şükela:  tümü | bugün
  • beklenilen bir karşılaşmayı veya konuşmayı önceden zihninde yaşamış insanın kendine olan güvenini belli edecek şekilde lafa girişidir. ön hazırlık genelde şöyle yapılır:
    - şöyle derse böyle derim, o sonra şunu söyler, ben de lafı şuraya getiririm ...
  • bazen olaylar öyle farklı gelişir ki,
    söyleyemezsiniz içinde kalır.

biraz sonra binmeyi planladığım taksi şoförüme daha tanımadan görmeden uçakta laflar hazırladım.
    laf da şu:
    "baba, hele otele girmeden bi tekele uğrayalım da bir iki bira alalım, otelde 33'lk biraya 15 lira domalmayalım"
    planın işleyeceğinden zerre şüphem yok.
    taksici baba, taksici can, taksici halden anlayan...

taksiye bindikten sonra hangi ara diyaloğa girsem diye repliği içimden tekrarlarken taksici abi
    "abi, kusura bakma, kırmızıda geçiyorum, alanda taksi yok, hemen geri dönmem lazım" dedi.
    ve kırmızıda geçti.

hadi şimdi söyle bakalım ezberlediğin repliği denyocan !
    "baba, hele otele girmeden bi tekele uğrayalım da bir iki bira alalım, otelde 33'lk biraya 15 domalmayalım"
    öyle mavi mavi efes tabelalarının önünden geçerken hüzünle bakakaldım.

diyemedim ya la,
    içimde kaldı...
  • efsane diyalog;
    "bu sayfada ki yazilarin hepsini okudum ve mahmut, sen
    haksizsin ibne. seni kiniyorum, ve sana laflar
    hazirladim.

o lalflari benden belledin
    dedemin sikini elledin
    dedem seni sikince nohut gibi terledin."
  • socrates dergi ekibinin yeni youtube içeriği. ilk bölümünü izledim, acayip eğlenceli bir iş olmuş.

--- spoiler ---

onur erdem'in maradona'yı uyuşturucu bağımlısı, ahlaksız ve terör örgütleriyle yan yana olmakla suçladığı kısım ile erman yaşar'ın 2-3 dk boyunca yanlışlıkla andre moritz yerine andre castro'yu anlattığı kısımda gülmekten karnıma ağrılar girdi.

--- spoiler ---
  • socrates'in yeni konsepti. çok eğlenceli olmuş ya. devamını bekliyoruz gençler.
  • eğlenceli ve kafa dağıtmalık bir program olan socrates dergi içeriğidir. konu olarak; çeşitli spor dallarından, belirli standartlara ve ölçütlere göre seçilmiş sporcuların, ikişerli gruplar halinde ayrılmış 2 takım tarafından savunulması işlenmektedir. ayrıca bu iki takımın da 2 tane joker hakkı vardır; birinci jokerleri, eğer isterlerse kendi seçtikleri oyuncuyu değiştirebilirler, ikinci jokerleri ise eğer isterlerse karşı takımın seçtiği oyuncuyu değiştirebilirler. tabii oyuncuların seçimi bir kura sistemi ile yapıldığı için kimin hangi oyuncuyu seçeceği son ana kadar belli değildir.

şimdi ben burada programın formatını ve kurallarını ciddi ciddi anlattım ama gerçeğe baktığımızda tamamen şamata üzerine kurulu olan bir konsepttir. zaten tartışma stillerine ve oyuncuları savunma şekillerine baktığınızda da o rahatlığı görebilirsiniz. tabii bir de işi eğlenceli ve izlenilebilir yapan kısım, zaman zaman birbirine hiç de denk olmayan oyuncuların eşleşebilme ihtimalinin olmasıdır. format gereği, elinizde olan oyuncuyu bir şekilde savunmak zorunda olduğunuz için, atıyorum ronaldinho'ya karşı baki mercimek'i ya da michael jordan'a karşı melih mahmutoğlu'nu savunmak zorunda kalabilirsiniz.

ikinci programın konusu; nba'e gelmiş en iyi yabancı oyuncuların tartışılması ve savunulmasıydı. takım olarak kaan kural ve orkun çolakoğlu'na karşı, erman yaşar ve boğaç soydemir rekabet ettiler. benim izlerken gerçekten keyif aldığım bir program oldu. başta da dediğim gibi, zaten ciddiye alınacak ve öyle ciddi argümanlarla yapılan tartışmalar değil bunlar. tamamen eğlence ve temel olarak keyif almak üzerine kurgulanmış tartışmalar.

ikinci programı seyretmek isteyenler buraya bakabilirler: sana laflar hazırladım #2

genel anlamda güldürdü ama özellikle birkaç yerde söylenen replikler epeyce hoşuma gitti.

replik 1: kaan kural

--- spoiler ---

kaan kural: abi kukoç kukoç diyorsunuz, kukoç'un en önemli başarısı ne abi? en iyi 6. adam. ulan yedek lastik lan herif.

--- spoiler ---

replik 2: erman yaşar

--- spoiler ---

(erman yaşar, manu ginobili'yi savunuyordur)

erman yaşar: yani adamın adı manu. çok basit bir soru sormak istiyorum ya hepinize. premier lig'de, ingiltere'de en çok şampiyon olan takım kim?

kaan kural: manchester united.

erman yaşar: evet yani manu! adamın isminden büyüklük geliyor.

--- spoiler ---

erman yaşar'a karşı olan ön yargımın hafif hafif kırıldığı bir program olmuştur.