*

• samsung'un yeni devrimi. daha doğrusu yeni iphone kopyası.

geç de olsa telefon arayüzünde tabları aşağı koymaya ve ayarlar menüsünde seçenekleri anlamlı bir şekilde gruplamaya akıl etmişler(veya iphone'da böyle bizde neden olmasın demişler): https://www.youtube.com/watch?v=fk3_a-srkug

onun dışında yine kazık gibi kütük gibi bir arayüz olmuş. oysa ki apple'ın yayınladığı şu videoyu izleseler böyle olmazdı: https://developer.apple.com/…eos/play/wwdc2018/803/
  • beta programını indirmek isteyen sabırsızlara ufak bir dipnot*
    (samsung members'ı kurcalamayın boş yere)

the program is available for participants in china, france, germany, ındia, poland, south korea, spain, uk, and usa.
  • türkiye'de de kullanıma açılmıştır. fena değil ilk izlenimler güzel gibi. samsung pass otomatik doldurmayı teklif etmiyor sanki ama du bakalım.
  • simgelerin pastel renkleriyle insanı kör eden arayüz. boktan bir launcher gibi.
    ios'un 3 boyutlu gerçekçi simgelerine bakın bir de bu oyuncak telefon simgelerine. android'in kaybettiği nokta bu.
  • sistem arayüzünün içine gömülü olan bir tema mağazası varken ikonlarıyla konuşulması komiktir.

tanım: arayüzü tamamen sadeleştirilmiş, samsung'un android yorumu. bazı ayarlarda eski seçeneklerin kaldırılması dışında gayet başarılı görünüyor. eski seçenekleri kaldırmalarını ise çoğu android kullanıcısının eleştireceğine eminim. son pixel sürümünde google'ın başlattığı ios'a benzeme ekolünden nasibini almamıştır umarım. seçenekler arasında tercih yapamayacak kadar takoz olsak ios alırdık.

onun dışında genel anlamda tutarlı, tek elle kullanıma çok uygun bir arayüz getiren, ve pil ömrüne olumlu katkı sağlayan bir geliştirme olmuş.
  • hala galaxy s8 telefonuma gelmeyen güncellemedir.

edit : galaxy s8 telefonuma martta gelecek ve samsunga daha çok s9 sattıracak güncellemedir!
  • samsung baya guzel is cikarmis efendim. gerek gece modu, gerek tek elle kullanma kolayligi ve gorsellik hatsafhaya cikmis.

yalniz, birazda olsa hafif laglar mevcut. guncelleme geldikce bu problem de giderilir diye dusunuyorum.
  • çok güzel bir arayüzdür. apple'dan samsung'a geçenler için çok iyidir. iphone'dan note9'a geçince bi afallamıştım ara yüze alışamamıştım ama işletim sistemini one ui'a yükseltince daha rahat kullanmaya başladım. telefonumda yavaşlama falan olmadı ayrıca hala istediğim gibi kişiselleştirebiliyorum. teknoloji'den anlamayan değişimi gelişimi kabul edemeyen dedeler nineler tabii ki bu geçişi kaldıramayacaklardır.

ayrıca dün gelen update ile bixby key artık remaplenebiliyor. bixby 'voice' ayarlarından güncelleyip bixby key istediğiniz uygulamayı açabilirsiniz(google assistant hariç). voice'i tırnak içine aldım çünkü bixby "home" ile alakası yok. bixby key ayarlarına bixby voice uygulamasından girebiliyorsunuz.

edit: bullshit detector adlı çaylak s7 ve s7 edge kullanıcılarının da upgrade edebileceğini şu entrysinde açıklamıştır. (bkz: #87246530)

edit2: hemen altımda ki entryde altay07 nickli suser ekran kapalıyken müzik değiştirilmediği söylenmiştir. kullanıcı tahminimce uzun zamandır android kullanan biri eski versiyonuyla ile karşılaştırdığına göre. söylediği şeyin gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur. az önce ekran kapalıyken müzik değiştirdim ordan biliyorum.
  • telefonu boka çeviren arayüz.

her şeyi baştan sona değiştirmişler. ekran kilitliyken müzik bile değiştiremiyorsun. bildirim paneli çok kötü. yani neresinden eleştirsem ki? sadece şunu söyleyebilirim; telefonu kullanmak zorlaştı ve daha düne kadar yaptığım basit işler için şimdi bi tık, bi kaydırma daha fazla zaman harcıyorum. sinir bozucu bir şey bu.

güncellemeyi bayağı merak ediyordum açıkçası ama şimdi güncellediğim için pişmanım. tavsiye etmem.

edit: ana ekrandayken aşağı kaydırıp açtığımız bildirim paneli bile şimdi iki üç denemeyle anca açılıyor. şaka gibi hakikaten.
  • uzun zamandır beklediğim güncelleme gelmiş, indiriyorum şimdi, heyecanlı bekleyiş sürüyor, dım dım dırı dım dım dırı dım dım dırırımprımp

edit: güncelleme yüklendi, note 8 de bütün güncellemelerin indirip yüklenmesi toplamda yüzde 10 şarj bile harcamadı bu 1.

2. gece modunu çok sevdim, klavyeden ayar ekranlarına göz almayan siyah ekranlar.

ekranların geçişleri hız performans, hiçbir sıkıntı yok ilk kullanımda,

one-ui'ın amacı olan view - control alanlarına uygun tasarım ile tuşlar gerçekten de parmakların ulaşabileceği yerlerde konumlanmış ki en güzel yanı bu. büyük telefonda tırmalamıyorsun tuşlara dokunmak için.

bildirim paneli önceki ile aynı aşamalarda açılıyor, önceden de tek hamlede bir kısmı görünüyordu, 2. hamlede daha çok açılıyordu ve tuşlar yukarda kalıyordu,
    şimdi de iki hamlede tam olarak açılıyor ve bütün tuşlar aşağı alınmış. bunu beğenmeyenler neyini beğenmedi anlamıyorum.

sonuç olarak ilk izlenim gayet başarılı. hiç ıphone kullanmadığım için ona benziyor mu benzemiyor mu bilemiyorum ama ben sevdim.
hesabın var mı? giriş yap