şükela:  tümü | bugün
  • sonra da ülkede herkes ayrı bir manyak deniyor. böyle böyle yetişiyorlar.
  • ilkokul da kızlar bana vuruyordu ben vuramıyordum. kızlara el kalkmazdı çünkü. ulan bizim diğer arkadaşlar bam güm vuruyorlardı kızlara,kızlar da beni köşeye falan sıkıştırıyordu. bir gün bir tanesinin ağzının üstüne vuramadım. neden? vallahi bilmiyorum. genç arkadaşlar,maalesef bu ülkede tevazu geçmiyor.
    dip not:hala mal gibi mütevazı olmaya çalışan bir romantik ya da korkak.
  • şimdilik yeğenime öğrettiğim, ilerde evladıma öğreteceğim kural. çocuk karşılık vermezse şamar oğlanına çevirirler ve çocuğun psikolojisini bozarlar. ezik gibi büyürse ilerde de pısırık, ezik birisi olur. bu yüzden yeğenlerime kendisini ittirdiğinde nereye tekme ve yumruk atması gerektiğinde göstererek anlatıyorum ve işe yarıyor :)
  • doğru olanı yapan ebeveyndir.
    hatta "senin koluna tokat atanın sen suratına uçan tekme at" denmeli.

bu işler böyledir. doğada güçlü olan hayatta kalır. sanırım hiçkimse çocuğunun doğal seleksiyona kurban gitmesini istemez.

çocuğa öğretilmesi gereken, kendisine vurmayana asla vurmaması, saygılı olana saygılı olması ama terbiyesizlik yapana misliyle karşılık vermesi olmalı. işte o zaman caydırıcı olur.
  • maalesef durum bu. bende oğluma vurma etme çok dedim. ama karşı taraf anlamıyor dinlemiyor. adama diyorum uyar çocuğunu nolacak diyor. sizde mecburen sende vur demek zorunda kalıyorsunuz.
  • net gerizekalı anne/baba'dır. ebeveyn olmaması gerekenlerdir. bir insanı yetiştirmenin öneminin farkında olmayanlardır. 'allah rızkını verir yia' diyen beyinsizlerle aynı seviyededirler gözümde.
    kısacası siz üremeyin kardeşim ortalıkta yeterince polat alemdar var.
  • evladına hakkını aramayı öğretmek yerine şiddete, kısasa meylettiren ebeveyndir. bunu savunanların büyük bir kısmına sorsak "kısasa kısas ilkelliktir, hammurabi zamanında mı yaşıyoruz?" diyecektir.
  • hem bilinçten yoksun olan ebeveyndir öte yandan şiddetin şiddetle bittiğini keşfeden ebeveyndir, şiddete taviz veren hep ezilmiştir...
  • o vuran çoçuğa da biri "ezik durma, sen de vur" dediği için gücü yettiğine vuruyor. "türkiye böyle" diye bir şey yok sen öylesin. sen vurmadan bir şey çözebileceğini düşünmüyorsun. sonra çocuğun zorbalık yapmaya başlayınca şaşırıyorsun.

"vur." demek son ama en son eylem olmalı. çocukların ayarı da yok siz vur dersiniz öyle bir şey yaparki tüm masumiyeti kaybolur.

ha kolay mı diyeceksiniz değil. benim de 1. sınıfta bir kızım var ve ufacık. her akşam dünyanın en kavgacı insanlarından biri olarak onun o üzüntüsünü görüp "kendini koru, şikayet et" demek çok koyuyor. bir bok yapamıyorum diye düşündürüyor. ama hayat böyle. bunu da öğrenecek maalesef. tabii olay çok büyürse dalaklarını sikerim adadadasdasd
  • ya inanamiyorum, ilkokulda iken, beni dovmuslerdi eve gelip anneanneme aglamistim beni dovduler diye. o da sana vurana sende vur sen neden vurmadin ki demisti. ben de parka cikip birisine vurup gelmistim sonra da gelip gamzeyi iyi benzettim demistim. o gun bugundur guleriz su acinacak cocukluk animiza.