60 entry daha
  • işin cinsel yanını saymazsak kişinin egosunu da yükselten kızdır. öyle ya da böyle artık mahremindir. o fotoğrafları senden başkasının da görmemesi lazımdır.
  • güvenmemesi, atmaması gereken kızdır. karşı taraf güveninizi boşa çıkarırsa, işin bir de hukuksal mücadelesini vermek zorunda kalabilirsiniz. hem bu devirde güvenmek öyle kolay mı? ne eş, ne sevgili karşı tarafın elinde kesinlikle böyle bir delil bırakmayın zira bugün iyiyken yarın düşman olabilirsiniz. nacizane.
  • fotoğraftır o, resim olsa duramazsın.
  • nü resmini kime çizdirdiğini merak ettiğim kızdır.
  • ben hep böyle şeyleri mantıksız bulmuşumdur. kadınların,sadece onların çıplak fotoğraflarını görerek onlardan etkileneceğimizi düşünmeleri aşırı komik bir fikir gibi geliyor bana.
  • resim-fotoğraf tanımlarının birbirinden farklı olduğunu zanneden dilbilimci tiplemelerin ışıldadığı başlık.

resim, etimolojik kökeni baz alındığında iz, işaretleme anlamına gelen bir kelime. burada oluşturulan resmin, esasen görüntünün 'işaretlenmesi', 'izinin oluşturulması' eylemlerinin çıktısı olduğu söylenebilir.

fotoğraf ise bilindiği üzere görüntü kaydı anlamına geliyor. detay bazda ise, ışık-yazma anlamında. yani fotoğraf makinesinin merceğine yansıyan ışığı kaydetmesi gibi düşünelim.

şimdi gelelim bu iki sözcüğün 'farkına'.

resim, ressamın göz merceğine yansıyan görüntünün kaydedilmesi değil midir? o halde resim aynı zamanda fotoğraftır, öyle değil mi?

peki ya fotoğraf? 'graf' sözcüğü yazma anlamına gelir kökeni itibariyle, yani görüntünün 'yazılması', çizilmesi. bu durumda fotoğraf aynı zamanda bir resimdir sonucu çıkar buradan.

'aydınlansın diye şu kirli yüzler, biz durmadan savaşırdık' dizeleri sonrası nude resim atan kız ile ilgili tartışmayı ilgililerine havale ediyorum.*
20 entry daha
hesabın var mı? giriş yap