• iphone ile çakma bazında tek alakası, belki iphone'a direk çakması olabilir. üstünlüğü gömlek bazında üçün beşin ötesine geçtiğinden, iphone'dan üç beş parka, iki üç anorak üstün denebilir.
    bilgi sahibi olmadan fikir sahibi, kişilik sahibi olmadan imaj sahibi olanların allah'tan rağbet etmediği bir ürün.
    edit1: hayır, bu cihazın sahiplerinden biri değilim.
  • şu sıralar hepsi bir arada iş çözümü arıyorsanız, uygun fiyata alabileceğiniz bir dijital yardımcıdır. üstüne basarak söylüyorum, bir dijital yardımcıdır (pda). yani sadece telefon özelliğini kullanacaksanız veya millete hava atacaksanız; gidin samsung armani, lg prada, iphone veya innov8 alın. bununla birlikte şu sıralar bu alete ulaşmak çok zor. satan bir bayii neredeyse yok. satıcılar da değişen kur ve ana dağıtıcıların hala piyasaya sokmamış olması sebebiyle ellerinde kalan son bir taneyi size vermek istemeyecektir (zar zor aldım bayiinin elindeki tek adedi).
    3 gündür test etmekteyim. bundan önceki telefonum samsung d880'di ve şu ana kadar sadece windows mobile kullanan bir cihaz olarak barkot okuyucu kullandım. bu gereksiz bilgiyi de size sunduktan sonra gelelim izlenimlere:
    1-evet ekran basınca duyarlı ve benim gibi büyük parmaklı kişiler için bazen işkence haline gelebiliyor. ama parmağınızı hafifçe çevirin, biraz açı verin vs. sonuçta ne şekilde basmanız gerektiğine bir şekilde alışıyorsunuz. ayrıca kendi kalemini her şekilde algılıyor. ama kalemi ayrı bir yerde taşımanız gerekiyor, telefona takmanız mümkün değil.
    2-windows mobile kullanırken herhangi bir sıkıntı yaşamadım. outlook güzel çalışıyor, menüler güzel akıyor, ivmelendirici güzel işliyor. tek sorun, kapattığınızı zannettiğiniz programın arka planda çalışmaya devam etmesi. bir noktadan sonra bellek doluyor, bunun için ara ara görev yöneticisinden görevleri sonlandırmak gerekiyor. bunun için bir ayar var mı bilemiyorum.
    3-ekranın yansıtmış olduğu görüntü de gayet güzel. çekilen fotoğraflardaki netlik de hoşuma gitti. yok ben 10 mp kalite bilmem kaç milyon renk ekran isterim diyorsanız bir zahmet dijital fotoğraf makinesi alınız.
    4-sadece bir kere takıldı. onda da bile bile zorladım makineyi. explorer çalıştırdım (hiç gerek yok, opera her şeye yeter), zorlu bir siteydi açmaya çalıştığım ve ekranı yatay çevirdim. doğal olarak benden bu kadar dedi makine. reset tuşuna basmak yetti.
    5-ana ekrandaki "widget" olayı güzel olmuş. ana uygulamalara buradan erişmek güzel. ayrıca animasyonlar göze hoş geliyor. ama isteğe göre değiştirilebilir olsaydı daha güzel olurdu.
    6-smart kart okuyucusu hoş bir uygulama. kartvizitin fotoğrafını çekerek içindeki bilgileri outlook'a aktarıyor. ama benimkisi gibi normal insan gözünün bile zor algılayacağı bir kartvizitiniz varsa %50 verim beklemenizi öneririm.
    7-wireless olayı biraz garip olmuş. nedendir bilmiyorum ama makine kafasına göre takılıyor. sinyalin çok güçlü olduğu yerde sinyal bulamıyor, laptopın zor çalıştığı yerde birden, kocaman gelen kutusunu güncelleyebiliyor. sanırım bir update ile bu konu hallolacaktır. ama pili sonuna kadar sömürüyor. maillere bakmak gibi kısa süreli işlemler için wireless kullanmak daha mantıklı.
    8-tek bir giriş var ve buna da sadece samsung'un kendi aksesuarlarını takmak mümkün. kutu içerisinden cd, kılavuz, kulaklık, şarj cihazı ve bağlantı kablosu çıkıyor. bağlantı kablosunu güvenip şarj cihazını taşımamazlık etmeyin, usb'den gelen güç bu cihazı şarj etmeye yetmiyor.
    9-basılı olan kılavuz bir işe yaramaz, netten 70 sayfalık kılavuzu indirip dikkatlice okumanızı öneririm. hatta peşine windows mobile hakkında bir şeyler de okumanız faydalı olacaktır.

gps, active sync ve birkaç özelliğini daha kullanma fırsatı bulamadım. sonuç olarak 5 sene önceki bilgisayarımı cebimde taşıyorum, bu da ilginç bir nokta.

ileri inceleme sonrası edit 1: kaldığımız yerden devam ediyoruz:

10-orta, ara, yan, sağ sol vs. cihaz değildir. direkt ileri düzey bir makinedir. görünen odur ki mobil teknolojinin geleceği bu doğrultudadır (bu da apayrı bir konu ama acayip fantezilerim var bununla ilgili).
    11-optik mouse mevcut üstünde. alışınca ekrana dokunmaya bile gerek duymuyorsunuz.
    12-active sync programını, iş bilgisayarımda yerel yönetici olmadığım için kullanamıyorum, cihazı görmüyor bilgisayar (yolunu yordamını bilen varsa yardım rica ediyorum). 16gb öyle boş boş duruyor.
    13-wireless bağlanınca outlook çok hızlı çalışıyor. tam istediğim gibi. ama msn açılmadı bir türlü, sanırım biraz daha uğraşmak gerekecek.
    14-sadece windows mobile klavyesini kullanmak zorunda değilsiniz. çeşitli klavye tercihleri mevcut. dolma parmaklar için q klavye bile var.

(devamı gelecek...)

devamı gelecek editi 2:
    15-windows mobile olduğu için zibilyon tane program yüklemek mümkün. yükleyin, kurcalayın; gayet eğlenceli.
    16-10 ytl verip cam koruma filmi aldım. bir b*ka benzemiyor. 1 saat sonra söktüm attım. paraya kıyıp adam gibi deri kılıf alın.

(benden bu kadar, artık gerisini kendiniz öğrenin lütfen.)
  • "tikilerin ayfonu varsa, geek'lerin omniya'sı var."
    (gerhard shiksallandir müller)
  • ilk smartphone'um oldugu icin biraz tecrübesizdim. ondaki herseyi ilk kez onda görmüs onda tanimistim. karsilastirma olanagim yoktu. iyisine iyi, kötüsüne kader dedim. simdi windows mobile kamburu olmayan bi telefona gecince gercek saadetin ne oldugunu anlamis oldum.

omnia iyidir hostur. hicbir isinize yaramiycak bi ton özelligi vardir. televizyona baglanabilir, kartvizit okur, kadrajdaki gülümseyince kendiliginden fotograf ceken bi kamerasi vardir falan da filan. bu özellikleri nerdeyse hic kullanmadim. asil hasir nesir olunan islerdeyse resmen kan kusturdu omnia.
    asiri hassas sensörüyle gerekli gereksiz landscape formata gecti. bazen sirf bu yüzden telefon calarken acamadigim oldu. gereksiz yerlerde tus kilidinin devreye girmesi terletti. o akillara zarar ekran klavyesinde i'ye, n'ye bakmak iskenceye dönüstü. mesaj yazmaya üsenip cevapsiz biraktigim ya da direkt aradigim cok oldu. günesli günde "telefon mu kapandi lan" dedirtecek kadar kararan ekrani ayri hikaye. menülerinde dolasmaksa kisin bizim mahalleden okula gitmekten daha yorucuydu.

kisacasi, kendisi pek iyi anmayacagim bi ex-phone oldu benim icin. hakkinda daha fazla kötü konusmak istemem. iyi kötü yasanmisliklar var. belki de sorun onda degil, ailesindeydi (cingene windows mobile ailesi). ama bi daha bu windowsgillerden bi telefon alicagimi sanmiyorum. anlasamiyoruz, ne yapiyim
  • ekran dışında hardware olarak iphone dan üstün olan cihaz. software konusu ise tartışılır, şahsen windows mobile ı hiçbir zaman iphone os dururken kullanmam. biraz tercih meselesi.

güzel olmuş ama, aferin.
  • bir çeşit bukalemun. iphone ile karşılaştırmak gayet hatalı olur, çünkü iphone nun işlemcisi samsung.
  • bu cihazın (kanaatimce telefon değildir bu tarz aletler, pda'dir kendileri; telefon olarak kullanımı ise ek bir özelliktir) ekran hassasiyetini test etmek için iki farklı referans noktası ele almak gerekiyor: stylus kullanımı ve parmak kullanımı. gerçekten de yapılacak olan registry ayarları ile telefonu parmakla kullanmak kolaylaşıyor. ne var ki windows mobile 6.1 işletim sisteminin minicik ikonlarına basabilmek için elf kızı parmaklarını sahip olmak lazım. bununla birlikte ufacık ikonlara basmak iphone'da da bir dert (ipod touch 2.0 kullanıcısıyım). ayrıca ilginç bir husus daha var, omnia ekranı üzerine yapılan tıklamalarda cihazın algıladığı görülebilmekte fakat nedense bununla ilgili olarak işlem gerçekleşmemekte. sanırım bu windows ile ilgili başka bir sorun. ipod touch'ta şu ana kadar böyle bir şey ile karşılaşmadım.
    gelelim stylus konusuna, o konuda rakipsiz olduğunu düşününyorum. samsung da ekran hassasiyeti konusunda kendisine o kadar çok güveniyor ki stylus'u telefon üzerine takılabilecek şekilde tasarlamamışlar. * *
  • alınacak bir telefon değil. ekranı zaten iphone'un kıyısından dahi geçemiyorken üstüne hatalı. kalibre edilemiyor. donmalar, windows mobile takozlukları, şarjının az gitmesi cabası. istersen onbin özellik barındırsın konfigürasyonu yetersiz. çok yavaş, hiçbir zaman seri cevap veremiyor. hele bir de yeni yazılmış bir program yüklerseniz ölme eşeğim ölme. mp3 player olarak da kullanılamaz çok tırt ses çıkışı ve player'ı. sıfırına 800-900 vericekseniz hemen 700'e satim tertemiz.
  • abidik gubidik hata mesajları ile insanı çileden çıkartan alet.
    o hata mesajının üzerindeki "ok" tuşuna basmak araba kullanırken ya da başka dikkat gerektiren bir iş yaparken o kadar zor ki, çareyi telefonu resetlemekte buluyorsun.

edit: en son resetlememin ardında, "ekran hizalama" ekranından bir türlü çıkamadım. servise götürüp kafalarına atmaktan başka çarem kalmadı.
  • yeni sahip olduğum yeni yeni alışmaya çalıştığım telefonlu pda.
    samsung firmasının vermediği desteği www.omniaturk.com isimli site fazlasıyla veriyor, tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap