda incelemeleri mevcut. görüyorsunuz. mikemmel. anlatmaya gerek yok. böyleydi şöyleydi demem. swh.

  ek: ayarladığınız taktirde, saati kolunuzdan çıkarınca saate bildirim düşmesin ve ekran kilidi devreye girsin modları var. ben klasik desen olanı tercih ettim. ha bi de kendisini uyku moduna alıyor hareketsizlik anında. belirli aralıklarla nabız ve vücut hareketi algılamadığı saniye bu modlar devreye giriyor. bu hem şarj için hem de başkası saati kurcalamasın diye ek önlemler. bir de telefonu kullanma esnasında da saate bildirim düşmesin modu var. mantıklı. zaten elinde telefon bir de saate neden bakasın ki? saatin amacı zaten sen telefona bakmadığın zaman telefonunda şu bu var git bak ya da buradan halledelim kafasında olduğu için güzel bir seçenek bu. diğer yandan ekran sürekli açık kalsın, bildiğin sürekli saat gözüksün diyorsanız biraz şarjdan feragat edip 1 günü aşağı yukarı görme şansınız var. şarj ünitesi ise mıknatıslı, dock şeklinde tasarlanmış temasla şarj sistemi.

  özet

  teknik özellikler: http://www.samsung.com/global/galaxy/gear-sport/
  istediğiniz kadar inceleme videoları: https://www.youtube.com/…amsung gear sport inceleme
 • bixby desteğinin gelip gelmediğini merak ettiğim akıllı saat. önümüzdeki hafta içi sanıyorum ki 1 tane edineceğim. biraz kullandıktan sonra editlerim burayı.

  edit : 3 haftadır kullanıyorum. bixby daha gelmemiş. s voice var sesli asistan. çok kötü değil şunu ara falan dediğinde arıyor en azından. saat oldukça güzel. en kötü tarafı hoparlörünün olmaması. bluetooth kulaklık almak şart gibi bisey. bluetooth kulaklık ile aramaları cevaplayabiliyorsunuz, spotifydan müzikleri falan ayarlayabiliyorsunuz. diğer kötü tarafı kullanışlı uygulama yok gibi bisey. market çok zayıf. arayüz iyi. gear, facer gibi uygulamalarda çok fazla saat arayüzü var. sıkılınca değiştirecek çok seçenek oluyor. bildirimleri falan saatten bakıyosunuz önemsiz bildirimse telefona bakmanız gerekmiyor. işteyken falan kullanışlı oluyor. merak ettiğiniz bisey olursa yesillendirebilirsiniz.