şükela:  tümü | bugün
  • orta ya da düşük gelirli ailelerde büyümüş çocuklara konfor alanı dışında nasıl hayatta kalması gerektiğini öğreten ilk ve yanlış kural.

abi komik lan bu bi kere kdljdle
    bak şimdi,
    ben çok dayak yerdim sokakta. zırlak zırlak eve dönerdim. annem "sen de vur onlara" derdi. o çocuk aklımla bunu çok yanlış, kaba ve acımasızca bulurdum.

ama birgün gerçekten zor durumda kaldım ve anne tescilli bu nasihati dinlemeye karar verdim. çünkü anneler ne söylerse doğrudur(!) vah vah..

9 yaşındaydım tek amacım kardeş kardeş evcilik oynayabilmek, kimsenin annesi oyuncaklarını dışarı çıkarmasına izin vermezken ben anarşik bir velet olarak oyuncaklarımı küçük bi sepetle aşağı indirirdim.. zilliler 2-3 oyuncak getirmişler artistleniyorlar. o benim, bu benim..
    hemen kavga. dayak yiyen de benim. üstüme iyilik sağlık!

bir gaza geldim ben, "benim oyuncaklarımla bana artistlik mi yapıyosunuzz, get the fuck up bitches" diye
    bi güç geldi orda bir görsen, ben onlardan daha iriydim ama daha cadı değildim işte..

2 kızı dövdüm o gün ve eve babam gibi girdim. çünkü güç babalara has bir şeydi.
    'anne' dedim, 'dövdüm mehtapla rabia'yı.'

"sen de vur" diyen annem bi şaşırdı tabi.
    çünkü kendi kızı çilekli jelibon gibi bir şey.
    sonra kızların anneleri bizim kapıya geldi djlsjdsl
    "senin kız bizimkileri dövmüş" diye.
    kızlar arkalarında. saçları başları dağınık swh
    ben dayak yediğimde benim annem bi kere bile gitmedi lan onların kapılarına.

ben annelerinden korktum, anneleri de cadıydı. 'ya şimdi anneleri beni döverse'ydi.
    kendi anneme güvenmiyodum nan hssktr.

benim annem beni korumazdı, onların kapılarına da gitmemişti çünkü..
    annem pasif dişildi :)

anneler konuştular tatlıya bağladılar sonra.
    bizi de barıştırdılar.
    "bi daha kavga etmeyin tamam mı kızım, oy benim balım"lar.

biz bi daha kavga etmedik. çünkü ben bir daha bebeklerime ve bana kötü davranan o kızlarla oynamak istemedim.
    hadi ben neyse ama bebeklerim önemliydi.
    sonra içe kapan eve kapan.

kızlardan birinin kızı okula başladı şimdilerde.
    diğeri askerdeki nişanlısını bekliyor.
    benim de okulda 6. yılım, bir de şubattaki katatonia konserini bekliyorum.

sanırım taa o zamanlardan beri annemi de pek dinlemiyorum..
  • ortadoğu'nun sürekli savaş halinde olmasının sırrı

sevgi içimizde aslında. nerde olduğunu bulabilmek önemli.
  • bir ebeveyn için gayet doğru bir söylem. tabi ki çocuğumuz durup dururken kimseyle kavga etmemeli ama hakkını aramayı ve karşılık vermeyi de bilmeli. çünkü bu ülkede her şey yapanın yanına kâr kalıyor. okulda müdüre şikayet etse uyarır geçerler çocuğun yediği dayakla kalır.
  • nefsi müdaafadır. kız, erkek çocuk farketmez. bazıları sadece sopadan anlıyor, isteyene istediğini vereceksin ağzını yüzünü kıracan bakalım bir daha yanaşabiliyor mu? ben böyle çocukluk yaşadım şuan yok ama çocuğum olursa ona da böyle öğreteceğim. tabi bu demek değil ki serseri ol etrafına saldır. ayrımı ve ayarı iyi yapmak gerekir.
  • 5 yasinda bir oğlum var nasıl desem tam bir sevgi kelebeği. ona sarılır bunu öper oynamak ister falan ama işte ailelerden mi kaynakli bilmiyorum bazı çocuklar piçin tillahı itmeler kakmalar vs. işin garibi bizim oğlan yaşıtlarıma göre yarma gibi koydumu ossurtturur ama işte yapısında yok çocuğun.

baktim bi gün ağlıyor baba mustafa bana vurdu diye dedim oğlum sende ona vur sana vurana sende vur. vurmayana vurma tamam. ertesi gün mustafanın anası bize geldi şikayete bende gerekeni söyledim yol verdim. çocuğa bi tokat atmiş hala 5 parmak izi vardı.
    anasıni gondiklediğim mustafası şimdi hazırolda duruyor benimki gelince :)
    burası türkiye koçum adaletini kendin sağlamalısın...
  • ilkokul çağında kavgada bıçak çekilme ihtimali olmadığı için, karşılık verebildiği kadar versin. lise çağına geçince zaten bıçak devreye girdiğinden dolayı yapamayacak. bilenler bilir, küçükken güçlü olan herkes lise çağında bıçak vs. kullanmıyorsa güçsüzleşir, üniversite çağından sonra ekonomik olarak güçlenince sen güçlenirsin, bıçak taşıyan piçler altında çalışır. hayatın kanunu.
  • kızıma verdiğim öğütlerin başında gelir.
    asla tepkisiz kalmaması, vuramıyorsa bile avazı çıktığı kadar çığlık atmasını ama asla ağlamaması gerektiğini anlatarak, yaşanmış olaylardan örnekler göstererek empoze ederim.
    insanların içerisinde çığlık atmak saldıran tarafı rahatsız eder ve bu durum saldırganın endişelenmesine sebeptir. aynı polis arabalarının olay yerine sirenler çalarak gitmesi gibi. polis siren sesi suçluyu erkenden uyarıp kaçmasına neden olur neden siren çalarlar diye araştırıca öğrenmiştim. burada amaç siren ile suçluyu paniğe düşürmek. yaptığı şeyi durdurmasına neden olmak.
    çığlıkla aynı mantık.
  • kendine vurana karşılık vermezse, geceleri altına kaçıran, uykusunda çığlıklar atan, uyanık olduğu halde korkudan yatağında tepinen, pedagogtan psikoloğa gezdirdiğiniz ezik bir çocuğunuz olur.
    edit: çekenbilirspor
    büdüt: ne yapması gerektiğini öğrenince olaylar değişti tabii (üzgünüm 2-f watsapp velileri)
  • sorgusuz sualsiz en yakın psikiyatriste götürülmelidirler.