şükela:  tümü | bugün
838 entry daha
  • dün san francisco'ya gelen ortalama turistlerin muhakkak gördüğü, o yüzden her zaman kalabalık olan fisherman's wharf, pier 39 ve ferry building arasında embarcadero üzerinden (sahil yolu diyelim) yürüyüş yaptık. bu civar normalde kalabalık ve turist dolu olur. özellikle pier 39 - fisherman's wharf arası san francisco'da yaşayanların pek gittiği yerler değildir.

    normalde cıvıl cıvıl olan pier 39 kapatılmış, girişine çit çekilmiş, önünde polis bekliyor, şehirde bazı dükkanlar camlarını tahta plakalarla kapamışlar, yağma ihtimaline karşı.

    6 feet (2 metre) sosyal mesafeyi hem 3 kişilik yürüyüş ekibimizde, hem de sokaktaki diğer insanlarla koruduk. sosyal mesafe herkesin günlük hayatına işlemiş, kendiliğinden uzaklaşıyor insanlar birbirlerinden, insanlardan uzak olmak için bisiklet şeridinden yürüyene bile rastladım. insanların alışkanlıklarına bu kadar uzak bir olguya, bu kadar kısa sürede alışmaları hem güzel, hem korkunç. farkında olmadan nelere alışıyoruz acaba diye düşündüm.

    san francisco hayalet şehre dönmüş, sosyal mesafeyi korumada sıkıntı çekmiyor olmamızın esas sebebi sokakların bomboş olması; trafik de, insan da yok. toplu taşıma çalışıyor ama hem tramvaylar, hem de otobüsler tamamen boş.

    eve dönerken yoldan geçen bir polis arabasından 'sosyal mesafeyi koruyun' anonsu yapılıyordu. distopik bilim kurgu filminde gibiyiz.
  • 2018 yılının 1/3ünü geçirdiğim efsane şehir..
1 entry daha