şükela:  tümü | bugün
 • bu başlık, samsung marka ürün alacak kişileri bilgilendirmek ve başına neler gelebileceğini göstermek için açılmıştır.

  edit: bu sabah samsung çağrı merkezinden aradığını söyleyen ancak yüksek ihtimal destek bilişim'den arayan biri " serviste teknisyen notu daha önemlidir güvenmiyorsanız bugün cihazı oradan alalım başka servise verelim" dedi. servisler arası hizmete başlayan samsung bir kez daha takdir ettim..

  edit 2: dün iş yoğunluğu sebebiyle yazma fırsatı bulamadığım için güncellemeyi şimdi yapabiliyorum. samsung çağrı merkezi tarafından arandım. konu hakkında diğer konuştuğum kişilere göre daha yetkili olan berna hanım ile yaklaşık yarım saat kadar telefonda görüştük. kafamda oluşan soru işaretlerini gidermek için epey uğraştı. pazartesi günü değişim onayı verilirse tarafıma bilgi vereceğini söyledi görüşmeyi sonlandırdık. şuan beklemedeyim. pazartesi yeniden duruma göre başlığı güncelleyeceğim.

  edit büdüt: bugün 13 mart salı, pazartesi günü değişim bilgisi için arayacağını söyleyen berna hanım yada başka biri aramadı. durumu öğrenmek için ben aradım ancak 40 gündür söyledikleri gibi " kaydınızı aldık geri dönüş yapılacak" durumundan ileri gidebilmiş değiliz. bildiğiniz logic loop durumu yani.

  bimer üzerinden gümrük bakanlığına hem mevzuata aykırı iş yapmaktan, hemde yasal süre aşımından dolayı şikayet etmemin ve tüketici mahkemesinde dava açmanın zamanı geldi. tüketici hakem heyeti yavaşlığı ve iş yükü yüzünden uzayabilir kısa sürede almamızın yolu da direkt tüketici mahkemesi üzerinden dava açmak. bir miktar para veririm belki ama icra yoluyla kestirmeden alırım, en azından avukatım öyle diyor.*

  edit piaf: dün samsung'dan berna hanım aradı. servisin yaptığı usulsüzlükte haklı olduklarını!!! cihazın bilgim haricinde iki kere kayıt açılmasının doğru olduğunu ve cihazı gidip teslim alabileceğimi değişim olmayacağını söyledi. okadar yüzsüzler ki, iki kere kayıt açılıyor iş günü geçmesin diye. cihazı ikinci kez kayıt aldıkları tarih üzerinden 21 gün geçmiş, hala kendilerini savunup durumu normal karşılama derdindeler. ne diyeyim allah sizi bildiği gibi yapsın diyorum. dün il tüketici hakem heyetine başvuru yaptım. ayrıca avukatım aracılığıyla sebepsiz zenginleşme davası açtık destek bilişim'e. gümrük bakanlığı'na ayrıca yazı yolladık. süreç içerisinde tekrar gelişmeler olursa bilgilendirme yapacağım..

  bunlara ek olarak ayrıca konuyu avukatım ile bir koldan daha takip ediyor olacağım. sebepsiz zenginleşme davası açıp onların beni uğraştırdıkları gibi bende onları uğraştırayım diyorum bakalım hayırlısı.

  gümrük bakanlığı usulsüzlükten dolayı 1800 tl ceza kestiğinde merak ediyorum bu kadar uzattıklarına ben ve benim gibi insanların haklarına girdiklerine değecek mi? bu süreçte her yere yazıp bu yaptıklarını duyurmaktan vazgeçecek değilim.

  bu arada şikayetvar sitesindeki şikayetimi de kaldırmışlar ellerine sağlık sümen altı etsinler bakalım. şikayetvar'a parayı basıp şikayet sildirmek kolay. mahkemede görüşürüz sayın samsung..

  yazı uzun olacak özet geç diyenler için;

  samsung türkiye garantili olsun diye bir ton para verip note 8 telefon aldım. cihaz daha bir kaç günlük iken kapanma ve reset arızası verdi. haliyle durumu çağrı merkezine (444 77 11) bildirip değişim talep ettim ve cihazı gaziosmanpaşa destek bilişim'e teslim ettim.

  samsung yetkili servisi olan destek bilişim, cihazın içini açıp onardı ve sorun yok içi açılmadı diyerek konuyu kapatmaya çalıştı. ve bu da yetmedi çağrı merkezi üzerinden değişim talebi etmeme rağmen sürekli talebiniz alındı dönüş yapılacak dendi. iş günü geçmesin diye ikinci bir servis kaydı açıldı. cihaz 34 gündür ortada yok ve hem samsung'un hem destek bilişim'in söyledikleri yalanlar nirvana'yı aştı..

  doa kapsamındaki cihazı onaran, kanun hak tanımayan ve müşterilerine yalan söyleyen bir firmadır kendileri. tüketici hakları ve gümrük bakanlığı'nın yayınladığı mevzuata göre, ayıplı mal süresi 6 aydır. bu şirketler için 1 ay süreyle geçerlidir. ancak samsung nihai tüketicileri de şirket olarak değerlendirip süreyi 1 ay olarak belirlemiş. kendilerinin belirlemiş olduğu süre içerisinde 10 günde arızalanan cihazı bile değiştirmemiş aşağıda anlattığım şekilde bir yol izlemişlerdir.

  detaylar için aşağıdaki kısmı okuyabilirsiniz.

  23 ocak 2018 tarihinde samsung türkiye garantili note 8 cep telefonu satın aldım. cihaz bir kaç gün sonra kendine durduk yerde arama yaparken reset attı. ilk sefer durumu önemsemedim ancak akşam şarjı bitip kapandığında şarja taktığımda cihazı açamadım. cihazı bir kaç saat şarj da bırakmamın ardından bildirim ışığı yanmaya başladı ve cihazı 3 tuş kombinasyonu yaparak sıfırlayıp açabildim.

  samsung türkiye çağrı merkezini arayarak durumu kendilerine bildirdim. bana cihazın yeni olduğundan incelenip değişim olacağını cihazı en yakın samsung servisine tüm kutu aksesuar ve faturası ile bırakmam gerektiğini söylediler.

  ertesi gün 01.02.2018 bana en yakın olan gaziosmanpaşa destek bilişim'e cihazı götürdüm. arızayı tarif ettim ve sorunun yazılım olabileceğini yazılım atıldıktan sonra düzelme ihtimali olduğunu söylediler. cihaza yazılım atıldı ve ben servisten ayrıldım.

  telefon yine aynı sorunu verip kapandığında ertesi gün yani 02.02.2018 tarihinde cihazı tekrar servise götürerek durumu anlattım. bana cihazın samsung merkeze giderek inceleneceğini, kendilerinin herhangi bir işlem yapmadıklarını, cihaz yeni olduğundan içinin açılmayacağı bilgisini verdiler.

  aradan üç gün geçti 05.02.2018 tarihinde bana verdikleri servis barkodu ile samsung çağrı merkezini aradım. bana cihazın anakartının ve bataryasının akımlarının ölçüldüğünü, kullanıma bağlı olarak telefonun şarjının biteceğini ve bir sorun görmediklerini söylediler.

  bende çağrı merkezindeki görevliye cihazın nerede işlem gördüğünü sordum kendisi bana cihazın gaziosmanpaşa destek bilişim'de olduğunu ve teslime hazır olduğunu söyledi.

  bana servisten verilen bilgide, cihazın samsung merkeze gideceğini, cihazı sizin inceleyeceğinizi ve cihaza herhangi onarımsal bir müdahale de bulunulmayacağı bilgisi paylaşıldı dediğimde; "cihazınız zaten test edilmiş içi açılmamış" dendi.

  peki cihaz hangi ara samsung merkeze gitti? hangi ara test edildi? kargo süresi bile istanbul içine 2 iş günü sürerken, araya hafta sonu girmesine karşın bu cihaz ışınlandı mı? dediğimde haliyle herhangi bir cevap veremediler çünkü cihaz hep gaziosmanpaşa destek bilişim şubesindeydi.

  bu arada bir dip not ekleyeyim; cihazın şarj akımlarının ölçülebilmesi için avometre(multimetre'de denir) veyahut osiloskop gibi aletler gerekir. bu aletlerle ölçüm yapılması için ise, cihazın içi açılır batarya ve anakart yerinden sökülerek ölçüm yapılır.

  bende bu bilgiyi aynen çağrı merkezi ile paylaştığım da "ee ben gerekli birime konuyu iletiyorum" dendi ve görüşmeyi sonlandırdık.

  bir kaç gün sonra samsung çağrı merkezi değişim biriminden pınar diye bir hanımefendi arayarak " alwaysblacklist bey ben konu hakkında servis ile irtibata geçtim ancak cihazda bir sorun görmediklerini dile getirdiler ben tekrar görüşme sağlayıp size bilgi vereceğim merak etmeyin cihaz değişimi yapılacak size durum hakkında bilgilendirme yapacağız" dendi.

  bende tekrar beklemeye başladım ancak aradan geçen 22 günün ardından ve her gün çağrı merkezini aramama rağmen aldığım tek cevap "konuyla pınar hanım ilgileniyor size dönüş yapılacak aciliyetinizi iletiyorum" cevabı olunca, duruma kızıp 23 gün sonra servisin yolunu tuttum.

  gaziosmanpaşa destek bilişim'e giderek sıra numarası aldım. sıram geldiğinde servis barkodunu gişe görevlisine verdim ve cihazın durumunu sordum. gişe görevlisi " cihazınızda sorun yok teslim alabilirsiniz" dedi. kendisine cihazın değişimi için samsung ile görüşme sağladığımı ve bana bilgi verilmediğini kendilerine böyle bir bilgi gelip gelmediğini sordum. cihazda sorun olmadığından değişim olmayacağını cihazı kontrol ettiklerini ve değişime uygun olmadığını söyledi.

  ben doa kapsamında ki cihazın nasıl içinin açıldığını sordum bana "cihazın içinin açılmadığını test edildiğini" söyledi. bende cihazın içinin açılmadan nasıl test ettiklerini, kaldı ki bana cihazın merkeze gideceğini, burada işlem görmediğini söylediklerini hatırlattığımda ise " zaten biz ürünü teslim ettiğiniz tarihte kargo ile gönderim sağladık" cevabını verdi. artık iyice salak yerine konulmaya dayanamayıp "bu cihaz 3 günde ışınlandı mı dedim?" (görevliler çok sağolsun çok yardımcı oluyorlar) " ne istiyorsunuz beyefendi" diye tersler bir tonda sorunca bende, "en başta 23 gün önce yapmanız gerekeni değişim talep ediyorum"dedim.

  bu arada bilenler bilir yazılım ve hızlı onarım işlemleri için teknisyenlerin bulunduğu bir alan vardır tıpkı gişe görevlisi gibi ön alanda bulunurlar. o sırada müşteri hizmetleri görevlisi ile görüşürken kendi aralarında "bize işimizi öğretiyor birde" diye söyleniyorlardı. samsung türkiye'nin çalıştığı firma çalışanlarının kalifikasyonu bu arkadaşlar sözü size bırakıyorum.

  sözü fazla uzatmadan konumuza dönecek olursak fazla uzadı farkındayım kusura bakmayın bunun için.

  müşteri hizmetleri görevlisi sizi yetkili ile görüştüreyim dedi ve içeri gitti. adı hakan olan servis yetkilisinin ofisine giderek durumu kendisine anlattım ancak kendisi bir türlü cihazın içinin açılmadığının söylemini tekrar etti.

  bu arada hakan beye göre ön bankoda çalışan görevli bayan yanlış biliyormuş. onlar cihazları merkeze yollarken kargo değil kendi araçları ile yolluyorlarmış o yüzden bu kadar hızlı gidip geliyormuş. ya şirket çalışanlarının işleyişten haberleri yok, yada biri yada birileri yalan söylemek ve tutarsızlık konusunda ısrarlı siz kendinizle çelişiyorsunuz diyorum gene ses yok.

  hakan beyle bu konuşmamın ardından kendisine üstte yazdığım çağrı merkezi ile görüşmemi aktardığımda ise, "cihazın içinde belki sıvı var değişim için bunun kontrolünü sağlıyoruz. cihaz sıvılı olsa sonra samsung bize demez mi siz sıvılı cihazı nasıl değişim yaptınız diye sormaz mı? dedi. önce cihazın içinin açılmadığını cihaza servis olarak müdahale etmediğinizi bas bas bağırdınız şimdi ise kalkmış bunu diyorsunuz şaka gibi dediğimde herhangi bir cevap alamadım.

  bende madem cihazı açtınız baktınız sıvı yada benden kaynaklı bir arıza buldunuz mu? diye sordum. cevap daha enteresan oldu "hayır görmedik ozaman neden değişim sağlamadınız? diye sorduğumda ise hakan bey "buna biz karar vermiyoruz "dedi.

  kendisine yetkili servislerin asli görevi, bu gibi durumlarda doa kapsamında ki cihazın sorununu ithalatçı firmaya bildirmek ve cihazın değişime uygun olduğunu raporlamaktır diyorum nafile. bizde işler farklı yürüyor siz bilemezsiniz diyor.

  ve son olarak kendisine cihazın 23 gündür kendilerinde olduğunu belirttim. cihazın kendilerinde kalacağını, cihazı teslim almayıp haklarında dava açacağımı, konuyu gümrük bakanlığına bildireceğimi de ayrıca ilave ettim.

  hakan bey bunu duyunca biz cihazı yeniden kontrol edelim size bilgi verelim dedi. ben değişim istiyorum diye tekrar kendisine belirttim ve servisten ayrıldım.

  ve bugün 8 mart tarihi itibariyle, cihazım tam 34 gündür serviste. kendini akıllı sanan destek bilişim, cihazın yasal tamir süresi olan 20 iş günü geçmesin diye servise giriş çıkış yapmışlar.

  ben cihazı 02.02.2018 tarihinden beri hiç bir şekilde teslim almadım. teslim edildi görüntüsü link; https://i.hizliresim.com/vrnlej.jpg

  arkadaşlar özetle, samsung türkiye destek bilişim'in yaptığı bu işe çanak tutmakta ve kesinlikle müşteri odaklı düşünmemektedir. cihazın ikinci taksidi geldi ödeme yapacağım elimde telefonum yok. 5 bin küsur para verip aldığınız cihazı ellerinde tutup türlü yalanlarla sizi uyutan bir firmadır samsung.

  samsung marka ürün alırken bir kere daha düşünün diyor, herhangi bir gelişme olursa buradan paylaşacağımı belirtmek istiyorum.