şükela:  tümü | bugün
 • hayatının 60 yılını sümer kültürünü araştırmakla geçirmiş (ki 93 yaşında ölmüştür), uzun süre istanbul arkeoloji müzesinde muazzez ilmiye çığ ve hatice kızılyay ile çalışmış ve "sumerlerde kutsal evlilik törenleri" ve tarih sumerde başlar gibi sumer araştırmalarına ışık tutmuş, birçok araştırmacıya yol göstermiş kitaplara imza atmış* ünlü bir sumerolog
 • ilk kitabı tarih sümerde başlar'ı takiben sırası ile:

  sumerler - tarihleri kulturleri ve karakterleri
  sumerlerin kurnaz tanrısı enki
  sumer mitolojisi - iö ücüncü bin yıldaki tinsel ve edebi gelisim üstüne bir calisma
  inanna - yeryuzu ve cennetin kraliçesi

  isimli, turkçeye'de kazandırılmıs eserlerin sahibi sümer bilimcisi. sumerlerin dünyasında isimli hayatını anlattığı, dilimize henüz çevrilmemiş bir kitabı da bulunmaktadır.
 • kitab-ı mukaddesin içinde sümer efsanelerinden izler bulan sümerolog.
 • 28 eylül 1897 ve 26 kasım 1990 tarihleri arasında yaşamış, sümeroloji bilimine en çok fayda sağlayan ve en büyük otorite kabul edilen sümerologtur. ukrayna doğumlu olan samuel n. kramer 1905 yılında rusya çarı 2. nicholas'ın emri ile yapılan katliamdan ailesiyle birlikte kaçarak amerika birleşik devletleri'ne yerleşmiştir. pennsylvania üniversitesi'nde sümer dili ve edebiyatı üzerine uzmanlaşan ünlü sümerolog, doktorasını 1929 yılında almıştır. bu sırada çivi yazısı üzerine uzmanlaşmış ve dünyanın tanıdığı bir isim olma yolunda ilk adımını atmıştı.
  bilinenin aksine ilk kitabı tarih sümer'de başlar değil 1944 yılında yayınlanan "sumerian mythology: study of spiritual and literary achievement in the third millennium" isimli kitabıdır. akademik bir çalışma olan ilk kitabının ardından; kendisini tanıyan herkes tarafından bilinen "tarih sümer'de başlar" kitabını ilk haliyle 1956 yılında yayınlamıştır.
  26 kasım 1990 yılında ölümünün ardından yaşayan en büyük sümer otoritesi ünvanını muazzez ilmiye çığ'a bırakmıştır.
 • insanlık tarihiyle ilgili yaptığı bunca araştırmadan ve günümüzde kullandığımız birçok şeyin (yazı, tıp, kanunlar vs.) kökenlerine inen, hayatını sümerlere adamış bu değerli bilim adamından sözlükte bu kadar az insan tarafından bilinmesi ve yorumlanması gerçekten çok garip.
 • (bkz: #66722194)
 • sümer mitolojisi isimli kitabı başlangıç olarak okunmaya deger bir eser olup evrenin ve insanın yaratılışını sumer kaynaklarına gore anlatmaktadır.
 • sumerler konusunda en donanımlı ve tanrı betimlemesini kusursuza yakın yapan şahıstır. affet ilmiye hocam.
 • bir tarih öğrencisi olarak kesinlikle okunacak yazar. ayrıca diğer alışıla gelmiş bir çok yalan bilgilerin yanı sıra bu eğitimcinin tarih ve yaşam ile ilgili itiraf denebilecek somut gerçekleri ifade etmiş olabileceğini düşünüyorum.
 • kesinlikle okunmalı
hesabın var mı? giriş yap