şükela:  tümü | bugün
  • bolonya'da, piazza maggiore'de bulunan, dünyanın en büyük 15. kilisesi olarak kabul edilen bazilikadır. itiraf etmek gerekirse içeri girdiğiniz an 'ulan şimdi tepede bi kamera olsa, ben de siyahlı miyahlı gotik kıyafetler giymiş olsam, meğersem biz stairway to the skies şarkısına klip çekiyormuş olsak' diye düşündürüp kulaklığınızdan müzik açmanıza ve adımlarınızı müziğin ritmine göre atmanıza sebebiyet veren mükemmel yer. içinde 12 tane şapeli bulunuyor. ayrıca içinde dünyanın en büyük güneş saati de bulunuyor.
  • el kaide tarafindan 2002 ve 2006 yıllarında saldırı tehlikesi atlatmış. sebebi ise bazilikanın içinde yer alan freskte hz. muhammed'in temsilen resmedilmesi.

    söz konusu fresk basilica'nın tepesinde bulunmakta olup ismi "mahomato nell'inferno medievale"dir. yani "ortaçağ cehenneminde muhammed" anlamına gelir ki bu anlama göre eserin ortasında ki canavar hz. muhammed olmalıdır. ancak canavarın sağ üstündeki ayrıntıya baktığımızda hz. muhammed'i zebani tarafından yenen kişi olarak görüyoruz çünkü altında mohamota yazmakta. buyrun.