*

şükela:  tümü | bugün
 • bir dönem her türk gencinin zevkle oynadığı iskambilo, milyarder, pay günü, hanende gibi oyunları çıkaran firma. ne zaman ki monopoli çıktı, mertlik bozuldu, şan da piyasada görünmez oldu. oyunların bariz şans gerektirmesine rağmen ısrarla isimlerine 'zeka oyunları' ibaresini eklemeleri ilginçti.
 • yuma aile oyunları'nın ezeli rakibi olan oyunlar.

  milyarder , banker kaçtı , yeni borsa , nasıl başkan olunur , pay günü , yıldız savaşları , iskambilo , katil kim gibi çok sayıda oyuna imza atmıştır.

  bu oyunlardan bazıları orijinaldir. mesela banker kaçtı tamamen özgün bir oyundur. 80'lerdeki ünlü bankerleri ve dolandırıcılıkları baz alır. aslında bugün yenisi niye çıkmıyor anlamış değilim. banker yerine jet fadıl , tosuncuk ve quest.net gibi şeyler konulabilir.

  bazı oyunlar ise orijinal kopyanın geliştirilmişidir. mesela yeni borsa monopoly olarak başlar ama anti-tekelci özgün ikinci bir seviye daha vardır.

  bir de tamamen orijinalin kopyası vardır. katil kim, yıldız savaşları gibi.

  en komik uyarlama ise pay günüdür. orijinali payday olan bu oyun çok kel alaka şekilde vahşi batı temasıyla ve pay günü ismiyle piyasaya çıkmıştır. öncelikle spor arabayla ilgili şans kartı çektiğin oyunda vahşi batı ne alaka? şöyle ki grafikleri tasarlayan kişi pay day'i sanırım kovboy filmi zannetmiş. ismi de hem ahenkli olsun hem de vahşi batıdaki soyguncuların ganimetten pay alması gibi olsun diye pay günü olarak seçmişler. ancak oyunun vahşi batı ile zerre alakası yok. maaş alıp bakkala çakkala para harcayıp 1 ay geçinmeye çalışıyorsunuz. oldukça absürt bir durum. tabi bir de içinden iskambil destesi çıkmayan iskambilo oyunu var ki evlere şenlik...

  2000'lerden itibaren tıpkı yuma gibi sırra kadem basmışlardır.
hesabın var mı? giriş yap