şükela:  tümü | bugün
  • 8 gidiş-8 geliş genişliğindeki 3 ayrı freeway'den oluşan, bir şeridinin carpool olduğu, amerikan arabalarıyla takriben 2-2,5 saat süren yolculuk...san diegodan çıktıktan yarım saat sonra yapılan kimlik kontrolüne dikkat!!!
  • gayet keyifli bir yoldur, eğer ki yol üzerinde disneylanda girerseniz 2 saatlik yol değil, 3 günlük yol haline gelir ve süper keyifli geçer...
  • bir meksika turkusu vardir bu yol icin. derler ki san diego'dan bir kiz los angeles'li bir cocugu sevmistir ama babasi onu tijuana'li zengin ama yasli bir adama vermek istemektedir. kizimiz tijuana'ya gelin giderken su sarkiyi yakmistir (babasina sormak isterim bu durumda: "al bakalim, kaliforniya satildi, sinir cizildi, kizin kaldi tijuana denen uluslararasi varosta. mutlu musun jose mario, mutlu musun ha?)

san diego los angeles arasi arasi arasi amman
    dinmek bilmez su gonlumun yarasi yarasi yarasi amman

sevdicegim meleklere yar oldu yar oldu yar oldu amman
    o kara gozlere canim yas doldu yas doldu yas doldu amman

benim kara gozlum de bir gun bey olur bey olur bey olur amman
    o payt babam dizin' vurup del' olur del' olur del' olur amman

san diego los angeles arasi arasi arasi amman
    yoktur su babamin imani imani imani amman

ah zavalli anna maria gonzales... ne zaman san diego'nun guzelim marinasinda gozumuz okyanusa dalsa acini paylasiyoruz.
  • trenle git gel bes saat olan yoldur..

(bkz: amtrak)
    (bkz: pacific surfliner)
  • a.b.d içerisinde araba sürmenin, rekabetin istanbul trafiğine yaklaştığı sayılı yerlerden biridir. meksikalı şöförlerin kendini bir numara sanmaları,hızlı ve öfkeli şekillerini 2 dk içerisinde istanbul trafiğindeki deneyiminiz ile aşağıya alıp, kafayı yedirtebileceğiniz yoldur. diğer eyaletlerde* 2 dikkat çekici hareketiniz sonucu polisi arkada çakar şekilde bulabilirken burada bu baskıdan kurtulursunuz.canım havaalani vari bu yolda* seri makaslara başlamanız, kornaların senfoni yaratmasına sebebiyet verecektir.ama en az 3 araç* peşinize takmanıza imkan verecektir.
  • bu yol üzerinde, pacific park'a giderkene, trafiğin tıkalı olduğu bir sırada yan arabadaki 2 amerikan gacısından feci kesik yemişliğim vardır.
  • populerliginden oturu tek yon araba kiralarinda geciren bir hattir. gecen hafta 2.5 gunlugune california'daydim. gidisi los angeles'tan donusu san diego'dan yaptim. kiralik araci los angeles alis, san diego birakis diye bakiyorum 3 gun icin bilinen firmalar (avis, hertz, vs) gunluk 250-300$ falan istiyordu, hasstirin lan. benim isim zaten palm springs civarindaydi. ne yaptim? los angeles'dan aldim iki gun sonra palm springs'e biraktim, ordan baska arac aldim aksam san diego'ya biraktim. vergiler dahil uc gunluk araci 165$a hallettim. eger bu sekilde esnekliginiz varsa baska alternatiflere de bakin derim.
  • hayatı boyunca 20 den fazla lax’den araç kiralayıp san diego’da teslim etmiş biri olarak verebileceğim tek tavsiye 1 günlük kiralamanızdır. lax’den kiralayıp ertesi gün aracı san diego’ya teslim ederseniz 50$ ödersiniz. 2 gün sonra teslim ederseniz 100$ 3 gün sonra 180$ bu böyle katlanarak gider.

bu kazığı yememenin 1 tek yolu mevcut. uçaktan iniyorsunuz lax’den aracı 1 günlük kiralayıp ertesi gün san diego’da teslim edip 50$ ı ödüyorsunuz. ve hazır havaalanındasınız aracı teslim etmişsiniz ondan sonra kaç gün araç lazımsa tekrar kiralayıp 1 hafta için 120-150$ civarı makul ücretler ödeyebilirsiniz.

yeter ki one way rental’dan ertesi gün kurtulun. bu arada araç kiralamalarında en iyi fiyatı priceline’dan alırsınız. ve ez, advantage gibi dandik firmalar harici büyük firmalar arasında her zaman en iyi fiyatı dollar/thrifty verir. son seyahatimde lax’den 21 gün toyota corolla’yı 321$ a kiraladım. şaka gibiydi.
  • once tanim: genelde kalabalik olan ve yavas akan yol. ancak onemli bir tv olayina denk getirirseniz ya da cok erken/gec saatte yola cikarsaniz normal bir hizda giderseniz, yoksa dipdibe gitmelere doyamazsiniz.

soyleyecegim suydu...

one way rental'in bir caresi de, eger amerika'da ogrenci, hoca veya herhangi bir universite calisani iseniz, okulun anlasmali oldugu kiralama sirketiyle, okulun koduyla gitmek. bazi buyuk sirketlerin de boyle uygulamalari var. ornegin uiuc'nin national ile boyle bi anlasmasi var, cogu okulun enterprise ile anlasmasi var. arabayi rezerve ederken o kodla rezerve ederseniz tek yon parasi odemiyorsunuz.

yani business icin kiralamis oluyorsunuz, ve business geregi indirimli ve sigortasi icinde olmasinin yaninda one way rental icin de para odemiyorsunuz.

bu islerin oruspusu olmus, yuzlerce kez araba kiralamis imparator new york'tan bildirdi..

bu arada cogu yerde sizin gercekten o okulun calisani olup olmadiginiz, gercekten de konferans ya da baska bir is icin arabayi kiralayip kiralamadiginiz falan sorusturulmaz. prof. ya da ogrenci tipiniz varsa ama universite calisani degilseniz, internetten bir universitenin ilgili kodunu bulun, gidip sansinizi deneyin, en kotu "kimligi evde unutmusum yav" falan derseniz.

uiuc'nin web sitesi ornegin: https://www.obfs.uillinois.edu/travel/car-rental/