şükela:  tümü | bugün
  • dipsiz bir kuyuya düştüğümü, karanlığa sürüklendiğimi, ölmeden öleceğimi biliyor hatta senden nefret ediyorum ve fakat tüm bunlardan bile tarifsiz bir haz duyuyor, tüm bunları her şeyden ve hatta senden bile çok seviyorum demektir.

aşk ne yazık ki öyle yakıcı bir duygu ki; nefret, öfke, kıskançlık, sahiplenme duygusu onun saf ve bakir bedenini kirletiyor, dünyanın kiri pası, derdi tasası o duygunun gül yüzüne illa ki kara bir gölge düşürüyor.

aşkının sevgiye dönüştüğünü gören şanslı azınlık hariç, tüm aşıklar kalplerini, hem kendileri hem de aşkları için duanın ve yazık ki çoğu zaman bedduanın tesellisine bırakıyor. yani;

(bkz: bir kulunu çok sevdim allah onun belasını versin)
  • gayet de mantıklıdır, böyle vakalara sıkça rastlanır, günün birinde sizin de başınıza gelmesi olasıdır. şöyle ki; karar verip aşık olmazsın, bi çekimdir, bi etkilenimdir, dürtüdür, hormonlardır, bi bi şeydir işte.. sevmek başka, bilirsin neyi sevdiğini, nedenin vardır, açıklaman vardır, cümleler kurabilirsin mesela daha önce kurulmamış ya da cümleler fısıldanır sana hiç bi kulagın işitmediği, yani insanca anlatabilirsin kendini hislerini, aşk gibi mala bağlatmaz sevgi, huzur verir, sarıp sarmalar, gülümsetir, güzelleştirir, insanlaştırır.. yücedir sevgi. biriciktir.

aşık olunan sevilebiliyorsa, sevebiliyorsa zirvedir, ötesi yoktur. sevdiceğinizi ve kendinizi evrenin en şanslıları ilan edebilirsiniz.

lakin aşk tek başınaysa bi boka yaramaz, ağlatıp zırlatır, adama hayatını sorgulatır, suskunlaştırır, yalnızlaştırır, çıldırma sebebidir. tebrikler, artık siz de bir psikopatsınız!
  • "sana bağlıyım ama tam da mutlu değilim, hep birşeyler eksik senleyken.
    bana sıkıntı veriyorsun, ama kendimi iyi de hissettiriyorsun. yarım porsiyon yemek gibisin, ne doygunluk hissediyor ne de aç kalıyorum. benden ayrılırsan sana ve kendime karşı nefret ve yapamadıklarımızdan; yapmadıklarımdan ve yaptıklarımdan dolayı pişmanlık duyabilirim. belki ilerde tam bir birey olup kendini bilen bir insan olabilirsen seni severim de" demektir.
  • (bkz: o ne demek aq)
  • tam tersi durum ülkemiz ve ortadoğu coğrafyasında sıklıkla görülür. özellikle küçük yerlerde olan görücü usulü evlilik ile ya da mantık evlilikleri, seçeneksizlik vs gibi sayılabilecek onlarca sebepten biri ile aşık olmadığı hatta tanımadığı insanlar ile evlenenler söz konusu. zamanla sevip, alışabiliyorlar ama asla aşık olamıyorlar.

fakat aşık olup, sevmemek nasıl olur bilemedim. kısa süreli hormonsal bir şey ile aşkı karıştırmak söz konusu olabilir. zira benim bildiğim anlamda aşkta sevgi mutlaka vardır.

tanım : olmayan durumdur.

edit / ekleme : "aşk ne yazık ki öyle yakıcı bir duygu ki; nefret, öfke, kıskançlık, sahiplenme duygusu onun saf ve bakir bedenini kirletiyor" demiş yazar.
    bu saydıkların aşktan değil, özgüvensizlikten kaynaklanır.
    "aşk asla mutsuzluk yaratmaz. onu zehirleyen sensiz. aşk daima zevk, aşk daima kutlamadır. aşk, doğanın izin verdiği en derin çoşkudur. ama sen onu yok ediyorsun" diye bir alıntı ile cevap vermek istiyorum.