• yıllardır beklediğim samurai jack hikayesinin sonu açıkçası beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. samurai jack genel hikaye olarak aslında çok yaratıcı ve güzel hikayeler türetilebilecek bir konsepte sahip. ilk dört sezon bunu güzel bir biçimde yaptı fakat dizinin fazla episodik olması ve yayınladığı kanaldan dolayı daha çok çocuklara hitaben yapılmasıyla çok daha derin işlenebilecek dünya ve hikaye biraz yüzeysel kalıyordu. çok keyif alarak izlememe rağmen aklımdan hep yetişkinlere yönelik yapılsa ne kadar efsane olabileceği geçiyordu. beşinci sezonun adult swimde yayınlanacağını duyunca tam hayalini kurduğum finali izleyebileceğimi düşünerek baya heyecanlanmıştım. buradan sonrası spoiler olucak

--- spoiler ---

ilk beş bölüm beni oldukça tatmin etti. jack in iç dünyası, yaşadığı buhranlar çok güzel yansıltılmış. ayrıca dizinin en güzel aksiyon sahnelerinide bu beş bölümde izledik bence. beşinci bölümden itibaren ashi ve jack bir ikili oluşturup diziyi romantik komediye çevirdiler. bu sahneleri izlerken o kadar irite oldum ki bazı kısımları ileri sardırdım. ashi ve jack ilişkisi bir usta çırak ilişkisinden öteye gitmemeliydi ve ayrıca bunu düzgün de işleyemediler. bence yapılan en büyük hata ashiyi bu kadar ön plana çıkarmak olmuş. üçüncü bölümde bize gösterdikleri gibi jack yalnız bir kurttur. beşinci bölümde jack hoşça kal dedikten sonra yalnız devam etmeliydi. dizide kan görmek güzel oldu ama ilk bölümlerdeki epik dövüşleri sonraki bölümlerde göremedik. sıradan aksiyon sahneleri daha çok komedi ve ashi karakterinin iticiliğini izlemek zorunda kaldık. bunun yerine jack'in içsel yolculuğu ve buhranları üzerinden daha destansı bir anlatım kullanılsaydı. önceki sezonlarda kendi başardıklarını yine kendi görüp bundan motivasyon kazansaydı ve finalde yine aku ile tek başına yüzleşip dizinin hakettiği sona epik bir dövüşle ulaşsaydık çok daha iyi olurdu. samurai jack dizisi her zaman komik ve eğlenceli olmuştur fakat artık olayların geldiği nokta itibariyle ilk beş bölümdeki gibi destansı, ciddi anlatım dili kullanılmalıydı. en azından final için. son bölümlerde jackin vıcık vıcık aşık olması, elli yıldır mücadele ettiği amacının önüne geçip diziyi berbat bir noktaya getirdi. daha önce aku ve jackin birebir dövüşmelerini gördük, bu finalde ise neredeyse jack ve aku dövüşmediler. hatta ashi olmasaydı jack asla kurtulamayacak ve akuyu yenemeyecekti. bence en azından finalde aku ve jack birebir savaşmalıydı. 5. sezonun içindeki mantık hatalarına ve zaman paradoksuna falan değinmeyeceğim çünkü yine ashi karakteriyle alakalı. bütün bunlar birleşince bence zayıf bir final izledik. belki benim beklentim yüksek olduğu için bu şekilde düşünüyorum ama çok daha iyi olabilirdi.

--- spoiler ---
  • cartoon network'te ilk 4 sezonu 2001-2004 arasında yayınlanan, beşinci ve final sezonu ile 13 senelik bir aranın ardından 2017 de son bulan, aksyon-macera temalı amerikan animasyon serisi
  • eğer ilham ararsam bir bölümünü açıp sadece beş dakika izlememle ilhamımı aldığım genndy tartakovsky tarafından yaratılan çizg-dizi.

gerçekten izlenmesi şart olan yapımlardan biri bence. inanılmaz başarılı biri dizi. daha hiç anime izlememiş biri sayılırım belki, çizgi dizi de izlemem ama samurai jack hep iyi ki karşılaşmışım iyi ki kardeşim var dememe neden olmuştur.

öncelikle bir bilimkurgudur da aslında dizi. gelecekte geçen bölümlerdeki analiz, açıklama ve anlatımla bunu kanıtlar. hatta ben daha ileri gidip bir sosyal bilimkurgu olarak da tanımlıyorum diziyi. (bkz: zaman yolculuğu)

diziden çok bahsetmeye gerek yok aslında, binlerce felsefik varsayım ve önermeye boğulacağınız, aman tanrım bu kadar basit ve yaratıcı bir fikirle nasıl daha önce karşılaşmadım, onu bırak bu saçma çizgi filmde ne arıyor bunlar diyeceğiniz bir yapıttır.

ben bir bölümden bahsetmek istiyorum burda, s4e1 (xl)'dan, samurai versus ninja'dır bölümün adı. kahramanımız burada bir shinobi shadow warrior (ya da warrior of night), gölgenin karanlığı ile eğitilerek savaşmayı öğrenmiştir, ile savaşacaktır. baştan ayağa siyahlar içindeki savaşçıyla savaşmak için, jack kısmen beyaz olan kimonosunu çıkarır ve ters çevrirp tamamen beyaz olan ters tarafını giyer. o da baştan ayağa beyaz olmuştur. ve senin sanatını biliyorum çünkü ben de ışıkla eğitildim diyerek savaşı başlatır. güneşi görürüz, kaybolmak üzeredir ufukta. ve ekrandaki tüm renkler kaybolur (açıklamama gerek yok sanırım renk ve ışık muhabbetini). bundan sonrası tamamen siyah ve beyaz olacaktır tüm renkler ve her şey. ışık ve karanlık arasındaki savaş başlamıştır. siyahın ve beyazın en keskin halleri.. kahraman ve arcvillain.. bundan sonra tamamen ışık ve gölgeyle yapılmış bir oyun izleriz. ve sonunda jack ninjayı öldürür. siyah ve beyaz kaybolur. renkler gelir. güneşi görürüz tekrar, batmasına ramak kalmıştır. sonra ninjayı görürüz, aslında bir robot olan ninjayı.

neymiş çoçuklar, karanlıkla eğitilen birisyle savaşırken en saf beyaz halinize bürünmelisiniz, etrafınızdaki tüm güzel renklere rağmen.

http://www.youtube.com/watch?v=bmkxsqnnuji
  • finalini sevemediğim efsane çizgi dizi. daha karanlık bir final beklerdim. halbuki yeni serinin ilk bölümleri baya iyiydi ama son bölümleri pek sevemedim.

--- spoiler ---
    samurai jack yalnız kovboydur abi sevgili yapmak nedir yahu? ashi güzel karakter ama ne bileyim...
    --- spoiler ---
  • yıllar sonra final sezonunun çekildiğini öğrendiğim çizgi dizi. yıllardır sonunu merak ediyordum.

--- spoiler ---

o kadar maceradan sonra dünyayı aku dan kurtardı fakat aku nun sonu kendisini de yıkmış oldu.
    --- spoiler ---

üzdün jack reiss:((
  • ekşi'de çizgi film türünde tarattığım ilk konum.
  • hikayede kahramanımızın gerçek adı hiçbir zaman bilinmemektedir.

geleceğe gittiği ilk bölümde, metro istasyonunda üç tane punk genç "heyy jack nasılsın adamım haa?" diyerek takılırlar. bir sonraki bölümde köpek ırkını kurtarır bizim samuray. sonra köpeklerin lideri "ismin nedir efendimiz?" der. bizimki o üç punk genci hatırlar ve "bana jack derler" der. ve hikayede kahramanımızın adı jack olarak kalır. kendi ismini asla bilmeyiz.

bu da gereksiz bir detay olsun.
  • bu diziyle ilk olarak 2008 yıllarında cartoon network'te tanışmıştım. o dönem tabi çocuğuz, arkadaşlarımla biraaya geldiğimiz zaman yapılabilecek en iyi aktivitelerden birisi samurai jack izlemekti. kendimize şimdi bulunmayan ama o dönemler bakkallarda satılan oldukça kalitesiz, zararlı ve ucuz olan cips* ve kola ile ziyafet çekerdik. hala buram buram kokusunu hissederim o ortamın.

allah kahretsin ki büyüdük, büyüyünce tüm biten şeyler gibi bu ortam da sona ermişti. en son 5.sezon gelecek haberleri ile tekrar heyecanlanmıştım, kahramanımızın hikayesi devam edecekti. hemen bakkala koşup çerez alıp o eski ortamı canlandırmak istemiştim. daha uzun olur demiştim ama kısa süren bir sezonla finalini yapmıştı. dönüp bir daha izlenebilecek çizgi diziler arasında kendisini her zaman yazacağım. dershane çıkışı izlenen bölümleri hatırlayabilmek için.

diğer izlenebilecek diziler ise şunlar olur;

(bkz: avatar the last airbender)
    (bkz: rick and morty)
  • son sezonu efsane olmuş son bölümü için seyirciye sigara yaktıracak bir son seçebilirlerdi ama bunlar seyirciye direk damardan verdirecek bir son seçmişler.

*
  • en güzel sezon dördüncü sezondur. artık işi tamamen sanata dökmüş adamlar. çok güzel bölümler çıkmış ortaya.
hesabın var mı? giriş yap