şükela:  tümü | bugün
 • herkes en önemli eseri olarak the way of all fleshi görür ama erewhon daha iyi bir kitaptır aslına bakılırsa. erewhon'un içinde sebzelerin haklarına dair bir bölüm dahi vardı. ilginç bir adam, biraz her dala uzanmış ama yine de sıkı. ailesinden nefret edermiş, bu yönüyle d h lawrencea benzetilebilir. viktorya ingilteresinin en önemli yazarlarından.

  bu samuel butler'ı 17. yüzyıldaki hudibras adlı püritan üzerine manzum satiri* yazmış adaşıyla karıştırmamak için samuel erewhon butler diye de anabiliriz. kendisinin şimdiki anti-darwinistlerden farklı dayanaklarla darwine fazlasıyla karşı olduğunu da belirtmekte fayda olabilir.
 • "inanarak cok az sey basarirsiniz.
  ama inanmazsaniz, hicbir sey basaramazsiniz" sozunun sahibidir kendileri.
 • charles darwin'in teorilerini çürüteceğim diye bir dolu evrim kitabı yazmış ve mendel kanunları ortaya çıkana kadar bir otorite sayılmış yazar.
 • dostluk para gibidir, elde edilmesi kolay korunması zor. -samuel buttler
 • (bkz: #10493110)
 • dedesiyle de adaş, ilginç bir figür. dedesi de enteresan adammış rahmetlinin: shrewsbury okulu'nun müdürü dr. samuel butler (1744-1839). şöyle demiş dede butler:

  "futbol kasap çocuklarına göre bir oyundur ve genç centilmenlerden ziyade köylü veletlerine uygundur."

  kaynak: theo stemmler, futbolun kısa tarihi, s. 78, çev. necati aça, dost kitabevi, 2000.

  olmaz olsun böyle dede...
 • "ahlakın temelleri tüm diğer temeller gibidir. fazla derine inerseniz, binası olduğu gibi çöker."

  sözün üstüne söz söylenmez.
 • yeni zelanda'ya yerleşerek koyun yetiştiriciliğinden servet yapıp ingiltere'ye dönüşü ve edebiyat tarihinde babalar gibi yerini alışıyla; zihninin içinde her daim gidelim buralardan dayanamıyorumcu kent bağımlısı psuedo-romantik depresiflere esin ve besin kaynağı olabilecek yazar.

  wikipedinin yalancısıyım, şöyle yazmışlar al bak:

  "ailesine özellikle de babasına, çevresindekilere ve kiliseye karşı duyduğu nefret nedeniyle 1859 yılında yeni zelanda'ya giderek orada koyun yetiştiriciliğine başladı. 1864 yılında bu uğraştan elde ettiği servetle ingiltere'ye döndü. yazdığı eleştiri kitapları, romanlarıyla darwin kuramını, kilise öğretisini ve victoria döneminin ütopyacı felsefesini hicvederek hıristiyanlıktaki mucizeleri alaya aldı."

  http://tr.wikipedia.org/wiki/samuel_butler_(yazar)
 • samuel butler'a göre birinin hayalgücünü ölçmenin en kestirme yolu: kedisine verdiği isim.
 • biri 16 biri 19. yy olmak üzere ingiliz edebiyatındaki 2 isimdir. sonrakini herkes duymuştur yeats soyadıyla ancak ilki de her ne kadar bahsedilmeye değmeyecek gibi görülse de cervantes'in don quixote'undan esinlenerek 2 karakterin başlarına gelenler cinsinden yazdığı hudibras ile söz edilmeye layık şahıstır. eser günümüzde pek anlam ifade edemese de allegory ve sembolleriyle, o dönem insanını çok güldürmesinden aldı bu ününü ve hemen kral tarafından maaş bağlandı ölmemiş idiyse 2. charles'tı ancak düzenli ödenmemesi adamı sefalete sürükledi malesef; adına yazılmış yine ün salmış bi amcamızın şiiriyle de bu dillendirilmiştir bir güzel (mezartaşında yazılıydı sanırım).