şükela:  tümü | bugün soru sor
 • reklamları son günlerde yaygınlaşan tv. gazetelerde ilk tanıtılması mart 2009'a denk geliyor. şimdilerde ise futbol temalı reklamlarıyla aile reislerini can evinden vurmayı hedefliyorlar. yaklaşık 6 ay önce bu televizyondan alıp evine koymuş biri olarak da, tv yenileme derdinde olan kardeşlerime, dostlarıma yardımcı olma umuduyla bu ürün hakkında fikirlerimi belirtmek isterim.

  teknolojik terimler hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim. etraftan duya duya insan kendini öğrenmiş, biliyor sayar ya benim ki de o hesaptır. piksel ve kontrast oranı dışında, tv nin iç elemanları ve yapısı hakkında bir şey bilmem. konuya girelim fazla uzatmadan.

  yayın kaynağım çanak antendir. hd değildir. başka bir yayın kaynağında televizyonumu deneme imkanım olmadı.

  görüntü kalitesini çok çok beğenmeme ilaveten, lcd/plazma sahibi olup da televizyonumu seyreden birkaç arkadaşım görüntünün kendilerininkinden çok daha iyi ve farklı olduğunu belirtiyorlar. ayrıca, maçları seyrettiğim kahvedeki televizyonda olan ufak teklemeler burada olmuyor. maç izleyenler bilir, özellikle lcd tvlerde top havadayken veya futbolcu koşarken bazen görüntüde duraklamalar, kesiklikler olur. ama samsung led de bunlar olmuyor. benzer şekilde f1 sahnelerindeki hızla geçen otomobillerde de sorun yok. çok hareketli sahneler televizyon kalitesinin er meydanıdır. buralarda da sorun yoksa daha fazla düşünülecek husus yoktur.

  altyazılar ve jenerik konusuna gelelim. akıp giden yazılar, tv 50 hz ise titreme yapar. bu ürün 100 hz olduğundan bu sorun da yok. sadece; örneğin, ntv spor da maç skorları bandı ekrana ilk girerken çok kısa bir süre titreme yapıyor, sonra görüntü işlemcisi noluyo ulan diyor herhalde ki hemen titreme ortadan kalkıyor. ancak kontör veya kredi kartları reklamlarında alttan çok hızlı geçen mikrop büyüklüğündeki yazılar okunmuyor. onlar için diyecek şeyim yok. burada sıçıyor güzelim tv.

  renkler konusunda ise reklamda söylenen doğrudur. gerçekten de renkler çok canlı. kırmızı, kırmızı gibi kırmızı, diğerleri de öyle. karanlık sahnelerde de siyah tam anlamıyla siyah. beyazda da sorun yok. düşük kontrastlı tvlerde beyaz kirli gibi durur. gavurların off white dedikleri şey gibi. ama samsung bu tv'yi mega kontrast olarak üretmiş. renklerin parlaklığı ve tonu çok iyi.

  insanların kafalarının kavun gibi görünmesine şimdilik bir çare yok(muş). şimdiki yayınlar 3:4 formatında olduğundan ve bu tvler de bunu 16:9'a çevirdiğinden böyle oluyormuş. yayın formatı 3-5 sene sonra 16:9 ve hd olunca bu ortadan kalkacakmış. tv'nin tanıtımında hd film vardı. 50 cm'den bile baksanız adamın yüzü çok net görünüyordu. şimdiki yayında bu mesafeden izlerseniz "ulan bu insan mı" diyorsunuz. dolayısıyla bu durum da sona erecek.

  estetik olarak da söylenecek bir şey yok. sadece 33 mm kalınlığa sahip. kumandası da çok şık. dış tasarımı da çok güzel. tv'yi satın aldığınızda cam altlık da içinden çıkıyor. kolayca kuruyorsunuz. isterseniz orijinal samsung duvar askısını da satın alabilirsiniz.

  hiç kusuru yok mu kardeşim demekte haklısınız. ufak bir kusuru var. ekranı parlak ekran. yani tv'yi izlerken tavandaki lambayı veya arkadaki pencereyi de görebilirsiniz. ama her zaman geçerli bir durum değil. tv'yi yükseğe asmayıp sehpaya koymak lamba sorununu çözebilir. ancak tam arkanızda bir pencere varsa iyi düşünmenizi öneririm. ya lcd alınız veya tv'yi başka yere koymanın yolunu arayınız. gerçekten de tv izlerken pencerenin yansımasını görmek hiç hoş değil. diğer kusuru ise fiyatı efendim. epey pahalı bir tv. mart ayından beri fiyatı hiç düşmedi. 102 ekranı 4100 tl civarı. ama hanımla ben hiç pişman değiliz. çünkü bu kaliteye bu fiyatı normal karşılamak gerekir. tv izlemeyi seven biriyseniz imkanlarınızı biraz zorlayıp alın, kesinlikle pişman olmazsınız.
 • elektrik kesintisine ve voltaj değişimlerine karşı hassas ve can sıkıcı sonuçlar doğurabilecek cihazdır.
  yaklaşık bir haftadır istanbul bilişim a.ş.'nin teknik servisinde bulunan samsung led tv'im az önce geldi. servise gitmeden önce açılmıyordu.
  arıza açıklaması olarak "yazılım güncellemesi yaptık. elektrik kesildi veya voltaj değiştiyse, yazılım bozulmuş olabilir." denildi.
  regülatör mü almak gerekecek acaba?
 • dünyanın en ince 3d led tv'leridir kendileri. piyasaya yeni çıkmış olan 9 serisi 7.98 mm kalınlığı ile dünyanın en ince led tv'si ünvanını almıştır.
  40", 46" ve 55" ölçülerinde modelleriyle gelen 9 serisi ürünler biraz tuzlu olmakla beraber 46" yaklaşık 16.000 tl, 55" yaklaşık 20.000 tl'ye satılmaktadır.
  en ince olmasının sebebi sadece panelden ibaret olmasıdır, geri kalan tüm zımbırtıları üzerinde durduğu stand içinde bulunur.

  universal qwerty klavyeye sahip uzaktan kumandası bile başlı başına bir modeldir. tv'den herhangi bir kanal izlerken, kumandanın ekranından dvd player'daki film seyredilebilir. tv başında değilken tv kanalları da seyredilebilir. kumandadan resimleri kontrol ederken tek dokunma ile resimler tv'de görülebilir. tam hatırlamıyorum ama bu kumandayla internete de girilebiliyor sanırım.

  http://www.youtube.com/watch?v=gjklpr46eg4
 • en ucuz modellerinden birine sahip olmama rağmen hayranıyım kendilerinin. ama sabahın bu saatinde delirtti beni. nedeni ise basit, her zamanki gibi kapanış saatini ayarladıktan sonra, açılış saatini de ayarlayıp, gürültüsüyle beni uyandırmasını istedim. lakin bir türlü başaramadım, kısa keseyim, sorun şuymuş: usb portuna herhangi bir usb aygıtı bağlı olmadığı sürece, açılış saatini ayarlayamıyorsunuz, hayır işin ilginç tarafı teoride usb aygıttan bir dosya okumak istemesine rağmen, aslında böyle bir şey yok, gayet açılış saatinde normal tv modunda açılabiliyor, ama inatla usb portuna bir aygıt tıkıştırılmasını istiyor, neyse, tıkıştırdık biz de.
 • inanilmaz kaliteye sahip teknoloji urunudur. basit tanima sebep olan hadise ise arkadaslarla izlenen normal dvd'nin izleyiciler tarafindan, "hoca bu blu-ray degil mi" diye sorulmasidir. ayrica lcdlerden sonra elektrik faturasindaki dususte kaliteye destek teskil eder.
 • alalı henüz birbuçuk sene ve akım korumalı prize bağlı, geceleri elektriğinin kapatılmasına rağmen anakart arızası sebebiyle servise giden oyuncağımız. servise gideli onaltı iş günü olmuş hala kendisinden haber alınamamaktadır. zamanın biraz daha hızlı akıp otuz iş gününü tamamlamasını iple çekiyorum. bozulmasından mütevellit samsung' a bakış açım her ne kadar değişmiş olsa da bu süre tamamlandığında satın almış olduğum fiyata biraz ilave yaparak yine samsung 3d led almak gibi mazoşist bir davranışa itebilen bir firmadır kendisi. adamlar yapıyor arkadaş.

  edit: 30 iş günü dolmuş ve para iadesi alma hakkım doğmuştur.
 • evime bir tane satın alıp tv sehpasına kurduktan yaklaşık bir buçuk sene sonra tv'yi ayakta tutan parçanın kendi kendine bir sabah ansızın kırılmasıyla yere düşen ve kullanılamaz hale gelen televizyonum. samsung müşteri hizmetleri ile temasa geçtiğimde sorunumuzu ilgililere ileteceklerini ve bize döneceklerini beyan ettiler. günlerce beklememe ve kendilerini tekrar tekrar arayıp hatırlatmama rağmen ne dönen oldu ne de bakan.

  televizyonumu aldığımda içinden çıkan servis numarasını aradığımda oradaki kişi bana servis sözleşmelerinin bittiğini dolayısıyla kendimiz kurup çalıştırabileceğimizi söyledi. biz de öyle yaptık ve parçayı televizyona sıkıca vidalayıp çalıştırdık ve o şekilde aylarca kullandık. bir pazar sabahı kopan gürültüye uyandığımızda televizyon yerdeydi. uyku sersemliğini atlatıp çalıştırdığımızda ekranın yarısının karlı yarısının da simsiyah olduğunu gördük. panelde görünürde hiç bir şey yoktu ama çerçevesi ayrılmıştı. samsung müşteri hizmetleri, beni günlerce oyaladıktan sonra servise götürmemi söyledi. götürdük ve yaptıkları inceleme sonucunda 3250 tl karşılığında tamir edilebileceğini söylediler!!! oysa o günlerde tv'nin fiyatı 2400 lira idi!!!!

  samsung müşteri hizmetlerini arayıp samsung türkiye'nin telefon numarasını istedim ama veremeyeceklerini söylediler!!

  tüketici heyetinin avukatı aracılığı ile samsung ile yeniden irtibata geçtim. avukata kendilerine yardım edeceklerini söylediler. aradım ama yine aynı terane!!

  bebeğimin doğum masrafları falan filan derken o günlerde samsung ile baş edemeyeceğimi anladım ve işin peşini şimdilik bıraktım. yeni bir ev de almam nedeniyle bir süre daha bekleyeceğim. televizyonu bir güzel kolileyip kore'ye postalamak en iyisi!!!

  televizyonu almayı düşünenler için daha önceki entrymde yazdıklarımın arkasındayım. gerçekten iyi bir televizyon. ama bu televizyonun stand ayağı yeterince sağlam üretilmemiş. bir mühendis olarak bunu rahatlıkla iddia ediyorum. televizyonu alacaklara da mutlaka duvara takmalarını tavsiye ediyorum. ama televizyon ile bir sıkıntı olduğunda samsung müşteri hizmetlerinden hiç bir yardım göremeyeceklerini bilmelidirler.

  sonra ne mi yaptım? aynı televizyonun arçelik markasını alıp duvara taktırdım. aynı görüntüyü o da veriyor. samsung'dan hiç bir aşağı kalır yanı yok. mutluyum huzurluyum. samsung'un çöp televizyonunu, zedelenen parke zeminimin resimleriyle beraber kore'ye göndermek üzere bekletiyorum. samsung'un hiç bir ürününü daha ucuz olsa bile bir daha almamaya karar verdik. televizyona saydığımız binlerce lira da, samsung'a ve buradaki haybecilerine haram zıkkım olsun!
 • pre-edit: samsung smart tv başlığındaki entry'mi bu başlık altına taşıdım, doğru yeri burası çünkü. bu girişi yapmak istememin sebebi de şu; iki haftadır kurcalaya kurcalaya tv ile ilgili bir çok şey kotardım, ilginç özelliklerini ortaya çıkartıp kullanmaya başladım; bunları bulmak için onlarca sayfa forum okudum, şimdi diğer kullanıcıları bu mesajı okuyup bazı şeyler için hazıra konsun istiyorum, bu nedenle bu entry'yi zaman zaman güncelleyeceğim.

  son güncelleme: 23 ağustos 2011

  edit: bir sonraki soru ve cevabımız meşhur dimming, gölgelenme, siyah ayarları vb. üzerine olacak.

  soru - cevap indeksi:

  1. soru - bir yığın model ismi var kafam karışıyor, bu işin aslı nedir?
  2. bilgi kaynakları
  3. d8000 serisinin içi ve testi videosu
  4. soru - tv'nin doğrudan uydu yayınlarını alma özelliği var deniyor, ne iş?
  5. soru - peki digitürk ve d-smart yayınlarını nasıl izleyeceğim?
  6. soru - farklı içerik için farklı renk türü var mıdır?
  7. soru - deniyor ki bu tv'ler xbox ya da ps3 ile oyun oynamaya çok müsait değilmiş?
  8. soru - bu şeyin kumandası dandik midir?
  9. soru - widget, net player, internet üzerinden hd yayınlar, smart tv vb. nedir?
  10. soru - tv üzerindeki yazılımı nasıl güncelleyeceğim?
  11. dolby digital, dts, pcm geçiş sorunu
  12. soru - servis menüsü varmış diyorlar, nedir?
  13. soru - bu tv üzerinde kanal sıralamak kadar zor bir şey yokmuş diyorlar?
  14. soru - show tv yayınında ses sorununu ne yapacağız?
  15. soru - hotbird ve turksat için doğru uydu ayarları nedir?
  16. soru - 3d mıridi deniyor üç boyut falan, nedir bu işin aslı astarı? bir de bunun gözlükleri farklı oluyormuş aktif pasif diye?
  -----------------------------------------------------------------------

  1. soru - bir yığın model ismi var kafam karışıyor, bu işin aslı nedir?

  samsung, aşağı yukarı 3-4 yıldır her sene yeni bir seri çıkartıyor ve üretimini bunlar üzerinden yapıyor. misal 2010 yılında c serisi çıktı, 2011 yılında ise d serisi satışta. misal 46d7000 demek d serisinin 46 inch ekranlı 7000 model tv'si anlamına geliyor. her çıkan seri, doğal olarak, bir önceki seriye göre iyileştirmeler, yeni özellikler ile geliyor.

  örnek olarak d serisine ait modeller arasındaki farkları şuradan görebilirsiniz: http://img228.imageshack.us/…mg228/3783/dserisi.jpg buradaki önemli nokta şu; aslında d serisine ait cihazlar özellik ya da destek olarak fabrikadan aşağı yukarı aynı çıkıyor; fakat özellikle yazılım ile daha üst modellerde tüm özellikler açılırken, daha düşük modellerde, artık modeline göre, bir çok özelliği kapatıyorlar.

  dolayısıyla başınız ağrımasın, uzun süre kullanayım istiyorsanız mümkün olduğunca üst modele yakın bir şey almakta fayda var. bununla birlikte, örneğin, d serisinde 7000 ile 8000 model arasında önemli bir fark da yok, aradaki 1.000.-tl fark verilmez, gidin bir çok kullanıcının yaptığı gibi 7000 serisinden bir cihaz alın.

  edit: samsung'un kendi sitesinden çok detaylı bir karşılaştırma tablosu: http://content.hwigroup.net/…ed-lineup-d-series.jpg
  -----------------------------------------------------------------------

  2. bilgi kaynakları: siz de bu seriden bir tv alıp kurcalamaya başlayınca önce vay "amına koyim samsung, ne biçim cihaz yapmışsın" diyecek, ardından internete dalıp tv ile ilgili forumları araştıracaksınız, siz boşuna kasmayın diye ben size türkçe ve ingilizce en baba üç dört forum adresini buraya yazıyorum, bunlarda sebil gibi kaynak var, boş zamanınızda açıp okuyun.

  a. turkeyforum

  elektronik cihazlar konusunda türkçe içerikli en doyurucu forum burası; bunun da asıl sebebi kullanıcıların büyük bölümünün gurbetçilerimiz olmasından kaynaklanıyor. böyle olunca hem yurt dışında en son çıkan ürünleri kolayca alıp deneyebiliyorlar, hem de yabancı dil vb. problemi olmaması dolayısıyla bir çok gelişme ve haberi doğrudan kaynağından alıp kullanabiliyorlar.

  genel bilgi http://www.turkeyforum.com/…/forumdisplay.php?f=251 adresinde bulmak mümkün.

  b. donanımhaber

  bu forum yukarıdakine nazaran daha az teknik kullanıcı ve bilgi içerse de yine de fena değil, güzel bilgilere buradan da ulaşmak mümkün.

  genel bilgi http://forum.donanimhaber.com/forumid_284/tt.htm adresinde, burada ilgilendiğiniz tv ile ilgili konu başlığını bulacaksınız. önemli: bu forumda albani isimli bir kullanıcı mevcut; deli gibi de teknik bilgisi var, yalnız mesajlarında dil kullanımı biraz özensiz. ancak ne yapın yapın, bu tv serisini detaylı bir şekilde bilmek, ekran teknolojileri, sorunlar, ilerlemeler vb. konusunda bilgi almak isterseniz bu adamın mesajlarını üşenmeyin, bıkmayın okuyun. ben çok ama çok istifade ettim.

  üşenmedim, sizin için ilgili konuda bir arama yaptım, arama sonuçları işte burada: http://forum.donanimhaber.com/…submitbutton=+tamam+

  buna linke tıklayınca sadece albani'nin mesajları gelecek, açın okuyun, bu konularda zihin açıcı. bu arada albani'nin kendi blog'u da şurada: http://displaypanelsbycan.blogspot.com/

  c. avsforum

  ingilizce içerikli bu site ve forumları bu konudaki en baba forumlardan bir tanesi. amerikalıların konuya nasıl yaklaştıklarını izleyebilirsiniz.

  genel bilgi: http://www.avsforum.com/…-vb/forumdisplay.php?f=166

  d. samygo

  bu site de ingilizce içerikli olmakla birlikte türk kullanıcılar da yer alıyor, forum olarak çok aktif değil ancak derli toplu çok iyi teknil bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  http://www.samygo.tv/

  ----------------------------------------------------

  3. d8000 serisinin içi ve testi videosu

  hd nation programı 46d8000 serisi için güzel bir test videosu ve ayrıca kolay kolay hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir içini açıp gösterme programı çekmiş, 2x20 dakikanız varsa bu iki programı mutlaka izleyin:

  http://revision3.com/hdnation/hdtv-dissection

  http://revision3.com/hdnation/samsung-8000-review

  -----------------------------------------------------

  4. soru - tv'nin doğrudan uydu yayınlarını alma özelliği var deniyor, ne iş?

  cevap: tv'nin içerisinde uydu kablosu takılabilmesi için kendi tuner'ı bulunuyor. bu ne demek? şu demek; çatınızdaki çanak diyelim türksat'a bakıyor, işte oradan çektiğiniz kabloyu doğrudan tv'nin arkasına takıp, uydudan gelen yayını izleyebiliyorsunuz demek. yani araya bir uydu alıcı almanıza gerek kalmıyor. hikaye burada bitiyor mu, hayır bitmiyor; bahsettiğim bağlantıyı kurduğunuz zaman o uydudan hangi şifresiz yayın yapılıyorsa onları alabiliyorsunuz. diyelim ki çanağınız türksat'a çevrili, türksat üzerinden yayın yapan tüm ücretsiz kanalları sorunsuz ve kaliteli olarak izleyebilirsiniz.

  türksat ve hotbird ayarları için 15. soruya bakın.

  -----------------------------------------------------

  5. soru - peki digitürk ve d-smart yayınlarını nasıl izleyeceğim?

  cevap: ilk sorunun devamı olarak, tv'mizin arkasında ayrıca conax modul desteği bulunuyor. bu ne işe yarıyor derseniz, kabaca şu işe yarıyor; uydu alıcınıza taktığınız d-smart ya da digiturk kartınız var ya şifreyi çözmeye yarayan, işte o kartı bu modüle takıp, bunu da tv'ye takınca şifreli yayınları da izleyebiliyorsunuz. yalnız burada bir püf noktası var ki bunu da sadece buradan okuyabilirsiniz: digiturk modül satışı ile abonelik yapmadığı gibi (nedense) mevcut modül ve kartları da piyasadan çekmeye başlamış durumda. böyle olunca digiturk izlemek için digiturk receiver'ı almak şart oluyor. d-smart ise bunun aksine dijital kart satışı yapıyor. ancak bu durumda da komik bir durum ortaya çıkıyor; d-smart kartını alıp tv'ye taktınız ve uydudan gelen yayınların şifresini açıp, normal bir şekilde izlemeye başladınız. normalde star, ntv, trt hd gibi kanallar türksat üzerinden şifresiz yayın yaparken, formula 1 ve maç yayınlarında yayına şifre koyuyorlar. böyle bir durumda bu yayınları izleyebilmek için biss key denilen bir anahtara ihtiyacınız var, genellikle yayın kanalları bu anahtarları da zaten kendi sitesinde yayınlıyor türk izleyici mağdur olmasın diye. püf noktası şu ki, eğer d-smart'ın kendi uydu alıcısını almış olsaydınız bu şifrenin size bir etkisi olmayacaktı, ancak d-smart'ın teknik yetersizliği neticesinde modül - kart ile yayın alıyorsanız malesef tv üzerindeki ayarlarda ve yazılımda biss key girecek bir bölüm yok! böyle olunca da bu kanallara şifre girince izleyemiyorsunuz. bu durumun iki muhtemel çözümü var, (pek muhtemel olmayan) samsung, kendi yazılımını güncelleyince bu tür durumlar için biss key girme olanağını getirecek ki bu düşük bir ihtimal, ikinci çözüm ise d-smart bir şekilde kendi kartı üzerinde bu biss key bilgilerini de ihtiva edecek, bu kanallar şifreye girince, kart bunları da açacak.

  bu teknik bilginin ardından bir de teledünya konusuna girelim; eğer evinizde kablo tv mevcutsa aylık 9.*-tl gibi komik bir rakama teledünya abonesi olup bir çok kanal izlemek mümkün. bunun üzerine 10 tl daha verirseniz iki adet de hd sinema kanalı açılıyor. benim bir haftalık tecrübem, belki bir yığın yeni film oynamıyor ama evde ihtiyaç görür, alın deneyin, beğenmezseniz zaten aylık 10 tl, bir iki ay sonra iptal ettirirsiniz. teledünya'nın da conax modül için kart desteği mevcut, yani kendi cihazını almadan rahatlıkla teledünya yayınlarını izleyebilirsiniz. yukarıdaki teknik açıklamalardan bir farklı durum mevcut; kanallara şifre dahi girilse bu şifre teledünya merkezinde çözülüp abonelerine iletildiği için bu yayınları izleyememe tehlikesi yok!

  son olarak conax modül konusunda kısa bilgi verelim: bu nane, dijital kartı içine taktığınız metal bir yuva, sadece karttan biraz daha büyük. bu naneyi de alıp tv'deki yuvasına takıyorsunuz, yani kartı doğrudan tv'ye takmak söz konusu değil. piyasada biberli, technisat ya da neotion gibi farklı markalarda modül bulmak mümkün; internetten de kolayca sipariş verilebiliyor, fiyatları 90 - 140 tl arasında değişiyor. hepsinin yaptığı iş aynı ve kaliteleri de birbirine yakın. ben forumları da okuduktan sonra http://www.hepsidvb.com/ adresindeki neotion marka cihazı sipariş edip, kullanıyorum, bir şikayetim yok, tavsiye ederim.

  -----------------------------------------------------

  6. soru - farklı içerik için farklı renk türü var mıdır?

  cevap : evet vardır. tv üzerinde olarak dört adet renk seçeneği geliyor bir şey izlerken; bunlar dinamik, doğal, standart ve film modu diye aklımda kaldı. tv bu modları istediğiniz şekilde çok detaylı bir şekilde değiştirmenize izin veriyor. işte özellikle mkv gibi yüksek çözünürlüklü film izlerken movie modunda daha iyi ayarlara sahip olmak istiyorsanız sizi şu adrese alıyoruz: http://displaypanelsbycan.blogspot.com/…ttings.html

  tarafımca denendi ve onaylandı. ama tabi film izlemeyi vibrant renklerle istiyorsanız bu ayarlar size pek hitap etmeyebilir. bunun için de ayrıca albani ustaya teşekkür ediyoruz.

  -----------------------------------------------------

  7. soru - deniyor ki bu tv'ler xbox ya da ps3 ile oyun oynamaya çok müsait değilmiş?

  cevap: işte bu soru ve cevabı da başka yerde kolay kolay bulamayacağınız bir şey. siz de tv'yi aldıktan sonra hemen benim gibi xbox'ı açıp adam öldürmeye başlarsanız büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız, çünkü malesef tv'nin oyun içerisindeki tepki süresi bir parça yüksek, bunun için tv'nin ayarları içerisindeki game mode'u açmanız gerekiyor. böyle olunca, oyun içi görüntülerde, normal gözün pek algılayamayacağı şekilde, kalite bir parça düşüyor, buna mukabil tv'nin tepki hızı gelişiyor ve malesef 50 ms civarına ancak inebiliyor. bu ne demek, şu demek, oyun oynarken parmağınızla game pad üzerinden verdiğiniz komutun ekrana yansıması biraz gecikmeli oluyor. hani benzinli araba ile dizel araba arasındaki fark gibi. bu fark game mode'da düşüyor ve game pad'in hassasiyetini artırarak üstesinden gelinebiliyor, yani hard core oyuncu değilseniz pek bir sıkıntı yok. ancak ben hard core oyuncuyum diyorsanız bu cihazdan malesef uzak durun, yoksa refleksleriniz ne kadar iyi olursa olsun, online oyunlarda, zaten pingimiz yüksek, bir düşman ile karşı karşıya kalınca, çoğu zaman ölen siz olursunuz.

  -----------------------------------------------------

  8. soru - bu şeyin kumandası dandik midir?

  cevap: evet dandiktir. samsung koca tv yapmış bu kadar özellikli, iki özelliği insanı kıl ediyor. birincisi, menü geçişleri çok yavaş; gerek kendi menüleri olsun, gerek smart tv uygulamalar arası geçişler olsun, gerek media player'ın dosyaları açıp kapaması olsun, kıl oldum. cihazda bir hantallık var, halbuki insan daha doğru düzgün bir hız bekliyor.

  kıl olduğumuz ikinci özellik ise şu, bu cihazı kullanırken, özellikle internet için, bir çok şey yazmak, adres girmek vb. gerekiyor. bunu tv üzerinden o dandik kumanda ile yapmanın çin işkencesinden hiçbir farkı yok. peki o zaman ne yapacağız? abd'de bu cihazı satarken yanında adam gibi klavyeli bir kumanda veriyorlar, türkiye'de vermiyorlar. işte bahsettiğim kumanda bu: http://www.samsung.com/…-accessories/rmc-qtd1ap2/za

  tabi biz bu kumandayı ebay üzerinde http://shop.ebay.com/…0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313 şeklinde aradığımızda aynı cihazı yarı fiyatına bulabiliyoruz. benim tavsiyem tv'yi alıp kurcaladıktan sonra bunlardan birisine yönelin.

  ------------------------------------------------------

  9. soru - widget, net player, internet üzerinden hd yayınlar, smart tv vb. nedir?

  cevap: konuşmakta olduğumuz televizyonun smart tv özelliği var malum. kimi modeller ethernet kablosu ile kimileri de dahili wi fi alıcısı ile evdeki internet bağlantısı üzerinden internete bağlanabiliyor. diyeceksiniz ki, kardeşim çıkıyor da ne oluyor; şu oluyor efendim, aklınıza bile gelmeyecek bir kapı açılıyor önünüze; şöyle ki; bu samsung denen firma dehşet ötesi bir şey yapmış ve tv üzerinde çalışacak, internetten indirebileceğiniz programlar oluşturmuş, bu programlara widget deniyor. ardından aynı iphone'daki app store benzeri bir arayüz oluşturmuş ve bu widget'ları internet üzerinden ücretli ve ücretsiz olarak kullanıcıların beğenisine sunmuş. yani siz tv'deki smart menü'ye geldiğiniz zaman, tv'ye indirebileceğiniz bir çok oyun, net üzerinden yayın yapan bbc gibi time gibi tv kanalı uygulaması bulacaksınız. bu uygulamalar gerçekten çok güzel, facebook'tan tut, skype'a, youttube'dan daily motion'a kadar bir çok uygulama mevcut.

  şimdi burada iki önemli şey yapacağız, bunu da başka yerde bulmak için çok kasarsınız, şimdiden söyleyeyim.

  ilki: tv üzerindeki widget'lere kendi yazdığımız! widget'imizi eklemenin bir kaç yolu var; bu da pc'ye apache server kurmaktan vb. geçiyor. biz o teknik yollara sapmayacağız ama şunu yapacağız. internet üzerinde net player isimli bir online media player uygulaması var. bu uygulamayı widget olarak tv'mize kurduktan sonra içerisine gireceğimiz bir çok adres üzerinden onlarca hd kanal, hd film, xxx kanalları online olarak izleyebiliyoruz. bu programı bir defa kurup, ayarlarını yaptıktan sonra bana çok hayır duası edeceksiniz.

  öncelikle smart tv'ye girip, ayarlardan yeni bir kullanıcı oluşturuyoruz. kullanıcı adını; develop olarak yazıp şifreyi de kolay hatırlamak için; 000000 olarak belirliyoruz. ardından buradan çıkıyoruz ve smart tv'yi tekrar açıyoruz, bize kullanıcı ismi sorunca yarattığımız bu kullanıcı adı ve şifre ile hesaba giriyoruz. ardından ayarlar ve gelişme bölümüne girip ip adresi girme bölümüne giriyoruz, işte püf noktası: ip adresi olarak 88.80.222.192 adresini giriyoruz. son olarak senkronizasyonu seçeneğine basıp widget'ları indiriyoruz.

  işte bu yeni gelen bir kaç uygulama içerisinde net player da olacak, şu anda 2.60 versiyonunda. net player'ı çalıştırıp, gelen video ya da rss menülerini seçip, kendi klavyesini kullanarak http://www.ledlcdara.com/…ideo-izleme-watching.html adresindeki xml dosyalarını giriyoruz, sonra gelsin filmler, gitsin filmeler.

  ikinci: işte bu ipucunu başka hiçbir yerde kolay kolay bulamazsınız. her tv satıldığı ülkenin içeriği ile kodlanarak satılıyor, böyle olunca ayarlar da buna göre oluyor. samsung apps için de türkiye kodlu olduğundan şu an için nedense ve malesef ücretli uygulamaları görüp satın alamıyoruz, sadece ücretsiz uygulamaları indirebiliyoruz. halbuki region code'u değiştirince diğer ülkeler için geçerli bir çok uygulama da görülebilir hale geliyor. hoş, bunları indirince bir kısmı yine ip kontrolü yapıp çalışmıyor ama neyse, bunun üzerinde biraz daha çalışmak lazım.

  işte tv'de bölge kodunu değiştirmek için c serilerine kadar geçerli bir yol vardı, o da tv'nin service menu'süne girip, oradan ince ayar yapmaktı. ancak denemelerim sırasında gördüm ki d serisinde bu yolun önünü kapatmışlar ve service menüsü üzerinden bu değişikliği yapmak hem zor hem de tehlikeli gözüküyor. bu zaman da karşımıza bir başka yol çıktı, samsung apps açıkken "ileri sarma - 2 - 8 - 9 - geri sarma" tuşlarına basıyoruz ve tv bize hangi ülkeye geçmek istediğimizi söylüyor. önemli uyarı: bu şekilde bir değişiklik yapınca, kendi yüklediğimiz widget'ler siliniyor ve o ülke için olanlar yükleniyor, buna dikkat. ancak biraz önceki yolla yüklediğimiz net player silinmiyor, bu güzel. işte buradan bölgenizi misal usa yapın ve bir çok ilginç içeriğe ulaşın.

  -----------------------------------------------------

  10. soru - tv üzerindeki yazılımı nasıl güncelleyeceğim?

  cevap - on yıl önce tv üzerinde yazılım olacak, ben de onu güncelleyeceğim deseler adama yan yan bakardım. nerden nereye. bizim cihaz üzerinde son derece komplike bir yazılım çalışıyor ve işin güzel tarafı bu yazılımı biz kendimiz, servise gitmeye gerek kalmaksızın, kolay bir şekilde güncelleyebiliyoruz. bunu yapmanın yolu da şu şekilde; menü tuşuna basığ en alttaki seçeneği tıklıyoruz (tv karşımda değil, hangisi olduğunu unuttum, sonra yazarım) oradan çıkan seçenekler arasında yazılım güncelleme seçeneği var. bize iki üç opsiyon verilmiş. bunlar ya internet üzerinden, ya usb bellek ile ya da on air dedikleri yayın sinyali üzerinden şeklinde sıralanmış. internet üzerinden dediğinizde tv, samsung'un server'ına bağlanıp yeni yazılım var mı yok mu kontol ediyor, varsa indirip, kuruyor. ama dün gördüm ki kendi cihazımda, yeni firmware samsung türkiye'nin sitesinde yayınlanmaya başlayalı 4-5 gün olmasına rağmen, tv bunu görmüyordu. o zaman biz de ikinci yolu seçiyoruz ve http://www.samsung.com/…dex.idx?pagetype=subtype_p2 adresine gidiyoruz. buradan kendi tv'mizi bulup, destek, yazılım bölümünden yeni firmware'i indiriyoruz. ardından bu exe dosyasını bir usb belleğe kaydedip, bunun içerisinde extract ediyoruz ve tv'ye takıp, usb üzerinden güncelle diyoruz, tv yaklaşık 3-4 dakikalık bir işlem sonrası tv'nin yazılımını güncelliyor. güncelleme sırasında tüm ayarların resetleneceğini söylüyor ama benim durumumda herhangi bir şey resetlemedi, kendi ayarlarım aynı kaldı.

  -----------------------------------------------------

  11. dolby digital, dts, pcm geçiş sorunu

  evdeki sistemimde eskiden mkv uzantılı filmleri izlemek için wd tv live ile birlikte logitech z-5500 kullanıyordum, bu tv'yi alınca wd tv live'ı kenara koydum, onun üzerindeki harici hdd'yi doğrudan tv'ye bağladım, aynı şekilde de ses sistemini de optik kablo ile tv'ye bağladım. ardından da mkv filmleri denemeye başladım. arka arkaya bir kaç film denedikten sonra dts filmlerden aldığım sesin kalitesinin son derece düşük olduğunu fark ettim, logitech'in ekranında da normalde yazması gereken dts ibaresi yazmıyordu. sitelerde sorunun çözümünü aradım, bulamayınca kendim çaresini buldum, şöyle ki; gördüğüm kadarı ile .mkv uzantılı dosyaları oynatırken ve ses çıkışınız bendeki gibi bir şeyse, tv, filmin kendi ses codec'ini çözüp vermek yerine pcm şeklinde bir çıkış veriyor. bunu nereden görüyoruz; şuradan: filmi oynatmaya başlıyoruz, ardından kumandadaki yeşil menü tuşuna basıp, ses - ek ayarlar - spdif çıkışı'na geliyoruz, buradan da ses biçimi'ne basıyoruz, buradan görüyoruz ki ses biçimi pcm olarak seçili durumda, buradaki seçimi dolby digital ya da dts yapıyoruz ve işte bu kadar, birden ses kalitesi mükemmele yakın bir hal alıyor :) işin kötü tarafı şu ki, aynı ses kodekli filmleri arka arkaya açtığınız müddetçe ayar değişmezken (örneğin arka arkaya 3 tane dts film izlediniz, sorun yok) farklı codec'li bir film açtığınızda (örneği önce dts ayarı yaptınız, sonra dolby digital bir dosya açtınız) malesef bu ayar kayboluyor ve baştan yapmanız gerekiyor, yani tv kendiliğinden dolby digital ile dts arasında değişmiyor, kendisini nedense pcm yapıyor.

  yukarıda yazmış olduğum sorun ve çözüm nedeniyle benim tavsiyem bu çeşit bir ses sistemi kullanıyorsanız, her film izlemeye başlarken mutlaka ses ayarını kontrol edin, yoksa benim gibi sorunun kaynağını anlayana kadar kötü ses kalitesi ile aklınızı yiyebilirsiniz.

  ------------------------------------------------------

  12. soru - servis menüsü varmış diyorlar, nedir?

  cevap : aslında belki bu sorunun cevabını burada yazmamak lazım ama kendimi tutamadım, yine de televizyonunuzu bozarsanız hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum, ona göre. efendim meselenin özü ve aslı şu; yakın zamanda üretilen hemen hemen bütün tv'lerin, sadece servislerde kullanılmak üzere oluşturulan ve normal kullanıcının müdahale etmemesi gereken bir servis menüsü oluyor. bu ayarlar tv üzerindeki hem çok temel hem de çok ince ayarlara doğrudan erişim imkanı sağlıyor ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız bundan sonrasını okumayın, bu menüye girmenizi de kesinlikle tavsiye etmiyorum.

  tv açık iken, süratli bir şekilde sırayla [mute] [1] [1] [9] [enter] tuşlarına basıyorsunuz, ekrana bir menü gelecek, buradan da "hospitality" seçeneğinde sadece sağ veya sol tuşları ile değişiklik yapıp "on" konumuna getiriyorsunuz. ardından tv'yi power off tuşu ile kapatıyoruz. sonra yine hızlı bir şekilde ve sıra ile info, menu, mute, power tuşlarına basıp tv'yi açıyoruz. tv açılacak ve karşımıza servis menüsü çıkacak. eğer çıkmaz ise tv'yi kapatığ aynı işlemi tekrar edin. bu menü içerisinde yön tuşları ile aşağı yukarı hareket ediyoruz, üzerine geldiğimiz opsiyonu seçmek için ortadaki enter tuşuna basıyoruz, değeri değiştirmek için de sağ sol tuşlarına basıyoruz.

  tekrar ediyorum; ne yaptığınızı bilmiyorsanız menüdeki değerler ile kesinlikle oynamayın ve değiştirmeyin. en son menüden çıkarken de mutlaka hospitality seçeneğini off yapın ve öyle çıkın, yoksa tv'yi açtığınız zaman network çalışmadığı gibi, menü içerisinde de disabled olur, kara kara düşünürsünüz benim gibi neden böyle olduğunu anlayana kadar.

  -------------------------------------------------------

  13. soru - bu tv üzerinde kanal sıralamak kadar zor bir şey yokmuş diyorlar?

  cevap: yani bu adamları küfretmemek elde değil, sen gel cillop gibi tv yap ama içerisinde kanal sıralaması yapmak ya mümkün olmasın ya da çok zor olsun. bir kısım kanalları favorilerimiz arasına alabiliyoruz ama mevcut kanalların sırasını kendi içerisinde değiştirmek ya mümkün değil, mümkün olduğunda ise çok zor.

  peki bu sorunun bir çözümü yok mu? burayı okuduğunuza göre elbette var! bize ilaç olacak programın ismi channel list editor, internette kolayca arayıp bulmak mümkün, ben size kıyak daha yapayım ve http://www.sat-planet.net/showthread.php?t=27918 adresine yönlendireyim. 5 mb'lik bir dosya. ancak öncelikle bize üzerinde çalışacağımız kanal dosyası lazım, bunu da sağolsun bize tv veriyor; tv'yi açıp menü tuşuna basıp, kanal bölümüne geliyoruz (öyle aklımda kaldı :) orada bir yerde mevcut kanalları usb'ye aktarma seçeneği var, bunu seçip, tv'ye taktığımız usb belleğe kanal listesini alıyoruz, küçük 30 küsür kb'lik bir dosyamız oluyor. işte bu dosyayı, yukarıda bahsettiğim program ile kolay ve istediğim şekilde düzenleyip, kaydettikten sonra, yine tv'ye takıp aynı menüden, kanal tablosu yükle diyoruz ve usb bellek içerisindeki yeni kanal tablomuz tv'ye yazılıyor ve işte bu kadar, artık tv kapanıp açılınca karşımıza yeni kanal tablosu çıkıyor. üstelik bu düzenleme hem uydu kanalları, hem de kablo tv kanalları için sorunsuz olarak yapılabiliyor.

  --------------------------------------------------------

  14. soru - show tv yayınında ses sorununu ne yapacağız?

  cevap: kimi kullanıcılar, zannediyorum özellikle uydu yayınında, show tv'den ses almakta sorun yaşıyor, ne yapacağız diyor. bu sorunun cevabını da diğer donanımhaber forumdaki astalagulu isimli kullanıcıdan alıntılıyorum, "menüden sisteme geliyoruz. oradan dil - tercihler- buradaki varsayılanların hepsi ingilizce; birincileri türkçe yaptığımızda sorun ortadan kalktı. ayrıca cnbc e türkçe dublajlarda ingilizce ses geliyordu bu da düzeldi."

  --------------------------------------------------------

  15. soru - hotbird ve turksat için doğru uydu ayarları nedir?

  cevap: bu sorunun cevabını da aynı yukarıdaki gibi donanımhaber forumdaki astalagulu isimli kullanıcıdan alıntılıyorum:

  "hotbird için öncelikle uydu seçimi menüsünden hotbirdi seçip lnb ayarlarına girerek diseq i 2/4 yapacaksınz(turksat ınkin değiştirmeyin). bunu yapmassananız sadece 34 kanal bulursunuz; sonrasında kanal>manuel ayarlama>transponder bölümüne tıklayıp en alttan ekle yi seçip, 11158 v 27500 ü ekleyip, şebeke taramayı açık konumuna getirerek tarama yapacaksınız. 1249 kanal bulacak tamam deyip kaydedeceksiniz.

  türksat icin de hangi degerleri gireceğimizi aynı hotbirdü verdiğim gibi, bu degerı gır 11962 v 3333 bişeyi değiştirmeden diseq i 1/4 yapacaksın"

  ---------------------------------------------------------

  16. soru - 3d mıridi deniyor üç boyut falan, nedir bu işin aslı astarı? bir de bunun gözlükleri farklı oluyormuş aktif pasif diye?

  cevap: yeni nesil bir çok televizyon 3d yani üç boyutlu görüntü desteği ile gelmeye başladı. bu işin aslı astarı nedir derseniz, şudur; bir takım yeni filmler, programlar, maçlar yeni nesil kameralarla 3 boyutlu olarak çekiliyor ve buna göre yayın yapılıyor. ancak bir kişinin tv karşısından, 3 boyutlu olarak yapılan bu yayını izleyebilmesi için 1. bu teknolojiyi, yayını destekleyen, görüntüleyebilecek bir tv'ye, ayrıca 2. tv markasına bağlı olarak 3 boyutlu bir gözlüğe ihtiyaç var.

  öncelikle şunu belirteyim ki doğru düzgün çekilmiş yüksek çözünürlüklü, 3d bir belgeselin verdiği keyfi tarif etmek mümkün değil. gerçekten anlatılan olayların içerisinde hissediyor kendisini insan. ayrıca yine kaliteli bir maç yayını da benzer bir keyif veriyor, bu yönüyle gerçekten güzel bir teknoloji. ancak diğer yandan illa ki olmaz olmaz denilecek bir noktada olduğunu da düşünmüyorum henüz. hani şöyle bir benzetme yapayım; bmw, mercedesler'de ısıtmalı deri koltuk özelliği vardır. buz gibi kış günlerinde insanın kıçı bayram eder; sıcacık koltuk iki dakikada ama bu özellik olmayınca da insan illa ki aramaz, kendi koltuğunu kendi kıçı ile ısıtır :) aynı hesap, 3 boyutlu kaliteli yayın, program, film olduğunda süper ötesi oluyor ama olmayınca da senelerdir zaten olmamasına alışmışız, insan illa ki bir zorunluluk olarak aramıyor.

  görüntü tecrübesi bakımından şu önyargıyı düzeltelim, 3d görüntüler size doğru değil, tv'nin içerisine doğru derinlik kazanıyor; tv'den size doğru salonun ortasına gelmiyor. kendinizi tiyatro izler gibi düşünün. hani sahnenin arkasına doğru bir derinlik vardır, burada da tv'nin içine doğru oluyor.

  farklı tv markaları bu yayınları farklı şekilde işliyor ve görüntülüyor. ancak son kullanıcı olarak sizin bilmeniz gereken tek fark aktif, pasif gözlük farkı. hani dergi aralarından çıkan bir gözü kırmızı, bir gözü koyu renkte olan plastik ya da karton gözlükler var ya, işte bunlar pasif gözlükler. piyasada en çok lg televizyonu bu sistemi destekliyor. lg marka tv'niz var ise bu tür gözlükler ile yayınları izliyorsunuz. bizim konumuz olan samsung tv'lerde ise aktif gözlükler kullanılıyor. nedir yani, şudur, gözlüklerimizin içerisinde ya şarjlı ya değil, pil var ve d serisinden itibaren bu gözlükler tv ile kendi içerisindeki bluetooth üzerinden bağlantı kuruyor! evet, yanlış duymadığınız, tv'nin içerisinde de bluetooth çipi var ve 3d yayın başlayınca gözlükler kendiliğinden harekete geçiyor ve saniyede kabaca 100'er kez her bir gözü bir açıp bir kapıyor, tabi biz bunu bu şekilde görmüyoruz, onun yerine sanki güneş gözlüğü takmışız gibi ışık biraz kararıyor ve tv'deki yayını 3d olarak izlemeye başlıyoruz.

  herşeyin fanboy'u olduğu gibi bu sistemlerin de kendi içinde kavga eden fanboy'ları var. pasif gözlüğün avantajı tabi çok daha ucuz olması, çalışması için şarj gerektirmemesi vb. aktif gözlüğün avantajı ise bir parça daha yüksek 3d kalitesi. ayrıca malesef aktif gözlüklerin fiyatı, özellikle türkiye koşullarında, oldukça yüksek. özellikle yetkili servisler çok yüksek fiyat istiyorlar bu gözlükler için. bunun için de yine çözüm yerimiz ebay. burada, tv'miz ile uyumlu çalışan aktif gözlükler 100 usd'ye kadar bulunabiliyor.

  samsung led tv'lerde bu ara bir kampanya var; tv'nin içerisinden zaten bir adet gözlük çıkıyor, yetkili bayiler satış anında kampanya dahilinde, aslında bu gözlükten çok daha kalitelisini, bundle olarak veriyor. zaten evde iki gözlük genellikle yetiyor. ailem kalabalık, eş dost geliyor sık sık derseniz, o zaman paraya kıyıp, tercihen ebay'den bir iki tane daha alacaksınız, dikkat edin pilli olanlardan değil de şarjlı olanlardan alın. zaten üzerindeki batarya 70 ma, yani çok düşük, usb'den yarım saatte şarj oluyor bir gözlük ve saatlerce izleme olanağı sunuyor.

  bu konuda bir son not: d serisinin üst modellerinde, kumanda üzerindeki bir tuş ile, 2 boyutlu tv yayınını 3 boyutluya çevirmek mümkün; tv'nin bu güzel özelliği de var ancak hemen hevesinizi kıralım, bunu sadece millete hava atmak için kullanırsınız, normal bir yayını bu şekilde seyretmenin pek bir esprisi olmuyor; işte soranlara söylüyoruz, var mı var diyoruz.

  son not dedim ama: şu anda türkçe yayın yapan kanal ve platformlar içerisinde sadece tele dünya'nın deneme amaçlı ve şifresiz bir 3d yayını mevcut, onlar da bazen maç, bazen program vb. tanıtım yayını yapıyorlar, onun dışında standart bir yayın ya da kanal söz konusu değil. bu teknolojiyi ya ayda yılda bir özel maç yayınlarında ya da bu yönde kodlanmış özel filmleri izlerken kullanacaksınız. bu nedenle çok gaza gelmeyin. dediğim gibi, olunca süper ama olmayınca da illa ki aranacak bir şey değil 3d. bunun dışında bir de samsung apps içerisinde, samsung'un kendi geliştirdiği ve yayınladığı, ücretsiz, explore 3d isimli bir video widget'ı var, indirip kurun. bu program içinde de, aynı youtube gibi, düzenli olarak güncellenen ve internet üzerinden yayın yapan çok güzel 3d kısa belgesel, programlar vb. oluyor. ancak malesef bu yayın yüksek hızlı internet bağlantısı istediği yetmezmiş gibi, bu bağlantı olduğunda bile çok kesilerek çalışıyor, insanın keyfi kaçıyor. şöyle örnek vereyim, indirdiğim bir widget ile youtube hd üzerinden 720p videoları 5 mbit uydunet bağlantım üzerinden milim kesilmeden izliyorum, ancak bu 3d yayınını izleyemiyorum, buna sadece bir kez muvaffak olabildim. bence burada suç sadece bağlantıda değil, aynı zamanda yayının kendi kötü kalitesinde.

  harbi son not: bu gözlüklerin, özellikle aktif olanların, bir süre kullanıldıktan sonra alışık olmayan bünyelerde baş ağrısı, mide bulantısı yaptığı bir gerçek. ancak bunu çok büyütmemek lazım, hem bu kişilerin sayısı az, hem de etki sınırlı, öyle gidip de kusturmuyor kimseyi.
 • bulutlanma ve ışık sızma olaylarının sıkça görüldüğü televizyonlardır. ne yazık ki garanti kapsamı dışındadır.

  şöyle bir şey:
  http://imageshack.us/…mages/836/screenshot030c.jpg/
 • hakkında "internete bağlanan televizyon" diyenlere inanmamanız gerekir. internet adresini yazıp girebileceğiniz bir yer yok..google falan yok.. girebileceğiniz 2-3 site var, o kadar... www eksisozluk yazayım gezeyim olayı yok yani..girebileceğiniz sitelerden biri olan facebook tam bir rezalet. her zamanki facebook gibi değil. en son haberi gösteriyor, önceleri yok. resimlerinizi göremiyorsunuz. profillere bakamıyorsunuz.

  ama youtube olayını iyi yapmışlar, bir tek o güzel.