• yaylı çalgılar için adagio'suyla inişi ve çıkışı, hüznü ve umudu, coşkuyu ve sonu notalarla en iyi ifade eden müzisyen olduğuna inandığım; eserini uzanıp, gözlerimi kapatıp tüm dünyadan uzaklaşıp defalarca dinleyebileceğim kişi...
  • bir bestesi olan adagionun kronos quartet yorumunu dinlemekte ziyade fayda mülahaza etmekteyim.
  • vanessa operası ve piyano konçertosu ile 2 pulitzer ödülü kazanan,
    20.yüzyılda yetişen en iyi amerikan bestecilerden birisidir,

annesine 9 yaşında şu mektubu yazmış,

sevgili anne: sana can sıkıcı bir sırrımı anlatmak için bu mektubu yazıyorum,
    okuduğunuzda ağlamayın çünkü bu ne sizin ne de benim suçum.
    sanırım hiç bir anlam ifade etmeden söylemem gerekecek;
    ilk olarak şunu belirteyim ki, asla bir atlet olmak istemedim; bir besteci olmalıyım ve eminim ki olacağım. sizden bir şey daha isteyeceğim,
    bu rahatsız edici durumu unutmamı ve futbol oynamaya çalışmamı istemeyin. - lütfen -
    bazen bu durum beni oldukça endişelendiriyor ve delirtiyor (çok değil).

konservatuvardan yakın arkadaşı menotti ile yaşadığı seneler süren eş cinsel ilişkileri, kariyerini her anlamda şekillendirmiş, 30 senenin üzerinde süren beraberliklerinin bitmesi ardından, depresyona girmiş ve alkolik olmuştur,

agnus dei, adagio for strings, nocturne for piano, içsel hayatını anlatan en önemli eserleridir
  • samuel barber'in agnus dei eseri,

covid 19/coranavirüsten hastanede yatanları,

onlar için gece gündüz koşan elleri öpülesi sağlıkçıları,

son nefeslerini ailelerinin yanında olamayıp sahipsizce, yapayalnız o gri hastane odasında vermeleri,

ardında bıraktığı gözü yaşlı, cenazelerine belki de uzaktan bakmak zorunda olup katılamayan sevdiklerini

ve

dahada acısı

ınsanoğlunun bir virüs karşısında nasılda böyle çaresiz eli kolu bağlı kaldığının gerçeğine

bir başka hüzün katıyor.

agnus dei
  • adagio for strings (op 11) ile harikalar yaratmis sahis. oyle sakin, oyle dingin ki dinledikce dinleyesi geliyor insanin. mp3'unu bulup getirene yuzbin lira verecegim.

not: cholchuc mp3'unu bulup getirdi.stop.100 bin liram yoktu.stop.
  • yakın zamanda 'adagio'sunu bir insan üst üste kaç kez dinleyebilir' isimli bir tez yazdıracak üst insan.
  • birkaç yıl önce "adagio for strings''e tesadüfen denk gelmemle, dinler dinlemez nispeten huzurlu bir ruh halinden intihar etme isteğine yatay geçiş yapmıştım. seneler sonra aklıma geldi. adını bile unuttuğum müziği bir şekil bulmayı başardım. yine aynı şekil depresyona soktu. ulan şu besteyi yapacak kadar ne yaşadın be adam derken yukardaki entry aydınlattı sağ olsun. sonra bir röportajına baktım. esprili biri ama yüzünde hep bir hüzün var. ben de ruhsal olarak çökmüş olsam sanırım benzer bir karaktere sahip olurdum. belki de bu yüzden bestesi bu kadar hızlı vuruyor bana.
  • adagio for strings parçası bende olumsuz duygular yaratmayıp daha creative bir his pompaladı. hayatı sorgulattı ve asıl yaşam amacımın ne olduğunu bulup aslında kaybolduğum yerden çekip çıkardı. özellikle parça son bulduğunda, çok kaliteli bir film izlemişim de hayatımda yeni şeyler yapmam gerekiyormuş hissine kapıldım.

t: 19. yy müzik geleneğine sahip besteci
  • "adagio"sunun koro icin duzenlenmis hali olan, the scarlet letter filminin soundtrack'inde de yer alan "agnus dei"nin yaraticisi
hesabın var mı? giriş yap