şükela:  tümü | bugün
 • "colt" diye bilinen silahin mucidi ve isim babasi amerikali. akabinde de buyuk bir ticari ba$ari olarak colt fire arms co. 'nun sahibi, patronu idi rahmetli.
  urettigi silah tarihte ilk kez, doldurma gerektirmeden birden cok kez ate$leme imkani sagliyordu. (bkz: altipatlar) guvenirligi, saglamligi ile doneminde buyuk bir ba$ariya imza atmi$tir.
  silahin bir ba$ka ba$arisi da, gene tarihte ilk kez ate$li bir silahi halkin alabilecegi makul maliyetlere indirmi$ olmasindadir. bu doneme kadar ate$li silah teknolojisi sadece duzenli ordular ve aristokrat kesim tarafindan satin alinabilen bir lukstu. avlanma hakki da cok cok az ki$ide vardi.
 • supernatural dizisinde de pek bir bahsi geçen abimiz.

  --- spoiler ---
  diziye göre herhangi bir şeyi öldürebilen -iblis, vampir, hayalet, her türlü ecinni- bir silah yaratmış ve bu silah için 13 adet mermi üretmiştir. aynı zamanda wyomingdeki cehennem kapısının etrafına demir ağlarla örülmüş* -tren rayları- bir şeytan kapanı * çizmiş ve cehennemden çıkabilecek iblisleri bu kapanda tutmaya çalışmıştır. kapıyı yalnız yarattığı silah açabilmektedir. döneminin en önemli avcısı olarak görülebilir.
  --- spoiler ---
 • geleceğe dönüş 3 filminde bir sahnesinde bu abimize selam yollar.

  spoiler
  "albay samuel colt'un patentli son ürününü alın deneyin, kendinizi sınayın gibi.

  spoiler

  tabii insan 15 sene sonra fark ediyor böyle bir ayrıntıyı.
 • böyle bir laf da vardır.
  god created man but sam colt made them equal
 • colt paterson'ı üreterek "tanrı insanları yarattı ancak colt onları eşit kıldı." cümlesinin doğmasına sebep olan colt'dur.
 • 1836 yılında ilk seri atışlı silahı icat ederek dünya silah teknolojisinde bir devrim yaratan amerikali girişimci, mucit. sonrası ver elini vahşi batı.