şükela:  tümü | bugün
 • amerikali stratejist. dunyanın gelecek yuzyılda buyuk bir medeniyetler catısmasına sahne olacagını savunur. ona gore ideolojiler ölmüş dinlerden kaynak bulan medeniyetler cagı geri dönmüştür. ortadogu ile ilgili cogu kehaneti gerceklesmis, diger stratejistlerce kahin seklinde taninmasina neden olmustur.
 • ilk olarak 1993 yılında foreign affairs adlı jurnal da çıkan yazı "clash of civilizations?" yugoslavyanın dağılması süreci ve sırp saldırganlığının zirvede olduğu bir döneme geldiği için çok ilgi topladı. bu makale çok genel anlamda bundan sonra çatışmaların, savaşaların din ve onun getirdiği kültürel farklılıların çevresinde gerçekleşeceğini öngörüyordu. zamanla bu tezin ne kadar kofti olduğu açıklığa kavuşsa da huntigton ve yalan tezi 11 eylüleden sonra yine ve daha kuvvetli bir şekilde gündeme geldi. yok neymiş her türlü çıkar çatışmasının sebebi dinmiş, kültürel farklılıklarmış, dünyada yedi ana kültür şeridi varmış falan filan. siyasi ve ekonomik çıkarları arka plana atan bu şahış esasen faşonun allahı olup, batıyı ulaşılmaz denk olunamaz bir uygarlık olarak görmekte "west and the rest" adlı kafatasçı tezini "clash of civilizations" adlı başka bir isim altında daha yakışıklı bir hale getirmektedir. ayrıca huntington koyu bir türk düşmanıdır başarısız da olsak doğu batı sentezi hususunda çok yol almış olmamız onu deli eder. doğu doğudur batı batıdır. ona göre her şeyin çizgisi bellidir. batının da çizgisi bellidir, batı ona göre abd avrupa avustralya ve yeni zelandadan oluşur.
 • "kimlik arayisindaki ulkeler" gondermesi zekice olan, buna ragmen uluslararasi iliskilerin analiz edilmesinde medeniyetler paradigmasina cok gozu kara bir sekilde tutundugunu dusundugum stratejist, yazar
 • nitekim turkiye cumhuriyetinin uluslararasi arenada soyunmasi gereken rolun islam medeniyeti liderligi oldugunu savunmasi da izledigi medeniyetler paradigmasinin bir getirisidir
 • ırkçı kişilik.batı medeniyetinin guc kaybına uğradığı şu zamanlarda,batıya sovyetler gibi bir dusman bulma istegi taşıyan(cin veya islamiyet).bu sayede batının bu dusmanla yarışarak/savaşarak yeniden eski gucune ulaşacağına inanan kişi.
 • aynı zamanda toplumların değişimleri ve buna bağlı olarak da politik değişimlerin politik çürümeye yol açtığını ileri süren adam
 • son irak savasinda avrupanin onemli bir bolumunun amerikaya sirt cevirmesiyle tezi tamamen curumus akademisyen bozuntusu.
 • islam toplumlarına hitaben diyor ki “kadın hakları, insan hakları gibi değerler emperyalist değerlerdir, sizin bunlara inanmanıza gerek yok”.
  türkiye için de “türkiye, sovyetler birliği çöktükten sonra rusya’nın lenin’i yoksaymasından daha şiddetle atatürk’ü yadsıyacak bir lider bulmadıkça ve tamamen atatürk ilkelerini geri çevirmedikçe, düzelmez”.

  (bkz: oldu canım)
 • medeniyetler catismasi mi adli makalesinde islamin kanli hudutlara sahip oldugunu belirten amerikali stratejist.ayrica makalesinde turkiye ve meksika`yı bolunuk ulkeler seklinde kategorize etmistir.turkiye`nin tarihen en derin bicimde bolunuk ulke oldugunu orneklerle aciklamaya calismistir.
 • hafiften bir yalçın kucuk havası sezilmekte kendisinde. o olup biten herşeyi sabetaycılara falan baglardı e bu da herşeyi dinler arası , ırklar arası , medeniyetler arası catışmalara baglamakta. şimdi yalan olmasın daha o pek unlu kitabın (the clash of civilizations) ilk bölümündeyim ama adam her "west and the rest , western civilisation , us and them..." diye zırvaladıkca tuylerim tiken tiken olmakta. neymiş efendim faşist her yerde faşistmiş..