• hz. isa'nın 12 havarisinden biri olan saint peter'ın mezarının üstüne kurulmuş olan, vatikan'da yer alan kutsal mekan.

genel inanışın aksine katedral değildir, zira içinde piskopos yer almaz. ama dünyadaki en büyük kiliselerden biri olarak anılır, zira 60000 kişi alma kapasitesi vardır.

papa balkonuna çıkıp "merhaba" der ara sıra, selam eder.
  • mimarlarının arasında michalangelo, bernini ve raphael’in de bulunduğu, rönesans ve barok mimarisinin etkileri görülen dünyanın en büyük kiliselerinden biri (katolik). yapımı 1626'da tamamlanmış. ön kısmında st peter’s square (piazza san pietro) var ki bu meydanın mimarı da bernini. st peter's basilica ve içinde yer aldığı vatican city, katolikler için en kutsal mekanlardan biri. neden, çünkü isa'nın havarilerinden biri olan petrus burada öldürülmüş ve mezarı da kilisenin altındaki nekropolde bulunuyor.
  • kondisyonuna güvenenlerin mutlaka kubbesini de görmesi gereken bazilika. sadece içini ve meydanı görmek için herhangi bir ücret talep edilmiyor ama kubbeye çıkmak isterseniz merdiven veya asansör tercihinize göre ödeme yapıp roma'yı 360 derece bir de en yüksek yapıdan görebilirsiniz.

asansör ile çıkarsanız 231 basamağı atlayıp michelangelo'nun kubbesine ulaşıyorsunuz. burada hala bazilikanın içindesiniz ve aşağı doğru baktığınızda kilisenin içini görebiliyorsunuz. eğer asansör yerine merdivenleri tercih ettiyseniz uyarayım, en tepeye çıkmadan mola verebileceğiniz tek yer burası. bundan sonrasını ancak merdivenle çıkabilirsiniz ve geri dönüş yok. yolun yarısında, "ben yoruldum, çıkamıyorum bu merdivenleri." deyip dönemezsiniz çünkü çıkış bambaşka bir yerde. tırmanışı bitirmek zorundasınız. bu da 320 basamak daha demek.

buradan sonrası için michelangelo'nun kubbesine çıkan rahat, geniş ve alçak merdivenleri unutun. yukarı çıktıkça vücudunuzu 70 derece yana eğerek ilerlemeniz gerekecek. bazı yerlerde hava almak için pencere bile yok. var olan pencerelerin denizliğine oturabilirsiniz ama dar alan sebebiyle siz oturursanız arkanızdan gelenlerin yolunu tıkıyorsunuz.

yine de o 320 basamağı tırmanıp da karşılaşacağınız manzara her şeye değiyor. en sıcak günde bile güzel bir esinti oluyor. 360 derece o küçücük kubbeyi dönerek roma'yı tepeden görmenin vereceği hazzı hiçbir şeye değişmem.
  • apsisi ve baldakeni görebilmek icin bazilikanin ön kismini kapatan görevlilere 'ayine katilacagim' yalani söyletir. o kadar güzel ve nefes kesicidir.
  • bence burası korkunç bir yer. araya yillarin girdigi iki farkli zamanda içini gezip kubbesine tirmandim. ikisinde de iliklerime kadar dehşeti hissettim, neden bilmiyorum. sirf deneyi tamamlamak icin 8-10 sene sonra tekrar gidip tırmanacağım.

karşılaştırma için süleymaniye camii gibi ayni bilgelikle inşa edilmiş başka bir efsanevi dini yapıyı ele alıyorum. süleymaniye camii o dev kubbesine rağmen içinde insanı güvende hissettirirken, san pietro bazilikasi dev fil ayaklariyla insanın kafasina basıp pestilini çıkarıyor gibi. din bu olmamalıydı
  • (bkz: san pietro)
  • ıı. julius döneminde inşaatına başlanan, asıl ve ilk projesi mimar donato bramante'ye ait olan, kubbesi aziz petrus'un mezarı üzerine kurulan bazilika. bazilikanın tamamlanması için inşaatın başına michalengelo getirilmiş ancak michelangelo'nun ömrü inşaatı ve özel önem verdiği kubbeyi tamamlamaya yetmemiştir.
  • rönesans döneminin birçok önemli ismi döneminin bu en büyük inşaat faaliyetine katılmıştır .çalışmalar 1506 da başlamış ve tam 120 yıl sürmüştür san pietro meydanı tamamlanması ise ayrıca 50 yıl almıştır uzunluğu 200 metreden fazla yüksekliği de 130 metre 16000 metrekarelik bir alana oturuyor.
  • roma'ya gittiğimde cektiğim kayıtları video haline gtirmiştim...
    izlemek isteyenler için link st peters church vatican
hesabın var mı? giriş yap