• bir meksika turkusu vardir bu yol icin. derler ki san diego'dan bir kiz los angeles'li bir cocugu sevmistir ama babasi onu tijuana'li zengin ama yasli bir adama vermek istemektedir. kizimiz tijuana'ya gelin giderken su sarkiyi yakmistir (babasina sormak isterim bu durumda: "al bakalim, kaliforniya satildi, sinir cizildi, kizin kaldi tijuana denen uluslararasi varosta. mutlu musun jose mario, mutlu musun ha?)

san diego los angeles arasi arasi arasi amman
    dinmek bilmez su gonlumun yarasi yarasi yarasi amman

sevdicegim meleklere yar oldu yar oldu yar oldu amman
    o kara gozlere canim yas doldu yas doldu yas doldu amman

benim kara gozlum de bir gun bey olur bey olur bey olur amman
    o payt babam dizin' vurup del' olur del' olur del' olur amman

san diego los angeles arasi arasi arasi amman
    yoktur su babamin imani imani imani amman

ah zavalli anna maria gonzales... ne zaman san diego'nun guzelim marinasinda gozumuz okyanusa dalsa acini paylasiyoruz.
  • a.b.d içerisinde araba sürmenin, rekabetin istanbul trafiğine yaklaştığı sayılı yerlerden biridir. meksikalı şöförlerin kendini bir numara sanmaları,hızlı ve öfkeli şekillerini 2 dk içerisinde istanbul trafiğindeki deneyiminiz ile aşağıya alıp, kafayı yedirtebileceğiniz yoldur. diğer eyaletlerde* 2 dikkat çekici hareketiniz sonucu polisi arkada çakar şekilde bulabilirken burada bu baskıdan kurtulursunuz.canım havaalani vari bu yolda* seri makaslara başlamanız, kornaların senfoni yaratmasına sebebiyet verecektir.ama en az 3 araç* peşinize takmanıza imkan verecektir.
  • (bkz: i-5)
  • i-5'ın meksika sınırından başlayan ve los angeles'a giden en sıkışık bölümü. yalnız buna rağmen yukarıdaki yazarlardan biri çok doğru bir tespit yapmış, burada ''pull over'' yok. 120 mph ile gittiğim oldu, hiçbir şekilde ne sheriff ne highway patrol ne city police hiçbiri denk gelmiyor. dolayısıyla i-5'ın özerklik ilan etmiş kısmıdır bu alan.

yine san diego ve los angeles gibi amerika'nın iki çöpü arasında sıkışmış olması nedeniyle zaman zaman ingilizcenin geçersiz olduğu, meksikalı magandalar nedeniyle etrafı kollamanın zaruri olduğu bir alan.
  • aşırı yoğun olan yoldur o kadar şeride rağmen. akan bir trafik ama milyonlarca araba varmış gibi geldi. bir de allahın cezası herkes kurala uyuyor, altında convertible araba varken 60mph geçemiyorsun.
  • yol sürekli yogun ama cayır cayır akıyor çünkü kimse aptal gibi şerit değiştirerek gitmiyor. kimse arkadan tampon yapmıyor. sağ ve orta şeritleri tıkayan külüstürler de yok. ortalama 80mph ile gidersiniz keyifli bir yoldur.
  • 8 gidiş-8 geliş genişliğindeki 3 ayrı freeway'den oluşan, bir şeridinin carpool olduğu, amerikan arabalarıyla takriben 2-2,5 saat süren yolculuk...san diegodan çıktıktan yarım saat sonra yapılan kimlik kontrolüne dikkat!!!
  • bu yol üzerinde, pacific park'a giderkene, trafiğin tıkalı olduğu bir sırada yan arabadaki 2 amerikan gacısından feci kesik yemişliğim vardır.
  • populerliginden oturu tek yon araba kiralarinda geciren bir hattir. gecen hafta 2.5 gunlugune california'daydim. gidisi los angeles'tan donusu san diego'dan yaptim. kiralik araci los angeles alis, san diego birakis diye bakiyorum 3 gun icin bilinen firmalar (avis, hertz, vs) gunluk 250-300$ falan istiyordu, hasstirin lan. benim isim zaten palm springs civarindaydi. ne yaptim? los angeles'dan aldim iki gun sonra palm springs'e biraktim, ordan baska arac aldim aksam san diego'ya biraktim. vergiler dahil uc gunluk araci 165$a hallettim. eger bu sekilde esnekliginiz varsa baska alternatiflere de bakin derim.
hesabın var mı? giriş yap